Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Varroa destructor si iacobsoni

Mesajde albinutz » 22 Apr 2013, 11:26

Buna ziua, am si eu o intrebare, am afumat albinele cu Varachet Forte la inceputul lunii Aprilie. La cercetarea famiililor am descoperit ca albinele nu aveau puiet capacit doar necapacit pe 3-4 rame dataorita conditilor meteo si am decis sa le afum. La controlul de a doua zi dupa ce am afumat seara am descoperit pe fundul stupului varooa, destul de multi, uni erau morti alti mai miscau si inca destul de bine. Intrebarea mea este, cei care nu au murit mai se ridica se mai pun pe albine, exista vreo sansa ca medicamentul sa nu-si faca efectul? Sau dureaza ceva timp pana mor acesti paraziti?
albinutz
 
Mesaje: 1
Membru din: 22 Apr 2013, 11:17

Re: Varroa destructor si iacobsoni

Mesajde geangu » 22 Apr 2013, 15:08

paduchii mor in functie de cantitatea de otrava asimiliata, asadar ei mor cam in decurs de patru zile.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Varroa destructor si iacobsoni

Mesajde gigiploesteanu » 22 Apr 2013, 23:03

Deaceea este indicat ca după efectuarea unui tratament să nu mai deschidem stupul câteva zile. Cine vrea. Cine nu...
Să ştii să lupţi, când vrei să ai, Să nu regreţi când pierzi sau dai
Avatar utilizator
gigiploesteanu
 
Mesaje: 62
Membru din: 05 Apr 2011, 14:04
Localitate: Galati 0746922437

Re: Varroa destructor si iacobsoni

Mesajde balu » 28 Apr 2013, 10:12

azi noapte am avut un cosmar, era toamna, albinele se tirau pe pamint ca furnicile, si ma gindeam, ce pot sa mai fac si ziceam, de ce asta, pt ca n-am facut tratamentul in primavara, bine, dar nici anul trecut nu le-am tratat... :lol: , asa ca, s-a fac ca anul trecut, doar in toamna, sau sa... :?:
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Varroa destructor si iacobsoni

Mesajde BUNKA » 29 Apr 2013, 19:42

BotaPaul scrie:Toate acele puncte mici rosi sunt varroa,E doar de la o singura FAMILIE


Paul, ce ai tu acolo poate ucide o colonie fara probleme daca intra la iernat odata cu albina...fii atent cu asta ca e belea, daca te rade odata, te rade de toata albina, te lasa "flacau"!
Eu am luat-o pe calea grea, aceea de a reinvatza albina sa faca fata parazitului si am incredere ca o sa reusesc.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Varroa destructor si iacobsoni

Mesajde BotaPaul » 02 Mai 2013, 13:03

E totul sub control...familiile merg bine acuma..azi maine punem magaziile pe ele ;)
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: Varroa destructor si iacobsoni

Mesajde joohny » 02 Mai 2013, 17:28

VA salut.Puteti sa-mi spune-ti citeva conditiice trebuie indeplinite inainte de a pune catul?Va multumesc anticipat.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Varroa destructor si iacobsoni

Mesajde BotaPaul » 03 Mai 2013, 07:35

Cauta topicul potrivit , aici se discuta despre Varroa destructor si iacobsoni , daca nu gaseste ,intocmeste tu unul nou.
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: Varroa destructor si iacobsoni

Mesajde Trantorul@ » 07 Oct 2014, 13:40

Asa ceva nu am vazut de cand detin albine :
-dintr-o celula de albina o rezultat 9 varoua formati si abti de parazitare si 2 albi care daca era trantore erau si aia apti ... nici in celula de trantor nu am vazut mai mult de 5 ....
- la primul tratament pe anul asta m-am bucurat ca nu prea or picat , in conditiiile in care altii se plageau de infestari masive la acea data ;
-cat este puiet un maxim de 10% din cei apti de inmultire se prind descoperiti restu sub capaceala .... si din cauza ca pe la sfarsit de august matcile sau reapucat din nou de ouat de la jumate pana la 3 -4 jumatati de rama din cauza polenului si ceva aport glucidic ..... cand aveam destul de multa albina cu corp gras format si neparazitata am pierdut -cel putin 1 rama de albina hivernala care so apucat sa creasca puietul respectiv si s-o uzat si Inca o rama din cauza INMULTIRII EXCEDENTE a varoua pe ultimul puiet 6-8 varoua era media ce ieseau din celulele infestate , deci daca am avut 100 de varoua la inmultit in ultimul puiet o rezultat lejer 600 - 800 , daca ii lasi 2 saptamiini in pace iti toaca o familie paduchii astia , dar daca is 3-400 in conditiile de dinainte e JALE... de aia am stat cu ochii ca pe butelie pe unii.
SI ce sa vezi albinele iasa perfecte chiar si cu atatia paraziti in celula ... de necrezut , cateva am vazut chircite sau cu aripi arse.
Cauza inmultirii in asemenea hal io zic ca ii aportul de polen destul de generos din toamna asta ( in unele zone , si a mea) albina doica destul de multa , puiet destul de putin si hranit din belsug ... ( ma refer la ultimul puiet) si daca varoua or avut papa din belsug la dispozitie or prosperat de numa .
Asta la unele familii care nu or mostenit caracterul VSH prea puternic sau deloc , ca la celelalte cand ma uitam la unele rame imi venea sa dau cu ele cand le vedeam asa pestrite acu toamna, da io ma bucuram ca is asa ... si nu prea or avut paduchi, le puteam lasa netratate deloc pe unele ... am vazut si paduchi cu chitina indoita ... ce-i drept putini ....
Mentionez ca nu am facut nici un tratament din toamna trecuta .
La unele am pierdut si eu in jur de -2 rame de albina care ar fi putut intra lejer la iernare daca nu se intamplau cele de mai sus ....
Acu sunt curate in proportie de 99 % nu mai au puiet ieri am facut la penultimii 6 care or mai avut cate o palma de puiet ,mai am vreo 2 azi si gata ,daca nu o iesit descapacesc ... DAR Gheorghe de pe langa mine are el grija sa nu trateze si sa mii reinfesteze din nou si pe a mei chiar din toamna asta , asa ca sa fim noi sanatosi ca boala vine !!!
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Varroa destructor si iacobsoni

Mesajde TDI » 07 Oct 2014, 13:47

SI ce sa vezi albinele iasa perfecte chiar si cu atatia paraziti in celula ... de necrezut , cateva am vazut chircite sau cu aripi arse.

Mor in maxim 60 de zile, albinele care au fost infestate cu Varroa. 60 zile din cauza ca nu zboară, altfel mult mai repede.
Mai depinde si cati din acarieni sunt apti pentru inmultire.
DAR Gheorghe de pe langa mine are el grija sa nu trateze si sa mii reinfesteze din nou si pe a mei chiar din toamna asta

Subscriu.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Varroa destructor si iacobsoni

Mesajde Trantorul@ » 07 Oct 2014, 15:22

Stiu ca mor si care ajung la 60 de zile , chiar si in lipsa zborului sunt exceptii ... dar am relatat asa ca fapt divers sa fie 6-9 paduchi in celula si albina iasa ca aspect fizic perfect ...( am vazut albinele tinere cand eclozau cu paduchii pe ele , numarati ) .
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Varroa destructor si iacobsoni

Mesajde proapis13 » 12 Oct 2014, 09:32

Un scurt filmulet despre cum ajunge si se inmulteste varoa in stup,multi nu am stiut de aceasta descoperire din filmulet :shock:
O sa gasiti o metoda interesanta de disimulare a parazitului pentru a nu fi depistat de albina si scos afara :!:
https://www.facebook.com/video.php?v=36 ... 805&type=3
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Varroa destructor si iacobsoni

Mesajde nae » 12 Oct 2014, 15:45

N-am inteles nimic decat ca sunt ceva inadvertente :
- pe floare doua albine ''straine'' nu se freaca una de alta ; putea sa spuna de trantori care intra unde vor ei .
- masculul varroa (cel alb) iese dintr-o celula desfacuta ''inainte de timp'' altfel iese mort ; se naste din oul depus in primele ore de la ocuparea larvei .
- nu se balaceste in laptisor SIGUR , intra inainte de capacire.
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Varroa destructor si iacobsoni

Mesajde Ioan Guist » 12 Dec 2014, 12:19

ceva informatie pe acest subiect
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Varroa destructor si iacobsoni

Mesajde BotaPaul » 12 Dec 2014, 23:29

eu as avea o remarca , referitor la faptul ca la tratamentele din aceasta toamna au cazut foarte multi varooa . :shock:
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: Varroa destructor si iacobsoni

Mesajde paul » 01 Mar 2015, 06:20

Se zice ca varooa daca sta mai mult de 3 luni fara sa se reproduca ... imbatraneste si nu mai are putere de reproducere. O fi adevarat ? Albinele mele n-au mai avut puiet de vreo 5 luni. Or fi intrat domnitele de varooa la menopauza ??? :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori