Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Nosemoza

Mesajde kamy » 29 Feb 2012, 08:33

kiloz scrie:Ultima postare de pe forumul vechi:

am dus albina la analiza primavara asta , mi a iesit nosema . 80 spori / ml , ceea ce este destul de grav . mortalitatea consider ca a fost mica , in fata stupilor (75) am gasit 40 - 50 albine care se tarau in fata stupilor. Dupa rezultat dus la salcam . Stie cineva cum evolueaza boala ? dupa ce se skimba atatea generatii de albine , credeti ca pot intra cu nosemoza in iarna ?

Vine primavara si tot mai multi o sa ne intilnim cu problema asta numita "nosema"
Sa nu uitam de analize de laborator ,si daca e cazul de tratarea familiilor infestate!
Si un linc util:http://www.apimondia.org/apiacta/sloven ... rsgren.pdf :shock:
http://www.apimondia.org/apiacta/sloven ... rsgren.pdf

nicio lacrima,fumidil sau fumagilin,1-3 grame pe familie,dupa dare de mana si grad de infestatie,musai sa ranana leacu trei saptamani in stup si uitati ca exista nosemoza care o sa saza blanda in burdihaiele albinelor asteptand momentul,lipsa cules nectar, hranire cu polen toxic,la tei se mai intampla cand lipseste nectarul si se dau pe polen.
recomandabil in turta si fara sa stie alt stupar ca poate face iar alergie.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Rama cu miere la rezerva si NOSEMOZA

Mesajde vasilyk » 04 Mar 2012, 10:06

imi cer scuze ca ma bag si eu asa ca musca in lapte dar se pare ca nu mai putem inghiti nimic daca nu este artificial ce pot sa spun este ca daca nu am carne e buna si painea goala deci pt cine nu are miere e bun si stimulentul artificial ca sa nu moara stupii de foame si mai cred ca stuparitul se face diferit si de zonele din tara noastra mica dapoi de cel din state cu scuzele de rigoare si respect fata de toti cei ce scriu in acest forum va doresc tuturor caturi pline si albine sanatoase
vasilyk
 
Mesaje: 11
Membru din: 02 Feb 2012, 12:26
Localitate: petrila

Re: Rama cu miere la rezerva si NOSEMOZA

Mesajde kamy » 06 Mar 2012, 17:45

[quote="vasilyk"]mi-amintiti de un consatean care laptele muls de la vaca il dadea sa-l bea vacii in cauza,dar avea omu cea mai frumoasa vaca din sat!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Rama cu miere la rezerva si NOSEMOZA

Mesajde peterneamt » 24 Ian 2014, 19:51

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Rama cu miere la rezerva si NOSEMOZA

Mesajde peterneamt » 24 Ian 2014, 20:04

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Rama cu miere la rezerva si NOSEMOZA

Mesajde peterneamt » 24 Ian 2014, 20:06

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Rama cu miere la rezerva si NOSEMOZA

Mesajde peterneamt » 24 Ian 2014, 20:11

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Rama cu miere la rezerva si NOSEMOZA

Mesajde jiji » 10 Iul 2014, 22:15

va salut , intampin o situatie cam neplacuta si va rog sa imi dati un sfat daca puteti.
de cand am plecat de la salcam am albine moarte in fata stupului, stupul nu mmiroase , puietul este in regula , gradul de infestare cu varoua nu este foarte mare , poate fi nosemoza si fara picaturi de fecale pe stup ? ce alte simptome mai are nosemoza?sau ar putea fi altceva ?
merci.
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Rama cu miere la rezerva si NOSEMOZA

Mesajde proapis13 » 10 Iul 2014, 23:26

jiji scrie:.... poate fi nosemoza si fara picaturi de fecale pe stup ? ce alte simptome mai are nosemoza?sau ar putea fi altceva ?
merci.

E un topic intitulat Diarea :lol: cauta acolo...
viewtopic.php?f=4&t=1995&p=53247&hilit=nosema#p53106
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Rama cu miere la rezerva si NOSEMOZA

Mesajde jiji » 11 Iul 2014, 11:05

merci pt redirectionare dar acolo se vb de diaree ceea ce la mn lipseste
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Rama cu miere la rezerva si NOSEMOZA

Mesajde jenica67 » 11 Iul 2014, 11:35

jiji, bolile se determina dupa simptomatologia bolii, nu dupa elementele in regula. Din descrierea ta nu rezulta tabloul clinic al bolii ca sa primesti un raspuns. Incearca sa identifici aspecte relevante pentru o posibila boala. Daca gasesti albine moarte si totul este in regula, posibil ca albinele in timpul culesului de salcam, sa fi adus in stup polen infestat cu vre-un insecticid, sau alte substante de tratare a plantelor, de la ce au mai colectat ele, in paralel cu culesul.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Rama cu miere la rezerva si NOSEMOZA

Mesajde proapis13 » 11 Iul 2014, 14:00

jiji scrie:merci pt redirectionare dar acolo se vb de diaree ceea ce la mn lipseste

Tocmai de aceea te-am si trimis sa citesti ce scrie acolo
Daca tot te-ai mobilizat,urmatorul pas ar fi sa achizitionezi cartea Bolile albinelor,iti v-a fi de mare folos...
In primul rind pt diagnosticare preliminara si pentru a verifica simptomatologia unei boli
datele prezentate de tine nu au fost concludente... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Rama cu miere la rezerva si NOSEMOZA

Mesajde jiji » 11 Iul 2014, 21:51

urmatorul pas care vreau sa l fac este sa iau albine moarte si vii o rama cu puiet si sa le duc la analize luni sa vad ce imi spun aia
eu am urdinisele late cat stupulsi inalte 2 cm o alta cauza ar putea fi furtisagul?
eu acum le am la floarea soarelui dar ce sa va spun ca am dus niste corpuri acolo care fusesera extrase si s au pus o gramada de albine pe ele.
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori