Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde proapis13 » 16 Apr 2014, 21:15

murarudumitru scrie:...Sincer nu stiu ce sa mai fac cu ele,dar cred ca le topesc recuperez ceara macar

Extragi mierea,le dai la lins si apoi le triezi si vezi ce merge la topit si ce ramane in stupi :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde murarudumitru » 16 Apr 2014, 22:19

proapis13 scrie:
murarudumitru scrie:...Sincer nu stiu ce sa mai fac cu ele,dar cred ca le topesc recuperez ceara macar

Extragi mierea,le dai la lins si apoi le triezi si vezi ce merge la topit si ce ramane in stupi :!:

multumesc o sa incerc la centrifuga
murarudumitru
 
Mesaje: 380
Membru din: 20 Oct 2012, 20:55
Localitate: gottlob

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde gica.mosu » 16 Apr 2014, 23:10

tiby visan scrie:Rama asta la care ai facut poza are miere capacita?Daca da nu prea cred sa fie gaselnita aceasta de regula ataca ramele goale si pe care nu prea stau albine,cele de dupa diafragma.Sa incerci sa desfaci capacelele sa vezi ce gasesti posibil sa fie aerul dintre capacele si miere.


Tiby.de la ou la....larva=ceva timp :idea: si sa nu uitati una e o rama goala si alta cu miere s-au pastura...Astept ce si cum !?!...Cosmin,ai promis un raspuns :| ...P.S femela de gaselnita depune ou unde gaseste=conditii prielnice inclusive temperaturi cu plus :idea:...In ac zile reci am gasit la cativa stupi pi sc de zbor si cateva larve de gaselnita(moarte) ...deci atentie !?!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde cosming » 18 Apr 2014, 00:10

Poza cu locul cu pricina dupa o zi intr-un stup mai puternic. Se pare ca au refacut zona in cauza si n-am mai indepartat ceara. Sper sa fie cu noroc si sa-mi fi facut griji de pomana.
Fişiere ataşate
DSC_0457__1397768376_188_26_166_157.jpg
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde jenica67 » 19 Apr 2014, 23:19

Apropo de gaselnita, azi am gasit la un stup o larva de gaselnita, care a perforat folia si a facut intr-o rama un crater (in leatul superior). Sper ca nu a intrat acolo si va iesi prin fagure ?
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde vasilefi » 20 Apr 2014, 21:45

am tinut caturile stivuite cu plasa sus si jos.
a fost bine in timpul iernii, acum a inceput sa se vada gaselnita, e la inceput
ce as putea sa fac pana pun caturile peste cuiburi?
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde Florin Dobre » 20 Apr 2014, 22:23

Eu as pune caturile cu rame pe stupi. Folie intre cuib si cat cu o fanta de doua degete intr-o parte...astfel albina va patrula prin caturi si va tine molia sub control. :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde vasilefi » 21 Apr 2014, 17:38

sa traiesti!! asa o sa fac!
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde imih » 03 Iun 2014, 08:09

Salutare,
am si eu o intrebare si pentru ca nu am prea priceput ce ar trebui sa fac din cele discutate paote ma ajutati voi.
Am cateva rame cladite in care a intrad gaselnita. Problema vine acum . Inca nu a facut ravagii mari si ramele se pot recupera(teoretic).
Intrebarea mea este cum scap de gaselnita intrata in rame ? Daca le bag la in stup , le omoara albinele sau imi imi vor ataca stupul? Cum asi putea sa scap de ele ca sa mai pot folosi ramele?
Multumesc.
imih
 
Mesaje: 27
Membru din: 20 Sep 2012, 09:32
Localitate: Lugoj

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde jenica67 » 03 Iun 2014, 08:58

Iei un ac de cusit, sau o sarma subtire si cureti faguri de larve si lana aceia ce o lasa. Apoi le bagi intr-un stup puternic. Acesta le va repara.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde cosming » 03 Iun 2014, 10:51

jenica67 scrie:Apropo de gaselnita, azi am gasit la un stup o larva de gaselnita, care a perforat folia si a facut intr-o rama un crater (in leatul superior). Sper ca nu a intrat acolo si va iesi prin fagure ?


Salutare, cum e pana la urma a plecat singura, cu ajutor din partea dvs., sau a ajuns in leatul de jos? :shock:
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde cosming » 03 Iun 2014, 10:55

imih scrie:Salutare,
am si eu o intrebare si pentru ca nu am prea priceput ce ar trebui sa fac din cele discutate paote ma ajutati voi.
Am cateva rame cladite in care a intrad gaselnita. Problema vine acum . Inca nu a facut ravagii mari si ramele se pot recupera(teoretic).
Intrebarea mea este cum scap de gaselnita intrata in rame ? Daca le bag la in stup , le omoara albinele sau imi imi vor ataca stupul? Cum asi putea sa scap de ele ca sa mai pot folosi ramele?
Multumesc.


Pe langa recomandarea lui jenica67 citeste si aici:
viewtopic.php?f=8&t=2035
cosming
 
Mesaje: 310
Membru din: 18 Dec 2013, 11:30
Localitate: Bucuresti, Stupii in Dambovita, Brezoaia

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde cristi_vidican » 03 Iun 2014, 11:05

imih scrie:Daca le bag la in stup , le omoara albinele sau imi imi vor ataca stupul? Cum asi putea sa scap de ele ca sa mai pot folosi ramele?
Multumesc.

Când găsesc rame cu găselniță (uitate prin vreo cutie fără albine), pun o folie peste stup (cuib sau etaj, depinde de ce are stupul), îndoi folia la colți și pun apoi corpul cu ramele afectate de găselniță. Vorbesc aici de rame ciuruite pe ici pe colo, nu cu păianjeni în ele. Imediat albinele curăți. Dacă stropesc puțin cu sirop, e și mai bine. Albinele vor curăța mai cu drag :lol:
În sezonul cald - din aprilie - oct, ramele se țin pe stupi (eventual cu folie). în sezonul rece, nu e problemă cu găselnița.
Eu nu dau niciodată cu sulf. Nu a fost cazul
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde jenica67 » 03 Iun 2014, 12:08

cosming, nu am mai vazut probleme, au rezolvat-o albinele.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde Lucian63 » 15 Iun 2014, 09:14

Cu levantica sau ulei de lavanda a incercat cineva?
Lucian63
 
Mesaje: 91
Membru din: 08 Mai 2013, 22:07
Localitate: Focsani jud. Vrancea

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde gerulla77 » 19 Iun 2014, 12:29

Am incercat,problema este ca uleiul este f.volatil datorita ventilatiei si se consuma f. repede.
gerulla77
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Sep 2012, 21:45

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori