Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

ulei horticol

Mesajde pngflorin » 06 Apr 2012, 15:15

As vrea sa fac tratamentul livezi unde am stupina cu ulei horticol impotriva afidelor, ce parere aveti sa inchid albinele sau nu sunt pb cu astfel de substante ?
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: ulei horticol

Mesajde proapis13 » 06 Apr 2012, 16:10

Aici scrie ca nu face bine la albine
http://gradina.acasa.ro/boli-si-daunato ... 57375.html
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ulei horticol

Mesajde pngflorin » 06 Apr 2012, 20:49

Am sa fac tratamentul, iar albina am sa o tin inchisa 24 de ore.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: ulei horticol

Mesajde bostina constantin » 06 Apr 2012, 22:20

pngflorin scrie:Am sa fac tratamentul, iar albina am sa o tin inchisa 24 de ore.
]
Salut Florin!! Fii atent la mine si dupa aceea o sa te convigi ca Proapis te invata de bine.
Uleiul horticol se administreaza la stropirea ,,in negru'' a pomilor fructiferi,punct. In negru inseamna ca pomul hiberneaza[ nu vegeteaza, nu are frunza] ca si albina [cu diferentele stiute], uleiul horticol [toate produsele au terminatia ,,tox''] este foarte toxic. Acest lucru ma determina sa te sfatuiesc ca in nici un caz sa nu folosesti acest produs la ora aceasta. Numa un lucru accentuiez, contine ulei care nu-l spala apa [fara detergenti], si daca ajunge pe flori sau pe unde vor aparea iminent flori, tot va fii rau. Sa fiti sanatosi!! ps in ambele situatii spune-ne rezultatele, multumesc!!
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: ulei horticol

Mesajde gabi bee » 06 Apr 2012, 22:46

si eu stropesc pomii cu substante uleioase dar sunt de preferat de facut in toamna , dupa caderea frunzelor sau cel tarziu in februarie . unele din ele au actiune pe pom si 90 de zile si daca stropim acum ,un cires de exemplu, avem toate sansele sa mancam ciresele contaminate . nu mai zic de efectele asupra insectelor , insa trebuie citit pe produsul pe care-l folosim , sa vedem ce si cum ! eu am folosit CONFIDOR OIL si scrie clar pe el ca efectul substantei este de 90 zile ! numai bine ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: ulei horticol

Mesajde pngflorin » 07 Apr 2012, 08:16

MULTUMESC FRUMOS DE SFATURI.

Insa ce sa folosesc pt atacul afidelor si a insectelor ce rod floarea pomilor fructiferi si sa nu actioneze negativ asupra albinei?
Biscaia ar fi o alternativa?
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: ulei horticol

Mesajde gabi bee » 07 Apr 2012, 21:58

cel mai putin periculos insecticid pt albine , dupa spusele unei dne inginer la protectia plantelor, este CALYPSO ! stau si eu insa in dubii daca sa al dau la scuturarea petalelor sau nu ! zice ca daca al dai seara dupa incetarea zborului albinelor , a doua zi nu sunt afectate ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: ulei horticol

Mesajde pngflorin » 10 Apr 2012, 09:08

Calypso 480 SC
Substanta activa: tiacloprid 480 g/l
Formulare: SC (suspensie concentrata)
Insecticid sistemic din grupa chimica cloronicotinile destinat combaterii daunatorilor la cartof, pomi fructiferi, porumb, arbor
Cultura Organism tinta Doza
Mar Viermele merelor (Cydia pomonella)
Gargarita florilor de mar (Anthonomus pomorum)
Paduchele din San Jose (Quadraspidiotus perniciosus)
Afide (Aphis spp., Disaphis spp.)
Minatoare (Phyllonorychter blancardella, Leucoptera scitella)
Viespi (Hoplocampa minuta) 0,02%
(300 ml/ha)
Prun Paduchele cenusiu (Hyalopterus pruni)
Paduchele din San Jose (Quadraspidiotus perniciosus)
Viermele prunelor (Cydia funebrana)
Viespi (Hoplocampa sp., Eurytoma schreineri) 0,02%
(200 ml/ha)
Cires Musca cireselor (Rhagoletis cerasi) 0,02% (200 ml/ha)
Cartof Gandacul din Colorado (Leptinotarsa decemlineata)
Afide (Aphis sp.) 80 ml/ha
Porumb Ratisoara porumbului (Tanymecus dilaticollis) 90 ml/ha
Arbori Omizi defoliatoare (Hyphantria cunea, Euproctis chrysorrhoea) 0,02 %

Mod de actiune
Calypso are o eficacitate foarte buna si un spectru larg de activitate atat împotriva insectelor care înteapa si sug sucul celular cat si asupra acelora care rod partile aeriene ale plantei. El este un produs cu activitate sistemica ridicata în planta, actionand asupra insectelor daunatoare prin contact si ingestie. Tiacloprid actioneaza la nivelul sistemului nervos al insectelor, blocand desfasurarea activitatilor vitale. Datorita acestui mod de actiune, Calypso combate la fel de eficient si formele rezistente la insecticidele conventionale utilizate pana acum. Activitatea sa nu este influentata de temperaturile din momentul efectuarii tratamentului sau de precipitatiile cazute ulterior acestuia. La unele specii cum este viermele merelor Calypso are si o actiune ovicida foarte buna. Efectul ovicid este maxim daca tratamentul se efectueaza la începutul depunerii pontei.
Mod de utilizare
Pomi fructiferi
Calypso are o eficacitate deosebita asupra unui numar mare de insecte daunatoare, inclusiv asupra gargaritei florilor de mar si paduchelui din San Jose la tratamente de vara. Se utilizeaza în concentratie de 0,02% (300 ml/ha Calypso în 1500 l apa), pentru 1-3 tratamente la avertizare, în functie de ciclul biologic al fiecarei insecte.
Calypso se remarca prin:
• actiune de lunga durata: 14 zile la viermele merelor si 35 zile la afide;
• efect ovicid foarte bun, alaturat actiunii asupra larvelor si adultilor;
• selectivitate exceptionala fata de insectele polenizatoare (albine, bondari),
paraziti si pradatori. Astfel, Calypso îsi extinde aria de utilizare în programe de combatere integrata pentru tratamente preflorale, în timpul si dupa înflorit.

Important
Pentru a evita aparitia fenomenului de rezistenta încrucisata, Calypso nu va fi inclus în programele de tratament alaturi de produse avand substante active din aceeasi grupa chimica (cloronicotinile). El trebuie inclus în programele de stropiri alaturi de insecticide din alte grupe chimice: piretroizi de sinteza (Decis), carbamati sau organofosforice
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: ulei horticol

Mesajde pngflorin » 10 Apr 2012, 09:13

Am cumparat asa ceva, 10 ml....18 lei ( f scump).
Am sa stropesc seara , insa ce parere aveti, cei ce au mai folosit, sa inchid albina a doua zi sau nu ???
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: ulei horticol

Mesajde Dila Daniel » 10 Apr 2012, 20:47

am folosit Calypso.
Am dat seara si nu am inchis deloc.A fost ok.
Bine...nu stiu daca a fost asta de zici tu de el(480 SC).Erau fiole cu lichid alb mat.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: ulei horticol

Mesajde gabi bee » 10 Apr 2012, 21:48

si eu tot fiole folosesc de cativa ani si este intre 3-5 lei bucata ,insa fiola are 1,8 ml si se pune in 8-10 litri de apa ! la fiola tot solutie 480 SC este !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: ulei horticol

Mesajde pngflorin » 11 Apr 2012, 08:13

Difera cred modul de prezentare, am vazut ca sunt si la 40 ml, eu insa am gasit la 10 ml...50l apa.Diseara daca am timp fac tratamentul.

NU STIU DACA SA LE INCHID ZIUA URMATOARE ORI NU.......adica anul trecut la rapita mi-am luat-o in bot cu insecticidele, bine ala ela altceva, (LAMBDA CYCLONAT, SAU CEVA PE APROAPE....)si sincer i-mi e cam frica.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: ulei horticol

Mesajde peterneamt » 11 Apr 2012, 09:18

pngflorin scrie:Difera cred modul de prezentare, am vazut ca sunt si la 40 ml, eu insa am gasit la 10 ml...50l apa.Diseara daca am timp fac tratamentul.

NU STIU DACA SA LE INCHID ZIUA URMATOARE ORI NU.......adica anul trecut la rapita mi-am luat-o in bot cu insecticidele, bine ala ela altceva, (LAMBDA CYCLONAT, SAU CEVA PE APROAPE....)si sincer i-mi e cam frica.

Nu se poate face si apicultura si pomicultura ca la carte pe aceiasi vatra, de aceia tratamentele de iarna se fac in Decembrie iar restul dupa plecarea in pastoral pentru ca riscul este foarte mare mai ales la uleiul horticol de Bayer.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori