Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde gica.mosu » 18 Oct 2016, 19:44

Iata mai jos...un mod de a pastra-trata ramele impotriva gaselnitei...in sifonier liber puse in caturile de rezerva+pelin crengute inte ele :P
Fişiere ataşate
20160806_215748.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
gica.mosu

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde jonny_it » 18 Oct 2016, 20:04

gica.mosu scrie:Iata mai jos...un mod de a pastra-trata ramele impotriva gaselnitei...in sifonier liber puse in caturile de rezerva+pelin crengute inte ele :P

Maine plec la cules de pelin.
Eu le dadeam cu acid formic, cred ca tratez ramele cu acid formic inainte sa se descopere ca este bun si pentru varroa :lol:
jonny_it

Mesajde Closcutz » 18 Oct 2016, 20:38

Jonny este eficient formicul impotriva gaselnitei? Cum procedezi mai exact? Multumesc anticipat!
Closcutz

Mesajde jonny_it » 18 Oct 2016, 20:48

Closcutz scrie:Jonny este eficient formicul impotriva gaselnitei? Cum procedezi mai exact? Multumesc anticipat!

Eu tin ramele in caturi suprapuse, iau un burete de vase si il imbib in formic, apoi il pun intr-un corp unde am doar 10 rame in loc de 11. Si pun folie sus.

Nu incerca metoda in spatii locuite, gen subsol de casa cu legatura in casa, o sa ai niste acid prin aer :?

Tratez doar daca vad gaselnita, de obicei nu reuseste sa intre.
jonny_it

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE