Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pitigoiul

Mesajde gerulla77 » 05 Ian 2013, 19:08


de gerulla77 » Astăzi, , 13:52

Iti vand un pont,vezi ca este inregistrata deja la OSIM,deci este a mea!!! Ia 3-4 T-uri din lemn,sau cruci de 1,5 m,le infigi in pamant printre stupi,pe ele prinzi niste patrate de 40-50 cm din plastic sau carton plastificat,ca sa nu se inmoaie de la umezeala,.Pe ele desenezi un cap care sa aiba niste ochi mari ,cam asa ceva,Stiu ca poate vei considera ca sunt prostii dar functioneaza.Pasarile se sperie in general de chestiile cu ochii mari,sunt un fel de simbol al bufnitelor si le evita,vezi si cazul fluturiilor care au desenati niste ochi pe aripi si in felul acesta alunga pasarile.Am observat ca si ciocanitorile evita aceste desene nu numai pitigoii.Bafta si spor la treaba.
gerulla77

Mesaje: 48
Membru din: 26 Sep 2012, 20:45
gerulla77
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Sep 2012, 21:45

Re: Pitigoiul

Mesajde laur1 » 08 Ian 2013, 14:24

va multumesc de raspunsuri. am pus deocamdata o plasa de pescuit.si am mai vazut la cineva postat mai sus un ceva de tabla in fata urdinisului. cred ca si ideea cu C.D. cu ochi are sa dea ceva rezultate. Multumesc inca odata de raspunsuri!! daca mai sunt idei le astept.
Daca voi nu ma vreti,eu va vreu!
Avatar utilizator
laur1
 
Mesaje: 115
Membru din: 19 Noi 2011, 20:39
Localitate: BUCURESTI

Re: Pitigoiul

Mesajde eugen_c » 11 Ian 2013, 15:05

In urma cu 2-3 saptamani am avut si eu aceeasi problema, aveam pitigoi prin toata stupina. Problema a fost rezolvata (cel putin momentan) prin instalarea unei capcane, si apoi ''deportarea'' pitigoilor prinsi intro padure la 50km distanta. Sper sa nu se mai intoarca.
Ai aici doua poze cu mara captura:
viewtopic.php?f=4&t=3198&start=16
eugen_c
 
Mesaje: 96
Membru din: 28 Dec 2011, 22:27
Localitate: Bucuresti

Re: Pitigoiul

Mesajde gerulla77 » 12 Ian 2013, 11:04

Asa cum noi ne dorim sa ne bucuram de albinele noastre,cred ca trebuie sa ne gandim si la alte fiinte ale DOMNULUI,deci personal cred ca nu trebuie sa facem rau,cu sau fara vointa noastra, celorlalte fiinte,soareci,pasari.Este mai bine sa preintampinam si sa alungam decat sa actionam direct asupra lor.Parerea mea este sa gasim metode pasnice de preintampinare a acestor situatii. :?
gerulla77
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Sep 2012, 21:45

Re: Pitigoiul

Mesajde bostina constantin » 12 Feb 2013, 10:04

Am si eu [adica albinele] probleme cu pitigoii, a pus un coleg pe forum, o poza cu un cap de bufnita. Am scanat poza pe ambele parti pe mai multe coli A4, dupa care le-am bagat in folii de protectie[chilotei].
Le-am insirat pe o sarma in fata stupinei, si acum astep rezultatul ;)
Fişiere ataşate
DSC02888 (Medium).JPG
sperietoare pitigoi in stupina
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Pitigoiul

Mesajde RazvanTi » 12 Feb 2013, 10:30

din cate se vede, a2-a bufnitza din stanga spre drerapta e cu cracii in sus :mrgreen:
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: Pitigoiul

Mesajde bostina constantin » 14 Feb 2013, 10:59

Bufnitele mele au copiat zboruri de la F-urile [fantoma] americane si Mig- urile rusesti, si zboara si cu burta-n sus :lol: :lol:
Ai ochi de ,,rapitor'' Razvane, am vazut si eu dar dupa ce le-am montat, si ma asteptam sa sesizeze cineva.
Razi tu Harap...., dar de cand le-am montat nu mai gasesc resturi de albine pe capace ;)
Mai urmarim, poate da rezultate si la ciocanitori si prigori, om vedea.
Sanatate!!
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Pitigoiul

Mesajde cantemir » 14 Feb 2013, 19:16

bostina constantin scrie:Bufnitele ...

Va salut!
Am mai scris p-aici despre o sperietoare de pasaret infailibila: o bufnita facuta dintr-o aripa de gasca: Primele doua segmente ale aripii cu penele intacte se leaga cu o sarma subtire si privite din spate, cu articulatia in sus, seamana cu o pasare de prada ( uliu, bufnita....). Se monteaza intr-o pozitie cat mai naturala si in functie de asezare, merge sigur:
- contra graurilor, la vie;
- contra prigoriilor, pitigoilor si ciocanitorilor, la stupi;
- contra curcilor si bibilicilor din vecini: panica generala in oratanii ( cu cat vad mai putin, cu atat isi inchipuie mai mult)!

Dupa ce se vor obisnui cu ea, toate ciorile din zona se vor uni si nu se vor lasa pana nu o vor dezmembra complet!
Animal Planet, nu alta!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Pitigoiul

Mesajde mity » 06 Dec 2014, 20:39

Va salut
Am probleme cu pitigoii si am încercat multe metode. Daca pun peste stupi plasa subtire de plastic cu ochiuri de 3 cm o sa treacă prin ea( ce de 2 cm e mult mai scumpa). Daca a încercat cineva si binevoieste sa răspundă , mulțumesc
mity
 
Mesaje: 11
Membru din: 22 Ian 2014, 14:49
Localitate: Suceava

Re: Pitigoiul

Mesajde Ioan Guist » 06 Dec 2014, 21:16

Colegule mity sau mitzy? :D
Sun in subiect cateva variante povestite deja. Daca esti langa stupi, eu zic sa-i inchizi macar pt cateva zile.Pitzi :lol: goii nu stau langa stupina prea mult daca nu au de mancare si pleaca la alt stupar :lol:

De departe cea mai ieftina solutie si cea mai la indemana
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Pitigoiul

Mesajde alt stupar » 06 Dec 2014, 21:23

Ioan Guist scrie:Pitzi :lol: goii nu stau langa stupina prea mult daca nu au de mancare si pleaca la alt stupar :lol:

Ce ??? :shock:
imi cumpar soimi ! :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Pitigoiul

Mesajde 7Rame » 06 Dec 2014, 21:47

Acolo vor gasi la fel...lipsa mancare, :DD si tot asa...
Pana la urma se lasa pagubasi, sau mor!
Albina poate trai si fara noi. Noi fara ea...nu!!
Avatar utilizator
7Rame
 
Mesaje: 550
Membru din: 20 Ian 2013, 15:10
Localitate: Mehedinti

Re: Pitigoiul

Mesajde mity » 06 Dec 2014, 21:55

Da dl Ioan la cele cu FAv le-am închis de când a dat frigul. Dar am si fără av si am mai văzut ca se agata de stupi si "ciocanesc" (mai ales la cele de polistiren) nu doar la urdinis. Trebuie sa găsesc o metoda sa ii protejez ca iarna i lunga si grea la Suceava si daca i mai deranjează si păsările....
mity
 
Mesaje: 11
Membru din: 22 Ian 2014, 14:49
Localitate: Suceava

Re: Pitigoiul

Mesajde Ioan Guist » 06 Dec 2014, 22:48

Inchide-i si pe aia cu ...fara FAV. Crezi ca au ceva 3-5 zile? de dimineata pana seara sa zicem.
Ia-le pita de la gura si musai sa -si caute de drum.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Pitigoiul

Mesajde Ioan Guist » 06 Dec 2014, 22:49

alt stupar scrie:
Ioan Guist scrie:Pitzi :lol: goii nu stau langa stupina prea mult daca nu au de mancare si pleaca la alt stupar :lol:

Ce ??? :shock:
imi cumpar soimi ! :lol:


Ce-i ba ! ti' frica de pitzi ? Inchizi usa si gata.Nu le dai de mancare nu mai stau !
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Pitigoiul

Mesajde claudiu 75 » 27 Dec 2014, 14:31

alt stupar scrie:
Ioan Guist scrie:Pitzi :lol: goii nu stau langa stupina prea mult daca nu au de mancare si pleaca la alt stupar :lol:

Ce ??? :shock:
imi cumpar soimi ! :lol:


sau un soim impaiat si agatat sa-l bata vintul si sa-l miste , asa nu trebuie sa ai grija lui.
Avatar utilizator
claudiu 75
 
Mesaje: 21
Membru din: 12 Dec 2013, 20:12
Localitate: Onesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori