Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde cosming » 15 Apr 2014, 22:06

gerulla77 scrie:Nu ma bag intr-o disputa care nu-i a mea,dar de gaselnita in aprilie eu n-am auzit si nici nu cred ca poate fi.Dupa fotografie si dupa luna in care suntem mai degraba este vorba de puiet varos.Cum sa cred ca pot fi larve de gaselnita cand noaptea sunt 5-6 grade?????


Rama cu pricina nu are puiet ci miere in partea superioara numai ca in partea dreapta jos e descapacita cam pe 3cm2 si a aparut o masa vascoasa, lipicioasa si de culoare alba fara miros Pana acum 2 saptamani rama a stat in casa si nu parea sa aiba probleme Canalele acelea subtiri ar duce cu ideea ca ar fi larve de molie neajunse la maturitate.Tot in poza se mai vad celule singulare de culoare deschisa chiar capacite. O sa scarm rama zilele astea sa vad daca sunt larve asa cum zicea si Gica Mosu
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde tiby visan » 15 Apr 2014, 22:22

Gaselnita de regula is face acele canale pe fundul alveolelor si este de culoare alba canalul si daca dai cu un bat observi ca este ca plasa de paianjen cu tocatura de ceara eliminata de larva( feale).
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde cosming » 15 Apr 2014, 23:45

Inca o poza cu partea dreapta sus a ramei. Pacat ca e limitarea la 256k si nu pot pune poza originala. Aici se vede ca acele 'canale' urmaresc marginea celulei. Sa inteleg ca in acele celule de culoare deschisa se afla larva sau a trecut pe acolo? Cumva e miere cristalizata ori alta naparca de a spurcat rama?
Fişiere ataşate
Untitled.jpg
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde tiby visan » 16 Apr 2014, 00:02

Rama asta la care ai facut poza are miere capacita?Daca da nu prea cred sa fie gaselnita aceasta de regula ataca ramele goale si pe care nu prea stau albine,cele de dupa diafragma.Sa incerci sa desfaci capacelele sa vezi ce gasesti posibil sa fie aerul dintre capacele si miere.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde cosming » 16 Apr 2014, 00:29

E un continut alb, seamana cu mierea cristalizata si ce nu inteleg eu de ce albina a ales sa descapaceasca celulele din prima poza din care vreo 7 celule sunt complet albe. Nu stiu cand se formeaza acea panza specifica moliei probabil cand se impupeaza si pe care oricum nu am observat-o, asa ca nu exclud varianta de larva tanara care o circula pe acolo. Sincer nu-mi vine sa stric rama dar probabil asta ramane solutia
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde murarudumitru » 16 Apr 2014, 00:33

tiby visan scrie:Rama asta la care ai facut poza are miere capacita?Daca da nu prea cred sa fie gaselnita aceasta de regula ataca ramele goale si pe care nu prea stau albine,cele de dupa diafragma.Sa incerci sa desfaci capacelele sa vezi ce gasesti posibil sa fie aerul dintre capacele si miere.

si eu astazi am verificat ramele cu miere ce le am in cuti, si ce credeti ca deja a intrat viermele pe linga coroana cu miere,nu ramele din stupi cu albine ramele din cei care iam pierdut astaiarna si nam numa vreo 80,miine bag pucioasa la ele
murarudumitru
 
Mesaje: 380
Membru din: 20 Oct 2012, 20:55
Localitate: gottlob

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde cosming » 16 Apr 2014, 00:37

murarudumitru scrie:
tiby visan scrie:Rama asta la care ai facut poza are miere capacita?Daca da nu prea cred sa fie gaselnita aceasta de regula ataca ramele goale si pe care nu prea stau albine,cele de dupa diafragma.Sa incerci sa desfaci capacelele sa vezi ce gasesti posibil sa fie aerul dintre capacele si miere.

si eu astazi am verificat ramele cu miere ce le am in cuti, si ce credeti ca deja a intrat viermele pe linga coroana cu miere,nu ramele din stupi cu albine ramele din cei care iam pierdut astaiarna si nam numa vreo 80,miine bag pucioasa la ele


daca poti baga si niste poze
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde murarudumitru » 16 Apr 2014, 00:41

Ok azi fac citeva poze si bag
murarudumitru
 
Mesaje: 380
Membru din: 20 Oct 2012, 20:55
Localitate: gottlob

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde proapis13 » 16 Apr 2014, 07:58

murarudumitru scrie:si eu astazi am verificat ramele cu miere .........deja a intrat viermele pe linga coroana cu miere,.... ramele din stupi cu albine ramele din cei care iam pierdut astaiarna si nam numa vreo 80,miine bag pucioasa la ele

Ce mai faci cu ramele alea cu miere daca bagi pucioasa la ele ????? :?: :o
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde cosming » 16 Apr 2014, 12:18

Proapis o intrebare, inafara de batoanele cu sulf si acidul acetic glacial ce tratamente contra gaselnitei se mai pot folosi? Ma refer aici la tratamente ce pot preveni aparitia ei in stup cat dar mai ales la tratamente 'active' ce se pot aplica direct pe o rama cu puiet sau miere in stup.
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde Florin Dobre » 16 Apr 2014, 13:06

Toamna asta nu am mai folosit sulf si pot sa zic ca am avut mai putine rame atacate.
Ce-a fost negru am topit. Ramele au stat in caturi. Caturile au fost stivuite la adapost astfel incat sa le strabata curenti de aer.
Ramele fara polen si camasuiala nu au fost bagate in seama de molie.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde paul » 16 Apr 2014, 13:21

Hai sa punem punctul pe i la problema lui Cosmin !
Cosmine, restrange la sange ramele in stupii cu probleme (sa fie foarte bine acoperite cu albine) si albinele o sa rezolve ele problema.Nu-ti fa probleme prea mari !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde cosming » 16 Apr 2014, 15:51

Paule nu e doar o problema sunt 4 din care doua pe sapte rame unul pe 6 si ultimul pe 5 rame din care am scos-o pe cea cu buba.Doar intre diafragma si rama(cu miere) sunt cate o mana de albina. Am decolorat cateva tricouri de transpiratie din mai anul trecut chiar si iarna ca sa fac acum vreo bucurie si sa le pierd pe prostia mea. Eu cand am vazut rama cu problema m-a luat cu transpiratii reci si am scos-o urgent din stup si mi-au venit in minte pozele din cartea lui W.Ritter si hop asta e gaselnita. M-am uitat in stup si totul curat lacrima atat marginile opuse cuibului cat si colturile curate bec. Ma gandesc nu oare pe o anumita zona datorita umiditatii mierea sa fii fermentat si sa bag alte bazdaganii in stup pe care nu le poti vedea ca pe molie dar te uiti cum ramai fara albina.
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde proapis13 » 16 Apr 2014, 15:55

cosming scrie:Proapis o intrebare, inafara de batoanele cu sulf si acidul acetic glacial ce tratamente contra gaselnitei se mai pot folosi? Ma refer aici la tratamente ce pot preveni aparitia ei in stup cat dar mai ales la tratamente 'active' ce se pot aplica direct pe o rama cu puiet sau miere in stup.

NU mai folosesc batoane de sulf de ceva timp
Toamna stivuiesc caturile si pun intre ele fire de busuioc iar sus si jos sita metalica,cea mai fina din comert
La fel fac si cu ramele de 1/1 cu miere pina da caldura,dupa aceea le bag in stupi pina ii umplu
Anul asta le-am stivuit direct in stupina fara sa le tratez cu nimic si stau bine-merci si acum acolo pina la salcam
Caturile de 1/1 le stivuiesc intre casa si un sopru spre Nord unde am mereu umbra si sunt curenti de aer rece in permanenta
viewtopic.php?f=15&t=3042&start=816#p160449
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde cosming » 16 Apr 2014, 16:24

proapis13 scrie:
cosming scrie:Proapis o intrebare, inafara de batoanele cu sulf si acidul acetic glacial ce tratamente contra gaselnitei se mai pot folosi? Ma refer aici la tratamente ce pot preveni aparitia ei in stup cat dar mai ales la tratamente 'active' ce se pot aplica direct pe o rama cu puiet sau miere in stup.

NU mai folosesc batoane de sulf de ceva timp
Toamna stivuiesc caturile si pun intre ele fire de busuioc iar sus si jos sita metalica,cea mai fina din comert
La fel fac si cu ramele de 1/1 cu miere pina da caldura,dupa aceea le bag in stupi pina ii umplu
Anul asta le-am stivuit direct in stupina fara sa le tratez cu nimic si stau bine-merci si acum acolo pina la salcam
Caturile de 1/1 le stivuiesc intre casa si un sopru spre Nord unde am mereu umbra si sunt curenti de aer rece in permanenta
viewtopic.php?f=15&t=3042&start=816#p160449



Multam fain de raspuns, iar eu ma stresez pentru o rama :shock:
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde murarudumitru » 16 Apr 2014, 20:06

proapis13 scrie:
murarudumitru scrie:si eu astazi am verificat ramele cu miere .........deja a intrat viermele pe linga coroana cu miere,.... ramele din stupi cu albine ramele din cei care iam pierdut astaiarna si nam numa vreo 80,miine bag pucioasa la ele

Ce mai faci cu ramele alea cu miere daca bagi pucioasa la ele ????? :?: :o

Sincer nu stiu ce sa mai fac cu ele,dar cred ca le topesc recuperez ceara macar
murarudumitru
 
Mesaje: 380
Membru din: 20 Oct 2012, 20:55
Localitate: gottlob

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


cron