Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde gica.mosu » 11 Aug 2013, 08:07

Am mai spus in mesajele mele ca cele mai mari pb le am cu furtisagul si gaselnita(am vecini APICULTORI...PIRITI)
si de ce sa nu recunosc si unor greseli s-au neglijente dale mele...MOSNEAG-EXPERT...S-ami fie rusine :lol:
Zilele trecute cind seara faceam stim- completare....la lumina lanternei-zeci de fluturi...MSULE ai be....to :mrgreen:
SI totusi am pus in3 seri la rind 10 sticle capcana cu -200 gr api... s-au zahar 1oogr otet alim 200gr bere+3l apa,in
fet 2,5 -3l(cite 2-300 gr infiec+2 gauri) pe stupi dupa ce s-a lasat in intunericul....dim la 6 le pun in magazie(se mai
baga si albine)si uite asa am recoltat peste 2-300 de fluturi de toate felurile inclusiv masculi...
Rez f bune am avut si la viespi(fara numar) ce sa mai spun de muste....fara numar...SANATATE la TOTI!!!!
P.S-Astept si de la...Va_Li....CEVA...MAI deosebit...(nu doar...JIGNIRI).... :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde mundumio » 11 Aug 2013, 20:03

Cum adica dimineata la 6 le pui in magazie?
Intra cumva barzaunii noaptea in capcane?
mundumio
 
Mesaje: 58
Membru din: 06 Dec 2012, 23:36
Localitate: Timisoara

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde gica.mosu » 11 Aug 2013, 20:43

mundumio scrie:Cum adica dimineata la 6 le pui in magazie?
Intra cumva barzaunii noaptea in capcane?

Am lasat ac bidoane pe timpul noptii pt fluturi de molie,daca au fost lasate si ziua se mai baga si
cite o albina mai lcoma...muste ,si cum am spus au intrat si citiva gargauni-repet pe timp de zi!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde delorin I » 13 Aug 2013, 14:34

Am extras o familie- in cele din urma, un roi de august dintr-o scorbura! Am tinut mierea si ceva cera intr-o caserola de plastic..astazi- dupa o saptamana, am descoperit o gramada de viermi de gaselnita! Probabil familia a reusit sa-i tina sub control in scorbura...cum i-am scos afara...nu am crezut ca asa repede evolueaza! Deci familiile salbatice de cel putin 3 ani in copac, au rezultate bune contra varoua dar nu si contra gaselnitei!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde State » 13 Aug 2013, 14:57

delorin I scrie:Am extras o familie- in cele din urma, un roi de august dintr-o scorbura!


N-ai facut si cateva fotografii la locul faptei ? :)
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde delorin I » 13 Aug 2013, 16:12

Cu gaselnita? :) Pe celelalte, ...nu prea multe, cu povestea de rigoare, o sa le pun pe pagina personala. :)!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde State » 13 Aug 2013, 17:46

La partea cu extractia ma refeream. Le-ai gasit in padure ? :)
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde delorin I » 13 Aug 2013, 17:52

Undeva in mijlocul Bucurestiului:) In curtea unui spital...nu e locul aici! :)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde JohnSpatari » 14 Aug 2013, 17:03

Dupa cate stiti sunt incepator si asa o intrebare,de unde pot procura naftalina?sau este altceva mai bun decat ea impotriva moliei?
Avatar utilizator
JohnSpatari
 
Mesaje: 98
Membru din: 09 Dec 2011, 23:08
Localitate: R.Moldova,r-ul Straseni

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde delorin I » 14 Aug 2013, 17:57

Nu se mai foloseste naftalina ...este toxica...cautati pe net solutii de tratament noi!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde Ciprian V. » 16 Aug 2013, 16:50

Pot face tratament cu sulf ramelor cu miere ?
Ciprian V.
 
Mesaje: 1
Membru din: 16 Aug 2013, 16:39

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde IonutMioveni » 16 Aug 2013, 18:36

JohnSpatari scrie:Dupa cate stiti sunt incepator si asa o intrebare,de unde pot procura naftalina?sau este altceva mai bun decat ea impotriva moliei?


Ionică,
Cum au mai spus si colegii in mesajele de pe paginile anterioare exista şi alte solutii naturale de combatere a moliilor.
Din ce am retinut eu :
- moliile reprezintă un pericol ce este preyent doar pe timp cu temperaturi de peste 9 grade celsius.
-este nevoie de o aerisire cat mai buna a spatiului in care se pastrează fagurii( stupi , caturi, dulap etc.)
-pelinul reprezintă un element care tine departe moliile...la fel si frunza de nuc.
-alte detalii şi metode găseşti în cartea "Bolile albinelor"- Wolfgang Ritter la pag. 158-160. (dacă n.ai cartea ti+o trm in format electronic pe mail)
Baftă!
:)
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde un OM » 17 Aug 2013, 07:08

S-ar putea ca nucul din care am luat eu frunzele sa fie mai ...prost. Anul trecut am facut in locul unei familii roite, un roi doar pe corp, nemaivand nevoie de magazii. Fiindca erau doar cele doua magazii de 1/2, nu le-am mai dat cu sulf, ci doar am bagat frunze in special pe ramele de centru, dedesubtul, intre si peste magazii. La control va las sa ghiciti care dintre rame erau pline de gaselnita? Sau va spun ca ...fix cele pe centru! Poate altii au nuci mai de soi :lol: !
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde un OM » 17 Aug 2013, 07:24

Ca sa nu rad de nucii mei, fac totusi o rectificare. Trebuie sa se tina seama si de temperatura. Cand vrei ca in mijloc de august, cu temperaturi peste 35 grade, in incapere expusa soarelui, apoi IO zic ca nu prea sunt sanse ca bietele frunze sa te protejeze.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde Ioan Guist » 17 Aug 2013, 07:32

Pe ramele din centru a fost puiet sau pastura macar o data si probabil acesta e motivul.

Am si eu magazii la ...pastrat.Sunt magazii pe care nu am pus mana de 2 ani.Asa cum le-am pus, asa sunt si acum.
Subliniez ca nu au avut puiet nici-o generatie.
Gaselnita nu intra in rame.Este deja prezenta acolo demult.Are nevoie doar de trei lucruri.Papa proteica, temperatura, "liniste"din partea albinei.

Ramele cu camasuiala sau pastura , se pastreaza cel mai bine pe stupi.Asta pana scade sub 10 grade noptea.Apoi se pot tine oriunde.

Sulf, naftalina, frunze de nuci de cocos, urzica de manciurea sau patrunjel de barbados, sunt solutii ce consuma resurse.
Pentru 30 de rame, poate fi o solutie.Pentru 3 000,trebuie inchirata hala sa dam cu sulf. :roll: Lunar!!

Cunosc om (apicultor stralucit) ce si-a otravit stupii cu rame puse la naftalina.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde cristi_vidican » 17 Aug 2013, 08:24

Etajele le țin mai tot timpul pe stupi. Jonglez cu folia. Când nu am nevoie de etajul respectiv, pun folia sub el. Ca să nu se dezvolte găselnița, îndoi un colț al foliei și se rezolvă treaba.
Au fost cazuri când aveam găselniță în rame (am uitat să îndoi folia și albinele n-au avut acces la rame), am îndoit un colț la folie și imediat s-a rezolvat problema.
În felul acesta, niciodată n-am probleme cu găselnița
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori