Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde mellis » 23 Oct 2015, 11:58

Doru89 scrie:Buna ziua am si eu o intrebare in privinta tratari gaselnitei prin congelarea ramelor 5 ore in congelator,daca le congelez o sa aiba un efect negativ cand o sa le dau la albine in primavara ? Astept raspunsuri multumesc pentru timpul acordat.


Congelarea functioneaza - macar 3 ore din cate am citit si testat.
Mare grija la "dezghetare".
Am uitat unele mai mult in lada frigorifica, apoi am scos lada dar ramele nu le-am lasat la "dezhetat" in spatiu aerisit/cald - si au mucegait.
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde Doru89 » 23 Oct 2015, 13:05

Multumesc melis au aer suficient si e racoros spre cald nu cred ca o sa mucegaiasca afara oricum nu se depune zapada pe ele pentru 3-4 ore cat le las nui lada frigorifica e congelator arctic 2000 vertical intra ramele la fix parca a fost facut pentru rame :D in total incape 21 rane 1/1 pe tura mierea nici no inghetat dupa 10 ore tura de noapte .
Doru89
 
Mesaje: 114
Membru din: 13 Mai 2014, 17:48
Localitate: Tecuci,Galati

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde mellis » 23 Oct 2015, 17:33

"Tratamentul termic al fagurilor (congelarea), în lăzi frigorifice, chiar şi vara, circa 3 ore pentru distrugerea larvelor şi a oulelor este salutar, în următoarele 3-4 luni nu se mai dezvoltă nici o molie. Pentru depozitarea fagurilor din toamnă până în primăvară este suficient un singur tratament termic. Tratamentul termic (congelarea), deşi eficient, nu este recomandat în cazul fagurilor cu miere."
Ritter recomanda ca ramele sa fie tratate termic, adica sa fie introduse in lada frigorifica circa trei ore.
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=8&t=572&p=9311&hilit=frigorific#p9311
"Rezistenţă
Supravieţuirea pe timpul iernii în colonia de albine şi în depozite este posibilă sub formă de ou sau larvă la Achroea şi de ou larvă sau pupă la Galleria. Frigul este cel mai mare duşman al moliei. La 0°C larva, nimfa şi insecta mor în 12 ore. La temperatura de –9°C insecta moare în toate stadiile de dezvoltare după 2 ore iar la –15°C moartea se produce după 45 de minute.""
Sanatate..
Ultima oară modificat de mellis pe 23 Oct 2015, 17:55, modificat 1 dată în total.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde Doru89 » 23 Oct 2015, 17:47

Mierea e pentru ele pentru primavara nui de mancare,nici nu am rame de miere orizonal folosesc la anu vreau sa trec pe 5 lazi verticale 1/1 cu 1/1 atunci da stiu ca cele virgine nu se apuca gaselninta de ele deoarece nu sunt resturi de proteina.In prvinta congelari presupun lasa ceva dupa congelare un produs secundar al congelatorului corect?.
Doru89
 
Mesaje: 114
Membru din: 13 Mai 2014, 17:48
Localitate: Tecuci,Galati

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde balasbebe » 24 Oct 2015, 09:04

Eu folosesc frunze de nuc .
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde un OM » 24 Oct 2015, 18:34

Da d-le Balas, dar nu conteaza si temperatura exterioara locala?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde balasbebe » 25 Oct 2015, 08:12

Prin iulie-august dau jos magazinele. Pun frunze de nuc verzi si nu am probleme cu gaselnita. La baza pun un cat gol sa fie mai multe frunze, si intre etaje pun doar cate 2-3 frunze. am un adapost fara pereti, un fel de sopron si este marginit de lililiac si pomi.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde amadeusmbi » 25 Oct 2015, 23:46

Tata punea si pelin pe langa multe frunze de nuc.
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde thomas » 18 Feb 2016, 22:49

Am gasit zilele astea un fluture de gaselnita pe niste rame, intr-un stup gol.. Cand puneti ramele goale inapoi in stupi? Ma refer inclusiv la caturi.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde Mihnea 97 » 19 Feb 2016, 20:06

In iarna asta un stupar batrin mi-a spus ca toata viata a stropit ramele cu o solutie de apa cu sare dupa care ramele au fost stivuite si aerisite corespunzator pt. a preveni mucegaiul.
" Impotriva prostiei Zeii insisi lupta in zadar..." ( Schiller)
Avatar utilizator
Mihnea 97
 
Mesaje: 58
Membru din: 04 Iul 2014, 09:17
Localitate: Tulcea

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde proapis13 » 20 Feb 2016, 20:49

Un coleg apicultor arab,recomanda in tratarea ramelor impotriva gaselnitei
ALUMINUM PHOSPHIDE la noi se gaseste produsul sub denumirea de FOSFINA (PH3)
Poate ca merita incercat,posibil sa fie mai ieftin,are cineva cunostinta despre asa ceva ???
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde gica.mosu » 18 Oct 2016, 19:44

Iata mai jos...un mod de a pastra-trata ramele impotriva gaselnitei...in sifonier liber puse in caturile de rezerva+pelin crengute inte ele :P
Fişiere ataşate
20160806_215748.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde jonny_it » 18 Oct 2016, 20:04

gica.mosu scrie:Iata mai jos...un mod de a pastra-trata ramele impotriva gaselnitei...in sifonier liber puse in caturile de rezerva+pelin crengute inte ele :P


Maine plec la cules de pelin.
Eu le dadeam cu acid formic, cred ca tratez ramele cu acid formic inainte sa se descopere ca este bun si pentru varroa :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde Closcutz » 18 Oct 2016, 20:38

Jonny este eficient formicul impotriva gaselnitei? Cum procedezi mai exact? Multumesc anticipat!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde jonny_it » 18 Oct 2016, 20:48

Closcutz scrie:Jonny este eficient formicul impotriva gaselnitei? Cum procedezi mai exact? Multumesc anticipat!


Eu tin ramele in caturi suprapuse, iau un burete de vase si il imbib in formic, apoi il pun intr-un corp unde am doar 10 rame in loc de 11. Si pun folie sus.

Nu incerca metoda in spatii locuite, gen subsol de casa cu legatura in casa, o sa ai niste acid prin aer :?

Tratez doar daca vad gaselnita, de obicei nu reuseste sa intre.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Gaselnita- nu o neglijati !

Mesajde doctorasulcelviteaz » 06 Iun 2017, 14:26

Sa imi fac sau nu griji , in toamna am tratat cu sulf ramele goale plus rame cu miere ce le pastram pt primavara . In primavara le am dat la stupi dar in loc sa le consume avand cules rapita au bagat miere si am fost nevoit sa trag mierea dupa rapita . Grijea mea si tot timpul intrebarea este daca la tratament cu sulf mierea a devenit toxica . Am tot vazut pe forum ca sulf in contatct cu umiditatea se transforma in acid sulfuric . Desi si atasez mai jos pozele de pe forum vechi se spune ca e putin probabil sa reusesti sa faci treaba asta in sopron . Plus ca tot pe forum este atasata o pagina dintr o carte veche unde se vede clar ca tratamentul cu fum / sulf se face si la fagurii de rezerva cu miere .
Fişiere ataşate
Screenshot_2017-06-06-12-28-03.png
Screenshot_2017-06-06-12-27-55.png
doctorasulcelviteaz
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Iun 2012, 08:59

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori