Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde cristian bh » 24 Iun 2015, 09:48

DoarEu scrie:Deci , cel putin am mai gasit un mod de a pastra ramele.(Nu am mai vazut scris pe undeva de metoda asta.)Acum , ca am vazut ca aveti experienta cu asa ceva, am si eu cateva intrebari:
1:se pot pastra rame cu miere/polen?
2.Mai trebuie scos aerul in cazul in care bagam co2, sau oxigenul se consuma in timp?
3.Stiind faptul ca co e toxic, ar afecta cu ceva mierea/polenul/ramele in sine?
Le: argumente ar mai fi, dar dat fiind faptul ca ajungem cam la acelasi lucru nu are rost.Oricum multumesc pt sfaturi, nu m-as fi gandit niciodata sa folosesc co2 din alta locatie decat natural, desi si "fumul meu" mergea cam pe acelasi principiu.
Sanatate multa!
Le2:Bunicul folosea buduroaie....deci ca sa scoata albinele le afuma bine de tot.


Doar Dumneata,,,,,,,,intreb si eu Doar Asa,,,,,,mai ales ca bunicul n-a avut albine,
ai baut apa minerala?
sau sifon?
da chestia asta Doar cu LE,.....ce-o fi oare? :?
sau ce exprima?
sau mai precis,fara,,,,, nu ar fi acelasi lucru ? :o
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde nmarinae » 24 Iun 2015, 12:31

Referitor la apa cu sare...... Nu am avut nici o problema in a le lua in lucru sau in a depune matca in ele...


Dupa exeprienta anilor trecuti nu am avut nici cea mai mica problema cu ramele folosind oricare dintre metodele mai sus mentionate.
nmarinae
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Apr 2013, 23:31

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde iunicu » 25 Iun 2015, 06:59

LE este abrevierea pentru editat mai tarziu.
As vrea sa nu recurgem la rautati. Omul a avut o ideie si a povestit-o aici. Bravo lui! Nu trebuie sa ne suparam pentru asta de cele mai multe ori ideile care par nepotrivite pot fi solutii la un momentdat. Hai sa ne stoarcem creierii impreuna, nu sa ne certam.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde DoarEu » 25 Iun 2015, 21:34

Le=Later Edit.
Nu am vrut sa deranjez pe nimeni prin intrebarile puse de mine sau ideile expuse pe acest forum.Am zis ca poate poate iese ceva bun.Si a iesit....
Dar daca nu si nu atunci nu o sa mai postez si imi vad de treaba.Oricum de asta e si forum,sa ne spunem ideile,sa discutam,sa dezbatem,sa iasa ceva bun.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde cristian bh » 25 Iun 2015, 21:56

Exact cum spui! :)
de aceea nu trebuie sa ne suparam.
Si eu am aflat cu okazia asta care-i spilu cu Le-urile astea,nu de alta dar sincer nu mi-a trecut prin cap ce ar fi! :oops:
Le......simteam asa ca o palma dupa ceafa,........ :lol:
Hai sa nu ne suparam degeaba,ca lucrurile se lamuresc usor,nimenea nu le stie pe toate!
Cu sanatate!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde iunicu » 26 Iun 2015, 08:21

@ DoarEu nu trebuie sa te superi, unii colegi au sangele mai fierbinte, asta nu inseamna ca sunt rau intentionati. Noi ne contrazicem, uneori mai inflacarat, dar ramanem prieteni.
Repet, ideia cu fumul nu e rea insa fumul contine unele elemente solide care au reminescenta mare si sunt cam toxice. Bunaoara carnea se poate conserva prin afumare, adica o otravim cu fum ca sa o facem necomestibila pentru microorganisme. Noua ne place grozav gustul de fum insa pentru albine este semnal de alarma. Ma intreb daca matca ar depune oua intr-o celula contaminata cu gudron. Poti sa aerisesti rama aia 3 luni si urmele de fum nu dispar.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde thomas » 21 Sep 2015, 09:12

Am depozitat ramele de la caturi in saci inchisi destul de ermetic. Am avut noroc ca m-am uitat la ei cam dupa doua saptamani. Deja gaselnita patrunsese. Gradul de infestare nu este mare. Am scos ramele, le-am asezat in caturi supraetajate si le-am tratat cu sulf.

Ceea ce nu stiu, dupa tratament se aerisesc, sau se lasa inchise pana la urmatorul tratament?

Fiind rame noi, ma gandesc sa nu am probleme anul viitor si sa apara sulf in analize, mai ales la mierea bio.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde proapis13 » 21 Sep 2015, 09:42

thomas scrie:.. ma gandesc sa nu am probleme anul viitor si sa apara sulf in analize, mai ales la mierea bio.

Cine te-a invatat sa tratezi ramele cu sulf si pe urma sa ai pretentii sa ai miere BIO si-a batut joc de tine... :oops:
De B401 nu ai auzit/citit ???...este cel mai bun produs de pe piata la ora actuala... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde thomas » 21 Sep 2015, 11:58

Am citit de B401 si l-am vazut si in magazine. La prima vedere e chiar ok, dar am citit ca aceasta bacterie din respectivul tratament, poate produce dereglari grave corpului uman. Si d-asta sunt putin mai circumspect. Totusi e o bacterie care are remanenta in ramele respective si va infecta si mierea depusa in ele.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde proapis13 » 21 Sep 2015, 12:54

Am consumat miere din ramele tratate cu CERTAN si inca traiesc.... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde thomas » 21 Sep 2015, 14:05

am inteles!
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde ignatov andrei » 21 Sep 2015, 14:12

thomas scrie:Am depozitat ramele de la caturi in saci inchisi destul de ermetic. Am avut noroc ca m-am uitat la ei cam dupa doua saptamani. Deja gaselnita patrunsese. Gradul de infestare nu este mare. Am scos ramele, le-am asezat in caturi supraetajate si le-am tratat cu sulf.


In majorritatea cazurilor fagurii sunt deja insamantati (in familia de albine).

Eu tin ramele afara, in corpuri si nu am probleme cu gaselnitza, decat foarte putin!
Nu tratez cu nimic.

Repet: din familia de albine pleaca totul!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde olariu cristian » 21 Sep 2015, 22:36

Eu din cate am citit sulful este recomandat la bio ,se aeriseste si e ok cred ca nu este bine daca mai exista miere necapacita caci se poate forma acid sulfuric
olariu cristian
 
Mesaje: 16
Membru din: 02 Iun 2013, 20:24
Localitate: la poalele Muntilor Retezat

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde mellis » 21 Sep 2015, 23:03

ignatov andrei scrie:In majorritatea cazurilor fagurii sunt deja insamantati (in familia de albine).
Eu tin ramele afara, in corpuri si nu am probleme cu gaselnitza, decat foarte putin!
Nu tratez cu nimic.
Repet: din familia de albine pleaca totul!


Puteti detalia va rog?
Anul acesta am avut mari probleme cu fluturii..
tineti ramele peste/sub stupi?
Cum faceti tratament AV cu ramele sub stupi (daca este cazul)
Multumesc..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde Florin Dobre » 21 Sep 2015, 23:22

Am mai spus. Nu-i ideea mea, am preluat-o de la cei mai mari. O aplic de 3 ani deja si sunt foarte multumit...fara sulf si alte mirodenii.
Tin ramele in corpuri stivuite intr-o incapere deschisa la mansarda. Corpurile sunt stivuite cate 5-6 pe paleti...este asigurat un curent continuu de aer care traverseaza stiva de corpuri.
Sortez ramele in toamna si le mai sortez o data in primavara. Nu pastrez rame cu miere...astea sunt in familii.
Gasesc primavara rame atacate de gaselnita intr-un procent de maxim 5%(dintre ramele in care a fost puiet ori pastura)....astea numa bine merg la topit. Cu ramele albe(de cat) nu sunt probleme. :idea:

Ramele de cuib ori cu urme de pastura urca ultimele la mansarda si coboara primele la stupi. Momentele coincid intrucatva cu inceputul si sfarsitul perioadei reci cand gaselnita nu-i activa.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde mellis » 21 Sep 2015, 23:58

Salutari,
La mine nu functioneaza, din carti - fagurii facuti minge (presati) si pusi in punga (si fara punga) pe balcon (la aer), i-am gasit plini de viermi.
Cu rame/ceara pierdute anul acesta - nu mai povestesc..
Am gasit o solutie pana apuc sa topesc (nu am reusit sa fac topitor solar) - tin ceara in bidon acoperita cu apa ;)
O fi bine sau rau - am sa vad la topire (daca mai am ce).
Poate am un soi mai rasarit de gaselnita..
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori