Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde DoarEu » 22 Iun 2015, 23:28

O idee: Cum ar fi daca am pune ramele intr-o punga , apoi am scoate din aer si apoi am baga fum?
Ma gandesc ca acea gaselnita care va iesi din oua va muri intoxicata in fum, aerul fiind destul de putin.
E doar o idee, rog pe cei cu experienta in acest domeniu sa isi spuna parerea, cu argumente daca se poate.
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde mellis » 22 Iun 2015, 23:48

Salut,
Am strâns ceara ghem, băgata in punga, lăsată pe balcon in vânt si are fluturi.
Punga nu cred ca va tine fumul înăuntru..
Numai de bine..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde DoarEu » 23 Iun 2015, 07:53

Ma rog....nu neaparat in punga....in ceva f bine izolat.Pe mine ma intereseaza daca mai are vreo sansa sa se dezvolte intr-un mediu fara oxigen (nu 100% fara oxigen, mai ramane prin celule)dar cu mult fum.
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde mellis » 23 Iun 2015, 10:03

Salutari,
O varianta ar fi sa o tinem la birt sub masa - in plin fum ;)
Nu stiu daca merge varianta cu fum - dar daca se face fum de sulf periodic - este bun.
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde iunicu » 23 Iun 2015, 10:47

Crezi ca fagurii aia afumati ca sunca de craciun o sa mai fie pe placul albinelor? Daca vrei deparazitarea atunci co2-ul e sfant si ieftin. Cand nu ai butelie si reductor e simplu sa-l produci singur cu spartura de marmura peste care se toarna acid. O lada frigorifica dezafectata, este incinta perfecta.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde nmarinae » 23 Iun 2015, 12:17

Eu ramele le tin in magaziile stupilor, iar intre magazii bag busuioc. Nu se atinge gaselnita de ele.


Inainte puneam 1l apa si 250g sare, amestecam bine si apoi pulverizam cu fasfas de geamuri pe rama si am avut nici cea mai mica problema
nmarinae
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Apr 2013, 23:31

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde DoarEu » 23 Iun 2015, 13:58

iunicu scrie:Crezi ca fagurii aia afumati ca sunca de craciun o sa mai fie pe placul albinelor? Daca vrei deparazitarea atunci co2-ul e sfant si ieftin. Cand nu ai butelie si reductor e simplu sa-l produci singur cu spartura de marmura peste care se toarna acid. O lada frigorifica dezafectata, este incinta perfecta.

Da.Fagurii daca sunt pusi afara,la aer 1zi-2 abia daca se mai simte ca au fost "afumati".Asta daca au fost dati la lins si nu prezinta urme de miere\polen.Mai sfant decat co2-ul cred eu ca e co(monoxidul de carbon).In cantitate mica de co2 se mai poate trai,cu chiu cu vai,dar in co nu se poate trai.Oricum o sa incerc vara asta 3 tipuri de tratamente:
1.Cu CO
2.Cu CO2
3.Cu fum normal.
Vedem care e mai bun.
nmarinae scrie:Eu ramele le tin in magaziile stupilor, iar intre magazii bag busuioc. Nu se atinge gaselnita de ele.
Am incercat,nu merge.
Inainte puneam 1l apa si 250g sare, amestecam bine si apoi pulverizam cu fasfas de geamuri pe rama si am avut nici cea mai mica problema
Si apoi albinele se mai atingeau de ele?

Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde yulian » 23 Iun 2015, 15:08

DoarEu scrie:color]
Inainte puneam 1l apa si 250g sare, amestecam bine si apoi pulverizam cu fasfas de geamuri pe rama si am avut nici cea mai mica problema
Si apoi albinele se mai atingeau de ele?

Apoi sarea le place, apa le place...nu cred ca e un impediment amestecul...doar ca nu stiu ce efect are. Bine de stiut. Multumim Iunicu!
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde iunicu » 23 Iun 2015, 15:46

Odata cu afumarea, pe leturi si pe fagure se depune gudron si alte elemente din fum. Daca incerci sa ma lamuresti ca i simpla aerisire este suficienta, nu ma convingi. Sti ce nas au albinele?
Si daca rezista gaselnita la co2 atunci ai identificat primul fluture anaerob.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde DoarEu » 23 Iun 2015, 17:42

Cand am spus ca trebuie aerisite ramele,ma refeream ca sa nu mai miroasa a fum.Nu se depun asa multe elemente,fiindca fumul il bagam doar o data,la inceput,iar spatiul fiind etans nu se pierde in timp.Inainte bunicul afuma albinele si lua fagurii cu miere.Nu am simtit niciodata gust/miros de fum,desi mancam fagurii cu totul.
Nu am spus ca gaselnita rezista la co2,ci am spus ca in cantitati mici se poate trai intr-un mediu cu co2.Si noi acum avem co2 in atmosfera si nu mai murim....in comparatie cu co in care nu se poate trai....
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde iunicu » 23 Iun 2015, 22:29

Eule, sa nu ma intelegi grasit, imi place gandirea ta inovativa dar solutia din punctul meu de vedere e nefericita. Daca argumentezi ca bunicul dadea cu fum la stupi si nu mirosea mierea a afumatura, atunci pica orice discutie argumentata. Pai si eu dau cu fum la albine dar nu am reusit sa omor nici macar un paduche.
Ca fumul sa alcatuiasca un mediu toxic, trebuie afumatura serioasa altfel pierzi vremea. Imi spui ca prezenta co2-ului in atmosfera nu ne omoara. Asta nu sta ca argument. Cati oameni nu au crapat prin beciuri langa butoiul cu vin in fermentatie? Eu asta incerc sa explic. Recream o incinta unde concentratia de dioxid de carbon este improprie vietii. Co2 este inodor, incolor si insipid. Ucide bland. Nu lasa urme. Hai ca las loc de interpretari. Albina nu va sti niciodata ca rama aia a fost tratata. Pe cand cu fum am convingerea ca o sa strambe din trompa.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde DoarEu » 23 Iun 2015, 22:56

Deci , cel putin am mai gasit un mod de a pastra ramele.(Nu am mai vazut scris pe undeva de metoda asta.)Acum , ca am vazut ca aveti experienta cu asa ceva, am si eu cateva intrebari:
1:se pot pastra rame cu miere/polen?
2.Mai trebuie scos aerul in cazul in care bagam co2, sau oxigenul se consuma in timp?
3.Stiind faptul ca co e toxic, ar afecta cu ceva mierea/polenul/ramele in sine?
Le: argumente ar mai fi, dar dat fiind faptul ca ajungem cam la acelasi lucru nu are rost.Oricum multumesc pt sfaturi, nu m-as fi gandit niciodata sa folosesc co2 din alta locatie decat natural, desi si "fumul meu" mergea cam pe acelasi principiu.
Sanatate multa!
Le2:Bunicul folosea buduroaie....deci ca sa scoata albinele le afuma bine de tot.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde iunicu » 23 Iun 2015, 23:21

Co2 nu este toxic, cel putin nu in sensul larg. Nu lasa urme toxice. Nu discutam de reactiile chimice pe care le poate avea cu materialele. Aici vorbim de inbogatirea gazului atmosferic cu co2 pana la concentratia letala pentru molie si larvele ei. Mierea si polenul nu au cum sa fie afectate. Posibil o coborare temporara a ph-ului mierii.
Sa zicem ca avem o lada frigorifica stricata. O umplem cu rame goale, cu miere sau cu pastura. Lasam loc pentru o oala destul de incapatoare findca reactia are loc cu efervescenta. Punem pe fundul oalei o cana de spartura marmura si peste ea o cana de acid ( electrolit de exemplu) si inchidem capacul lazii. De acum incepe productia de co2. Daca acidul este puternic poate aparea spuma. De aceia folosim o oala mai mare, ca la invertire.. Co2-ul este un gaz greu asa ca va incepe sa umple lada de jos in sus impingand oxigenul afara. Atentie, lada trebuie sa aibe fundul etans altfel co2 se va scurge pe jos. Nu trebuie sa scoti tu nici un oxigen afara. Ca sa iti faci o ideie, e ca si cum ai umple lada cu apa, aerul iese singur pe langa cheder.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde iunicu » 23 Iun 2015, 23:26

Si acum daca tot ne jucam cu co2, cine stie cum verificam daca acumularile de co2 din beci sunt letale? Metoda simpla si la indemana oricui.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde iunicu » 23 Iun 2015, 23:57

Perfect. Lumanarea este veghea. Nu ne jucam cu gaze mortale, nu avem ce cauta la monoxid de carbon.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde iunicu » 24 Iun 2015, 08:51

Si ca sa intelegem de ce monoxidul de carbon este periculos si nu avem de ce sa ne jucam cu el. Monoxidul de carbon formeaza legatura permanenta cu hemoglobina. La concentratii de 0.1% — omul moare într-o oră, 1% — omul moare în 15 minute, 10% — omul moare imediat
Asa ca folositi co2.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori