Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

silence of the bees

Mesajde cristi x » 10 Dec 2011, 10:16

aseara (09.12.11) intre orele 17-18 a fost difuzat pe national geographic reportajul "silence of the bees". un reportaj cutremurator referitor la viitorul albinelor, dar si impresionant in ce priveste eforul unor state (in special usa) pentru cercetarile in domeniul ccd.
secvente din reportaj:
- in usa intr-un singur an au disparut 800.000 familii de albine;
- in usa s-au alocat fonduri enorme pt cercetare si formarea unor echipe interdisciplinare;
- primele concluzii in privinta ccd: pesticidele, "anemia albinelor" si un nou virus "israel acute paralysis virus" (iapv-un fel de hiv al albinelor);
- ccd a ajuns in usa pe doua cai: din australia (import de matci si roi la pachet), china (import de laptisor de matca pt crestere matci);
- o provincie din china, renumita pt pere, a ramas fara albine. solutia: polenizare cu oamenii (numai chinezii puteau face asa ceva).
cine vrea sa vada reportajul, sigur va fi redifuzat.
dvd-ul se gaseste de vanzare si pe net cu circa 18$.
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: silence of the bees

Mesajde Cristian IONITA » 10 Dec 2011, 10:22

despre asta e vorba?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: silence of the bees

Mesajde peterneamt » 10 Dec 2011, 12:11

Dragii mei, reportajul are cati-va ani, dar daca pentru alte tari nu mai e de actualitate, pentru noi apicultorii romani este al dracului de actual .
Daca il urmariti cu atentia cuvenita veti observa ca principala cauza a CCD este folosirea insecticidelor pe baza de neonicotinoide, substante care patrund in plante si le dau o rezistenta de aproximativ 90 zile fata de daunatori.
In vestul Europei, in SUA, inclusiv in principala tara producatoare Germania (firma BAER ) a fost interzis , in schinb Ministerul Agriculturii de la noi la aprobat cu titlu de proba (afaceri si tradarea interesului national) . Aceasta substanta se afla la baza a cel putin 7 insecticide (cate am numarat eu ) si este defapt aceiasi Marie dar cu alta palarie ( doar concentratiile difera ). Poate in virf de munte sa ne ducem cu stupii caci aceste pesticide sunt pe cit de eficace pe atit de ieftine , si toti agricultorii le folosesc,ele pretidu-se la toate plantele verzi.
DOAMNE dale conducatorilor acestei tari minte sa indepte relele ce ni le fac noua si generatiilor viitoare .
DOAMNE ajuta .
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: silence of the bees

Mesajde Ioan Guist » 10 Dec 2011, 12:48

Aceasta, persistenta compuzilor chimici in planta (polen si nectar) timp indelungat, ne-a determinta sa nu mai mergem la rapita.
Familia sufera indelung dupa o "cura de rapita".Chiar daca agricultorii spun ca nu ne afecteaza stropirile, lipsa disparitiei de moment ne face sa credem ca e ok, dar efectele pe urmatoarele 2 luni (atat mai avem sezon de cules) este vizibila lejer.Familia de albine ce a fost la rapita "sta cu mana pe ficat" tot anu.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: silence of the bees

Mesajde cristi x » 10 Dec 2011, 14:16

Cristian IONITA scrie:despre asta e vorba?

da. acesta este reportajul.
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: silence of the bees

Mesajde lucky5strike » 10 Dec 2011, 23:10

Si in Franta a fost semnalat. Si am auzit in timp de la cel putin 3 apicultori francezi ca la ei se practica importul de material biologic din Australia.

Poate ca e legat acest fenomen de probleme recente, nu de varroa. OMG-urile, care sunt pe scara larga folosite cam din 2000 incoace, retelele mobile, care iarasi, abia daca existau acum 15 ani.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: silence of the bees

Mesajde modigliani » 10 Dec 2011, 23:24

Un film absolut cutremurator !
"Scenariile" ce le pune-n atentie acest documentar sunt de-a dreptul .... apocaliptice , si nu fac decat sa ilustreze deosebita importanta a albinei .
Are cineva pe forum la semnatura ceea ce incearca acest film sa evidentieze : fara albine , in maxim 4 ani Pamantul ramane in cereale .

............................................

Un pasaj anume din film mi-a trezit interesul pana la "criza de nervi" ! Era vorba despre o anumita zona din China unde , in lipsa albinelor , familii intregi de fermieri ....... polenizau artificial livezi intregi de peri !!! Vazandu-i p-aia cu cata abnegatie scuturau polenul cu ajutorul unor "pensule" din puf de paun in borcanele ..... m-a apucat tremuratul !

Cred ca abia atunci am inteles ce-mi citea bunica-mea din Biblie , si anume ca "rasa galbena va conduce lumea" ! Numai ei sunt capabili de asa ceva .
modigliani
 

Re: silence of the bees

Mesajde proapis13 » 11 Dec 2011, 00:06

modigliani scrie:Un film absolut cutremurator !
Un pasaj anume din film mi-a trezit interesul pana la "criza de nervi" ! Era vorba despre o anumita zona din China unde , in lipsa albinelor , familii intregi de fermieri ....... polenizau artificial livezi intregi de peri !!! Vazandu-i p-aia cu cata abnegatie scuturau polenul cu ajutorul unor "pensule" din puf de paun in borcanele ..... m-a apucat tremuratul !

Cred ca abia atunci am inteles ce-mi citea bunica-mea din Biblie , si anume ca "rasa galbena va conduce lumea" ! Numai ei sunt capabili de asa ceva .

Cand am vazut prima data filmul cu cativa ani in urma traducatorul a sris ca in provincia Sichuan
NU MAI EXITA ALBINE si asta din cauza pesticidelor folosite in exces
Am dat pe wiki si m-am cutremurat;provincia aia era mai mare decat Romania
In secunda 2 mi s-a pus un nod in gat si nu am mai urmarit filmul
Ori este ceva adevarat si este apocaliptic ori este o discreditare a Chinei
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: silence of the bees

Mesajde modigliani » 11 Dec 2011, 00:14

proapis13 scrie:Ori este ceva adevarat si este apocaliptic ori este o discreditare a Chinei
salve :D


Dimpotriva ! Nu i-as spune "discreditare" , as numi-o promovare ! Repet , nu cred ca alt popor ar fi in stare sa faca ce fac astia !!! Oricare altul , avand livezi de peri ramasi nepolenizati ..... i-ar taia si i-ar pune pe foc ( glumesc si ..... nu glumesc ! )
Tenacitatea astora , dorinta lor acerba de-a face fata acestei probleme , avand in vedere ca perii respectivi constituiau unica lor sursa de existenta ...... M-A ULUIT !!! Exact cum spun si mai sus , m-a apucat tremuratul de "nervi" !!!
modigliani
 


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori