Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

urgent

Mesajde rares-apy » 08 Mar 2012, 13:47

La ultima verificare am gasit mai multe fam moarte,cred ca paduchele(cred pt ca pe albina moarta erau si cate 2,in toamna am facut 2 varachet si pus mavrirol)intrebarea,pot sa le fac la 5-6 grade varachet(lasand prospectul la o parte)A FACUT CINEVA IN PERIOADA ASTA VARACHET VFEODATA?Rog doar raspunsuri concrete,,,,,,,urgent,,multumesc
rares-apy
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Mar 2012, 13:39

Re: urgent

Mesajde horia_ch » 08 Mar 2012, 14:03

Varachetul făcut la 5-6 grade nu are aproape nici un efect. Substanţa se elimină înainte de a atinge păduchii de pe albinele din ghem.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: urgent

Mesajde alt stupar » 08 Mar 2012, 15:34

rares-apy scrie:intrebarea,pot sa le fac la 5-6 grade varachet(lasand prospectul la o parte)A FACUT CINEVA IN PERIOADA ASTA VARACHET VFEODATA?Rog doar raspunsuri concrete,,,,,,,urgent,,multumesc

sigur ca poti, cine te opreste ? Vecinul ? Catelul ? :D
In alta ordine de idei, chiar asa, la ce se mai chinuie aia sa scrie prospectele alea de le ataseaza in fiecare cutie ? Curata risipa, din moment ce pot "fi lasate deoparte"
Io-s mai `otz ca ei :x ... asa cultura, asa recolta !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: urgent

Mesajde cristi_vidican » 08 Mar 2012, 17:54

Depinde cum e vremea. Daca te uiti in stup si ghemul e desfacut, da-le un fum cat rapid. Mai salvezi ce mai poti, dar dupa descriere, acea albina e afectata.
Ia legatura cu PAB +40721269791, ele e medic veterinar, din cate stiu lucreaza la ICDA. Vezi ca o sa te ia un pic mai tare. Treci peste asta si asculta-i sfaturile.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: urgent

Mesajde nae » 08 Mar 2012, 19:18

Ai vazut paduchi pe albina moarta ? Nu cred .(urmeaza sfatul lui Cristi V. )
Roaga un apicultor din zona sa-si dea cu parerea ...
La amiaza ai temperatura potrivita (in Dragasani 12 g ) pt VF ...
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: urgent

Mesajde cristi_vidican » 08 Mar 2012, 19:31

La un stup, am vazut si eu varroa. E clar ca acolo sunt probleme (adica trebuie intervenit). Uneori mai esuam la cate un stup sau se intampla ca un stup sa fie mai infestat ca altii. Eu am patit anul trecut cu unul in vara, care avea probleme. Este clar ca va trebui sa fac tratament cu prima ocazie.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: urgent

Mesajde sorinmob » 08 Mar 2012, 20:02

nu stiu daca mai ramane varoua pe o albina moarta.s-ar putea sa fie altceva.
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: urgent

Mesajde jenica67 » 08 Mar 2012, 22:33

Inchide urdinisul, baga-le intr-o camera calda, pana se deschide ghemul, faci o fanta mica, prin care bagi fitilul cu VF, sau daca ai sita sub sita, lasi sa isi faca efectul (15-20 de minute), deschizi sita de fund, sau pui la urdinis o sita daca nu ai fund AV, si scoti afara stupul dupa jumate de ora, ar fi bine daca l-ai trece printr-o temperatura intermediara, daca diferenta de temperatura e mai mare. La temperatura mai scazuta nu are efect tratamentul, pt ca albinele stau in ghem.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: urgent

Mesajde nae » 08 Mar 2012, 22:48

jenica67 scrie:Inchide urdinisul, baga-le intr-o camera calda, pana se deschide ghemul, faci o fanta mica, prin care bagi fitilul cu VF, sau daca ai sita sub sita, lasi sa isi faca efectul (15-20 de minute), deschizi sita de fund, sau pui la urdinis o sita daca nu ai fund AV, si scoti afara stupul dupa jumate de ora, ar fi bine daca l-ai trece printr-o temperatura intermediara, daca diferenta de temperatura e mai mare. La temperatura mai scazuta nu are efect tratamentul, pt ca albinele stau in ghem.

Varianta asta merge sa-l salvezi de inanitie .
Pt.VF trebuie sa ventileze ,sa-i scuture afara ,sa ... NU in camera .
Sau foloseste Klar..n/Tak..c ,ceva prin stropire ...
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: urgent

Mesajde kamy » 09 Mar 2012, 08:20

[quote="alt stupar"][quote="
nu stiu ce religie ai da nu tiar strica sa te pocaiesti ...de zeflemea daca nu poti da un sfat bun!
s-au sa-nteleg ca n-ai gresit niciodata?
Ultima oară modificat de kamy pe 09 Mar 2012, 08:35, modificat 1 dată în total.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: urgent

Mesajde kamy » 09 Mar 2012, 08:28

rares api primul lucru dimineata o lingura de miere cristalizata deasupra cuibului sa se desfaca cuibul,daca la amiaza ai 12-13 grade poti sa le dai un fum dar CU URDINISU DESCHIS,daca nu si nu sant prea multi poti sa-i duci in casa dar avelo grija sa nu inhalezi ca e otrava,dar tot asa cu urdinisu deschis e rezultatul cercetarii dr Egri din simleu-silvaniei,adica are acelasi efect doar ca nu intoxica albinele,exclus seara pt ca trebuie sa ventileze sa scoata gazele toxice!tratamentele cu mavrik sau neamuri fac sa cada multa musca!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: urgent

Mesajde kamy » 09 Mar 2012, 08:33

[quote="cristi_vidican"]cristi cand vezi varoa sigur e bai ca baiul incepe si cand nu-i vezi,ai grija cu mavrik si klartan ca oica o mana de albina la tratament,varachetul se da doar peste 13 grade in stup poti s-o ridici cu lingura.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: urgent

Mesajde peterneamt » 09 Mar 2012, 15:41

Rezistara ele cu paduchii in sale o iarna intreaga si nu mai rezista o saptamina pina se incalzeste ? :(
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: urgent

Mesajde kamy » 09 Mar 2012, 15:48

[]
peterneamt scrie:Rezistara ele cu paduchii in sale o iarna intreaga si nu mai rezista o saptamina pina se incalzeste ? :(

intrebare-ntrebatoare peste o saptamana cand se mai incalzeste o sa fie mai mult sau mai putin puiet capacit,asta peste drum de eficienta tratamentului?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: urgent

Mesajde bunicu » 09 Mar 2012, 21:49

seceta din toamna fara stimulare! ai iernat albina batrana !
bunicu
 
Mesaje: 11
Membru din: 02 Feb 2012, 15:42

Re: urgent

Mesajde proapis13 » 11 Mar 2012, 10:24

sorinmob scrie:nu stiu daca mai ramane varoua pe o albina moarta.s-ar putea sa fie altceva.

Ramine ca nu are unde sa plece si moare o data cu albina ;)
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 54 vizitatori


cron