Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

O noua confruntare

Mesajde Tăgîrţă Viorel » 02 Apr 2012, 18:05

Image00001.jpg
Image00001.jpg
Image00001.jpg

Stimati colegi, dupa ce am vizitat un stup astazi, am descoperit ce se vede in poze.
Va rog sa-mi spune-ti ce ar putea fi si eventuale remedii.
Astept sfaturi sigure si nu pareri.
Multumesc anticipat!
Fişiere ataşate
Image00003.jpg
Image00002.jpg
Tăgîrţă Viorel
 
Mesaje: 57
Membru din: 24 Ian 2012, 17:51
Localitate: Hateg, HD

Re: O noua confruntare

Mesajde horia_ch » 02 Apr 2012, 18:10

Ascosferoză. Puiet văros.
Literatura.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: O noua confruntare

Mesajde Alexu » 02 Apr 2012, 18:26

Dc nu-mi apar postarile?
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: O noua confruntare

Mesajde Alexu » 02 Apr 2012, 18:30

Am avut si eu problema asta , ai puiet varos .La prima inspectie am crezut k e racit , stupul fusese puternic afectat de varroa , si a dat in puiet varos . Crezand k e racit i-am strans cat am putut cuibu :lol: , dar eram in luna lui august , deci nu avea cum sa raceasca :lol: . Pana in octombie a inceput sa-i scada puternic populatia , miere nu avea i-am bagat si miere , a scapat iarna , dar problema nu o rezolvasem . In primavara urmatoare i-am executat matca , am schimbat stupul , ramele, tot . Am pastrat doar albinele si s-a vindecat
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: O noua confruntare

Mesajde proapis13 » 02 Apr 2012, 19:42

Tăgîrţă Viorel scrie:
Image00001.jpg
Image00001.jpg
Image00001.jpg

Stimati colegi, dupa ce am vizitat un stup astazi, am descoperit ce se vede in poze.
Va rog sa-mi spune-ti ce ar putea fi si eventuale remedii.
Astept sfaturi sigure si nu pareri.
Multumesc anticipat!

Pozele trebuia sa le pui aici viewtopic.php?f=8&t=446&start=80#p55110
si nu sa deschizi un topic separat cind exista deja unul
Reciteste topicul unde ai fost trimis si vei gasi remedii si tratamente
pt puietul varos si totodata vei observa unde ai gresit si cu ce :!:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: O noua confruntare

Mesajde Tăgîrţă Viorel » 02 Apr 2012, 20:59

Eu i-am observat problema aceasta toamna trecuta. Si eu am crezut ca este puiet racit, l-am mutat in capatul opus al lazii (orizontale) si l-am restrans puternic. Iata ca a venit primavara si problema a ramas. Asta inseamna ca trebuie sa i-au masuri pentru tratarea stupului de puiet varos.
Va multumesc pentru sfaturi!
Tăgîrţă Viorel
 
Mesaje: 57
Membru din: 24 Ian 2012, 17:51
Localitate: Hateg, HD

Re: O noua confruntare

Mesajde Tăgîrţă Viorel » 02 Apr 2012, 21:34

Alexu scrie:Am avut si eu problema asta , ai puiet varos .La prima inspectie am crezut k e racit , stupul fusese puternic afectat de varroa , si a dat in puiet varos . Crezand k e racit i-am strans cat am putut cuibu :lol: , dar eram in luna lui august , deci nu avea cum sa raceasca :lol: . Pana in octombie a inceput sa-i scada puternic populatia , miere nu avea i-am bagat si miere , a scapat iarna , dar problema nu o rezolvasem . In primavara urmatoare i-am executat matca , am schimbat stupul , ramele, tot . Am pastrat doar albinele si s-a vindecat


I-as executa si eu matca, dar nu am alta de rezerva deocamdata. Ramele le-ati schimbat treptat sau toate o data? Cu cele cu puiet capacit ce-ati facut? Le-ati pastrat pana a ecluzionat puietul s-au a-ti renuntat la ele?
Tăgîrţă Viorel
 
Mesaje: 57
Membru din: 24 Ian 2012, 17:51
Localitate: Hateg, HD

Re: O noua confruntare

Mesajde Alexu » 03 Apr 2012, 18:14

Ramele le-am schimbat pe toate odata , nu am avut matca de schimb , dar in luna mai am gasit niste botci la ceilalti stupi. Am omorat matca si a doua zi i-am pus niste botci pe faguri , Le-am decupat cu grija de la ceilalti stupi si le-am prins pe rame cu scobitori :lol: . Astfel au avut timp larvele sa iasa , mi-a fost mila de puiet . Nu a iesit tot dar am limitat pagubele , dupa ce a iesit matca am urmarit-o pana a pontat , cand a pontat am scos ramele cu puietul care mai ramasese , mai era maxim o palma . Si am facut schimbul , stup , rame , albine

P.s Fi atent dupa varroa , ca eu am dat in puit varos din cauza unei infestatii puternice cu ea
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: O noua confruntare

Mesajde Tăgîrţă Viorel » 04 Apr 2012, 14:04

Eu m-am hotarat sa scutur albinele din stupul afectat cu PV in alt slub cu o populatie mai slaba. Ramele sa le dau la topit, matca s-o execut, iar lada s-o dezinfectez. Dar cu mierea din rame................
Tăgîrţă Viorel
 
Mesaje: 57
Membru din: 24 Ian 2012, 17:51
Localitate: Hateg, HD

Re: O noua confruntare

Mesajde stroe » 04 Apr 2012, 22:11

Tăgîrţă Viorel scrie:Eu m-am hotarat sa scutur albinele din stupul afectat cu PV in alt slub cu o populatie mai slaba. Ramele sa le dau la topit, matca s-o execut, iar lada s-o dezinfectez. Dar cu mierea din rame................

Daca este ceva de capul stupului(adica macar patru rame cu albina )nu are sens sa-l unesti cu altul.Stropeste prin pulverizare cu sirop de zahar cu fungisan 20 ml la litru ramele si albina si vorbim dupa cateva zile.
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: O noua confruntare

Mesajde Tăgîrţă Viorel » 07 Apr 2012, 18:45

Spuneti-mi vă rog, de unde se poate cumpăra Fungisanul. Multumesc!
Tăgîrţă Viorel
 
Mesaje: 57
Membru din: 24 Ian 2012, 17:51
Localitate: Hateg, HD

Re: O noua confruntare

Mesajde proapis13 » 07 Apr 2012, 21:37

Tăgîrţă Viorel scrie:Spuneti-mi vă rog, de unde se poate cumpăra Fungisanul. Multumesc!

Incearca aici
http://www.apinatura.ro/magazin/?126,fungisan
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: O noua confruntare

Mesajde balu » 08 Apr 2012, 10:19

cu fungisanul las-o moale, eu am incercat, in afara de albine moarte n-am reusit nimic, si eu am unificat, ramele le-am dat unui roi si boala n-a aparut
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

PUIET VAROS

Mesajde balasbebe » 08 Apr 2012, 13:04

Acest topic trebuia dezbatut la PUIETUL VAROS.Cred ca s-au scris destule despre el acolo.
Consider ca nu exista medicamente decat schimbarea matcii dar nu in sezon cu puiet.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: O noua confruntare

Mesajde Tăgîrţă Viorel » 08 Apr 2012, 15:50

Domnule balasbebe, după cum este numit acest topic cred ca se intelege ca pt. mine PV este ceva neintalnit pana acum in cei 5 ani de stupărit. Ca dacă stiam ca este PV ma informam acolo si nu mai deschideam acest topic. Asa ca daca moderatorii acestui site doresc sa inchidă acest topic, să o facă. Cât despre mine, cu respect pt toti!
Tăgîrţă Viorel
 
Mesaje: 57
Membru din: 24 Ian 2012, 17:51
Localitate: Hateg, HD

Re: O noua confruntare

Mesajde balasbebe » 08 Apr 2012, 16:35

Eu am o obsesie fata de puitul varos. Am pierdut multa vreme cu sa-l tratez. Daca eu am reusit doresc ca si alti sa faca la fel. Prin tratament medicamentos dispare, dar reapare.De fapt s-au scos de pe piata. Iata un motiv bun sa nu-l mai cautam, sau sa nu mai pierdem timpul sau bani
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori


cron