Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde peterneamt » 05 Feb 2014, 13:05

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde peterneamt » 05 Feb 2014, 13:07

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Tratament acid formic ?

Mesajde maruta » 05 Feb 2014, 14:14

laurentiu.tirca scrie:Vreau sa ma bag si eu pentru prima data anu' asta in primavara, le-am tratat bine cu taktic si taufluvalinat anu trecut in toamna si vreau sa fac cu formic acum in primavara.

Ma gandeam cam asa, doua benzi de sugativa de la librarie, fiecare imbibata cu 10 ml de acid formic 60%, lasata in stup 4-5 zile, in zilelele in care temperatura se afla in jur de 25 grade.

Sugativa sa fie taiata in asa fel incat, sa se imbibe cu 10 ml de substanta, iar pe fundul stupului sa pun o foaie de scris a4 data cu un strat subtire de margarina.

Parerea mea este sa faci tratament cu acid oxalic primavara si toamna, ideal in lipsa puietului, iar acidul formic sa-l folosesti in sezonul activ dupa extractia mierii conform perioadelor de tratament.
De ce sustin acest lucru deoarece tratamentul cu acid formic depinde de mai multi factori: tipul stupului, puterea familiei de albine, ventilatia, temperatura, locul unde pui cartonul (sugativa)impregnat cu acid etc. Exista unul din riscri sa pierdeti matca in aceasta perioada si sa compromiteti familia de albine.
maruta
 
Mesaje: 8
Membru din: 08 Mar 2011, 19:03

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde comi » 05 Feb 2014, 22:32

Asa cum am mai postat si subiect ul a fost pus sub lacat in lumea asta mare a fost testat si aprobat de o comisie de medicina veterinara de pe linga VLA unde au trimis si romanii gainile pt a fi testate de gripa aviara un produs pe baza de acid formic care are multe plusuri:
Gata preparat pt folosire
Nu trebuie echipament aditional pt folosire
Eficacitatea de peste 95 la suta
Nu provoaca rezistenta la varroa
Ucide varroa de pe albinele adulte si din celulele capacite
Tratament flexibil in orice timp de la temperatura de 10 la 29,5 grade
Poate fi folosit si cu magazia plina de miere
Nu da reziduri in ceara si miere
Nu afecteaza botcile si matca
Nu necesitati plasa antivarroa
Se repetA tratamentul la 7 zile
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde bravatrade » 18 Aug 2014, 12:31

Buna ziua, am cumparat evaporizatoare pt aplicarea tratamentului cu acid formic : Imagine
Daca foloseste cineva aceste evaporizatoare poate imi poate da si mie cateva detalii...cum trebuie acel reglaj lasat in timpul tratamentului (deschis maxim; jumate ...etc)
Va multumesc!
bravatrade
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Apr 2011, 13:54
Localitate: Pitesti

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde livas » 18 Sep 2014, 11:45

Am folosit si eu anu asta aceste evaporatoare da nu am postat pana acum pt.ca nu am tras incatoate concluziile asupra utilitatii lui !!
Oricum de un lucru sunt convins,ca desi are acolo un reglaj in 5 trepte ala nu are nici o valoare, deoarece in 5 ani de trat. cu AF am ajuns la concluzia ca suprafata de dispersie a solutiei este totul. Ai o suprafata mica de dispersie cum are acest disp. nu se evapora 6ml de solutie si trat.nu este la fel de eficace ca in cazul lavetelor de bucatarie sau a absorbantelor puse deasupra pe rame !!
Daca la stupii care am pus lavete deasupra am gasit caderi masive de dreaq cu tot cu ficiori (albi) :lol: , nu la fel a fost si la stupii cu aceste disp., acolo au fost caderi mai ,,subtiri'' si am si vazut dreaq pe albine dupa trat.( vorbesc detrat. de scurta durata cu 20 ml de solutie)!!!
De fapt am si cantarit buretele din aceste disp. si nu saevaporat in 24 de ore decat foarte putin, iar temp.de afara in cursul zilei a fostde 30 C !!
Daca ne uitam mai sus in filmul pus de nenea Peterneamt, neamtul lui :lol: inventatorul, amarit supraf. de dispersie fata de ultimul lor disp.. Asadar si prin urmare nu ne-a spus de ce, da eu l-am prins !! :D
...sunt multe variabile de luat in calcul si multe de urmarit!!
....de exemplu am avut saltelute peste aceste disp., oare daca radia temp. din capac ,direct pe ele parfumau mai bine?
......tot... de urmarit... de ce anul asta nu am pierdut nici o matca desi aveam 10 bc. cu alb.. , trat. facut la fel !!
...am uitat sa spun ca sunt puse in podisor in locul hranitorului , disp. !!
...sialt lucru cert, mare parte din matci au oprit ouatul,tot ce e metal inauntru e da belea, mi-au ruginit si gratiile de la urdinis iar la degetul unde sa intepat manusa fara sa fie vizibil, i-a mai crescut un cap cade pe..is ..asa!! :lol: :lol:
Mai graim!!
Cred ca mai bune sunt pt. trat. de lunga durata, dacail faci !!
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 18 Sep 2014, 11:57

Se poate folosi tratamentul de scurta durata si asupra roilor? Stiu ca la acest tip de tratament conteaza mult puterea de ventilare a albinelor si ca se da cu urdinisul deschis la maxim.
Ce experienta aveti in acest sens?
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde livas » 19 Sep 2014, 08:08

Poti sa faci fara grija nu tre sa fie urdinisul la maxim, totul tine de temp. mediului ambiant, sa nu fie mai mult de 29*C.
Eu fac si la nucleele de imperechere, numai ca la astia am redus la 12 ml de solutie. Si urdinisurile sunt de 20mm/7mm si matcile sunt tot acolo... :D
Nucleele sunt de 25cm /25cm /15cm !!
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 19 Sep 2014, 08:23

Ma gandesc ca totusi dozajul ar trebui sa tina cont si de volumul cutiei.
De ex. eu am facut tratament la un roi foarte infectat pe 6 rame intr-o cutie de 10 rame(3/4) folosing 10 ml de solutie iar rezultatul nu a fost deloc spectaculos. Probabil ca ar fi trebuit sa folosesc tot 20 ml insa nu am indraznit. In final am facut mai multe runde si am iesit bine totusi.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde livas » 19 Sep 2014, 08:36

hntrnth@mailinator.com scrie: iar rezultatul nu a fost deloc spectaculos. .

.... temperatura mediului ambiant face totul ...spectaculos!! ;) ;)
Am mai spus parca , ca la AF esti total dependent de temperatura!! ;)
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 19 Sep 2014, 08:54

Aveti dreptate.
Daca imi amintesc bine tratamentul a fost facut seara, decei vaporizarea s-a petrecut pe parcursul noptii. Urmatoarea tura am dat-o dimineata si au cazut mai multi. Reteta elvetiana e putin cam prudenta. Francezii (Amrine Noel) dau o doza mai mare pe o suprafata mai mare cu o concentratie mai mica la o temperatura mai mare si se pare ca rezultatele sunt si mai bune.

http://www.google.ro/url?url=http://www ... FrHDX2k7Xw
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 19 Sep 2014, 11:27

Un articol foarte bun in ce priveste tratamentul cu acid formic:

http://scientificbeekeeping.com/the-ars ... ts-part-1/

La ora actual MAQS e cel mai bun(eficacitate si usurinta in administrare) tratament antivaroua. Din pacate nu este disponibil la noi si cred ca si daca s-ar importa ar costa prea mult.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde TDI » 19 Sep 2014, 12:17

25 Ron un tratament, 50 Ron - 2 tratamente - la pretul de pe site, fără transport. Stiu ca calculam acum vreo 3 săptămâni. Tot formic, tot prin sublimare. Daca ar subventiona MAQS, ar fi alta treaba. In fond MAQS e acid formic fixat cu ajutorul unui silicagel pe niste benzi. Dar sunt apicultori care au raportat problemele obisnuite formicului, depopulari, matci lipsa. Tot cei care au experimentat spuneau de colonii unde ponta a fost sistată definitiv o perioada de 2-3 săptămâni. Plus ca marele inconvenient e ca trebuie asigurata o ventilatie corespunzătoare - ventilatie mare, in lipsa culesului -> furtisag.
Tot aia-i...
Ar fi un avantaj teoretic pentru cei de la bio - dar cum cunosc stupari care dupa 5-10 ani de bio au renunțat. Mdea.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde comi » 19 Sep 2014, 12:22

MAQS in gasiti in Ungaria sub denumirea de APISTOK
Pretul la MAQS este intre 50-60 £
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 19 Sep 2014, 12:48

TDI scrie:25 Ron un tratament, 50 Ron - 2 tratamente - la pretul de pe site, fără transport. Stiu ca calculam acum vreo 3 săptămâni. Tot formic, tot prin sublimare. Daca ar subventiona MAQS, ar fi alta treaba. In fond MAQS e acid formic fixat cu ajutorul unui silicagel pe niste benzi. Dar sunt apicultori care au raportat problemele obisnuite formicului, depopulari, matci lipsa. Tot cei care au experimentat spuneau de colonii unde ponta a fost sistată definitiv o perioada de 2-3 săptămâni. Plus ca marele inconvenient e ca trebuie asigurata o ventilatie corespunzătoare - ventilatie mare, in lipsa culesului -> furtisag.
Tot aia-i...
Ar fi un avantaj teoretic pentru cei de la bio - dar cum cunosc stupari care dupa 5-10 ani de bio au renunțat. Mdea.


Eu am reductoare de urdinis din plasa de sarma pe care o indoi dupa necesitati. Ventilarea se poate asigura fara a expune familia. Problema cea mai mare la AF de lunga durata e temperatura, de aici pierderile. Tratamentul de scurta durata ramane o varianta foarte accesibila doar ca trebuie repetat de 2-3 ori la fiecare bloc de tratamente si de aici manopera mai multa.

Pe de alta parte oxalicul ar fi cel mai ieftin tratament numai ca varianta bee-friendly - vaporizarea - necesita o manopera inacceptabil de lunga si obositoare. Cred ca pentru la anul imi voi face varianta aceea cu suflanta de aer cald - singura varianta acceptabila de vaporizare.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Tratament Acid Formic

Mesajde comi » 20 Sep 2014, 13:40

Pe www.medivetpharmaceuticals.ca gasiti tot ce doriti referitor la tratamentul cu acid formic
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori