Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Pitigoiul

Mesajde MyBees » 01 Dec 2011, 22:17

Azi am stat mai mult prin stupina si am avut timp sa observ cum ataca pitigoii albinele. Se aseaza pe scandurica de zbor si zgandare albinele care odata iesite se transforma in hrana. Mai zgandara si pe sub soclu(am socuri antivarroa)
O parte din stupi sunt plasati sub niste pruni, iar capacele acestora sunt presarati cu resturi de albine. Probabil ca prind albinele si le consuma in pomi...
Am citit ceva pe forumul vechi dar as vrea sa dezbatem si aici aceasta problema pentru a ramane si aici informatia.

Ce solutii sunt pentru combaterea pitigoilor? De preferat unele care sa nu se lase cu uciderea acestora.

Din metodele pe care le-am citit dincolo:

- Se hranesc cu seminte de floarea soiarelui puse intr-un sac de plasa de rafie(in acest mod nu se aduc practica in stupina?)
- Prezenta unei pisici in stupina(la mine exista una de prin vecini insa nu pare sa influenteze foarte tare)
- Plasarea unei scandurele inclinate la urdinis, care sa impiedice accesul pitigoiului, dar sa permita zborul abinelor;
- Apararea urdinisului cu plasa de sarma;
- Se inchide stupul 2-3 zile pana cand pitigoii parasesc stupina;
- Se agata slanina in pomi pentru a-i hrani(daca am inteles eu bine...)

Cam atat am gasit. Poate mai interveniti cu alte pareri. SUnt convins ca nu sunt singurul care gazduieste pitigoii in stupina...

Imagine
Ultima oară modificat de MyBees pe 01 Dec 2011, 23:15, modificat de 2 ori în total.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
MyBees

Re: Pitigoiul

Mesajde Ioan Guist » 01 Dec 2011, 22:32

Dupa mine, de departe cea mai buna metoda pentru cei ce sunt langa stupina sau nu foarte departe, este inchiderea urdiniselor.Valabil la cei cu site AV.
Eu le inchid imediat ce se instaleaza frigul.De regula dupa 15 nov.Le deschid intre Craciun si anul nou daca este timp de zborDaca nu...nu.Le mai deschid in perioada zborului de curatire din ianuarie.Apoi le deschid cand se lasa cu zbor de primavara.

Nu mai intra soareci si nici pasarile (oricare ar fi) nu mai au ...deschis la fast-food.Am incercat toate metodele.Natura este perseverenta si are ...timp sa reuseasca in demersul ei.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Ioan Guist

Mesajde MyBees » 01 Dec 2011, 23:21

Cred ca pana la urma asa voi face. Am doar 2 cutii cu fund plin fara plasa si la astia cred ca incerc sa fac acea "cusca" din plasa mai mare.
Acum, dupa ce am citit ce patimeste Givanni cu ei parca mai rau m-am speriat...

Zilele astea a fost cald si si-au facut zbor, daca era nevoie...
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
MyBees

Mesajde proapis13 » 02 Dec 2011, 09:54

La pasare a carei foto se gaseste sub semnatura pitigoi la noi in zona i se spune tzaizer
Se multumeste cu seminte de flori si sincer sa fiu eu nu l-am vazut la mine in stupina
Pitigoiul este cel din foto atasata de mine.Este cea mai oprtunista si obraznica pasare
Au fost cazuri cand au facut gauri in spata de porc pusa pe paleatza la zvintat
chit ca era sarata dar cel mai mult le place slanina si carnatii
Nu am incercat exterminarea lor cu toate ca puteam folosi pusca sau otrava
Am incercat cu slanina agatata in pomul favorit insa nu si cu seminte
Ce ii poate speria cel mai tare sunt C.D-urile agatate in pomul unde se aduna
insa se adapteaza repede situatiei si se muta in pomul urmator
In fond sunt fiinte simpatice ce lupta pentru supravietuire
salve :D
Fişiere ataşate
pitigoi.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
proapis13

Mesajde MyBees » 02 Dec 2011, 11:59

Asta pus de tine este "pitigoiul albastru"(Parus caeruleus)."Se multumeste" cu seminte iarna cand numarul insectelor scade...
---
MyBees

Mesajde proapis13 » 02 Dec 2011, 21:11

Ceilalti pitigoi nu se gasesc in ROMANIA
cel mult posibil sa aibe un culoar de zbor insa nu cred
Fişiere ataşate
piti.jpg
piti.jpg (23.42 KiB) Vizualizat de 13293 ori
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
proapis13

Mesajde MyBees » 02 Dec 2011, 22:23

Ca sa revin la subiect... Azi am reusit sa fac cateva poze, nu foarte clare insa pentru ca a trebuit sa le fac de la mare distanta. Au aparut la lasarea serii, nu au cuibul prin ograda unde am albinele... Asta cred ca e un lucru bun. Era destul de tarziu, se lasase frigul si in urma lor am vazut cate 1-2 albine iesite la urdinis...
Ma gandeam daca e o solutie sa pun printre stupi niste "sperietori". As putea atarna niste bucati de sfoara de rafie(din aia verde folosita la legat plantele) sper sa se sperie...

Ca sa inchid stupii e mai complicat ca trebuie sa scot gratiile, si la cat am muncit la ele... :)

Imagine
---
MyBees

Mesajde paul » 03 Dec 2011, 17:48

Dau si eu ...o parere ... Incearca sa scoti scandurelele de zbor de pe stupi ...Pitigoii nu vor mai avea cum sa stea ..."la panda ",iar albinele se vor descurca si fara "pista" de decolare ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde dorindafi » 03 Dec 2011, 18:55

:mrgreen: paul , ai mai vazut undeva asha ceva :shock:
dorindafi

Mesajde paul » 03 Dec 2011, 19:06

dorindafi scrie::mrgreen: paul , ai mai vazut undeva asha ceva :shock:

Nu am mai vazut ,dar cred ca poate fi ...o solutie (temporara)!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde gigiploesteanu » 03 Dec 2011, 20:34

Poate că a văzut la mine! La stupii mei am scândurelele de zbor demontabile pe care le elimin când montez colectoarele de polen ,toamna (ca măsură contra piţigoilor) şi iarna contra depunerii zăpezii pe ele, asta deoarece am stupina la mare distanţă de domiciliu. E şi asta o soluţie !
Să ştii să lupţi, când vrei să ai, Să nu regreţi când pierzi sau dai
gigiploesteanu

Mesajde MyBees » 03 Dec 2011, 21:36

Paul, la modelul de stup din imagine scandurica nu este demontabila;
Oricum, nu cred ca este o solutie prea sigura... nu vad ce l-ar putea impiedica sa stea agatat cu ghearele de grila/urdinis... sau sa atace din zbor.
Merita totusi incercat, scot cateva scandurele mobile sa vad ce se intampla.
---
MyBees

Mesajde paul » 03 Dec 2011, 21:52

MyBees scrie:Paul, la modelul de stup din imagine scandurica nu este demontabila;
Oricum, nu cred ca este o solutie prea sigura... nu vad ce l-ar putea impiedica sa stea agatat cu ghearele de grila/urdinis... sau sa atace din zbor.
Merita totusi incercat, scot cateva scandurele mobile sa vad ce se intampla.

Nu cred ca se poate agata cu ghearele de urdinis si chiar daca ar face-o ...ar sta intr-un echilibru instabil si ...nu va mai putea sa manance ...Daca si nea Gigi procedeaza la fel ...cred ca se merita incercat ! Daca "metoda" devine eficienta ,va trebui sa gasesti solutii de demontare a scandurelelor fixe . Sincer ,m-ai pus pe ganduri cu ...pitigoii ...Cred ca am sa ma duc sa demontez si eu scandurelele de zbor . Am noroc ca ale mele sunt demontabile.
paul

Mesajde MyBees » 29 Ian 2012, 02:47

Ba sa crezi. Uite ce am gasit azi sub stupi. Urme de la pitigoi pe zapada cu resturi de albine pe care le trag prin plasa de pe fund, din cele cazute pe fund.

Imagine

paul scrie:...ar sta intr-un echilibru instabil si ...nu va mai putea sa manance ...
Da... din cauza "echilibrului instabil" le sta albina-n gat... :)

Sper doar sa nu exegereze. Pe zapada mai sunt si niste urme de matza... :)
---
MyBees

Mesajde neculai.luca » 29 Ian 2012, 21:29

Da, așa se întâmplă.
Pun și eu poze din iarna trecută.
Chiar și participarea pisicii!
Fişiere ataşate
Ce-a rămas de la pisică.jpg
prin plasa de pe fund trag de albine.jpg
resturi de albine în jurul stupului.jpg
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai !(dar nu fi leneş!)
neculai.luca

Mesajde paul » 29 Ian 2012, 21:42

My Bees ... ACUM CRED !!! Sunt si eu putin ... Toma !
Incearca sa le pui la pitigoi ... o bucata de slanina agatata intr-un copac ... Ai grija sa nu fie afumata prea tare ... le dauneaza la ficat ... :lol:
Incearca sa-ti maresti efectivul de ... pisici ... Dar cauta din alea care au mancat ultima data ... la Craciun ! :lol:
Acum ... trecand peste gluma ... NU STIU ALTE SOLUTII !
paul

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE