Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde adytza » 07 Apr 2015, 02:13

Se pare ca vom avea viata din ce in ce mai grea si noi si albinele noastre: http://agrointel.ro/31541/fermierii-si- ... bruxelles/
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde proapis13 » 14 Apr 2015, 14:33

Pentru prima dată, un studiu demonstrează că
neonicotinoidele afectează creierul albinelor

http://www.green-report.ro/pentru-prima ... albinelor/
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde Avram » 14 Apr 2015, 20:40

proapis13 scrie:Pentru prima dată, un studiu demonstrează că
neonicotinoidele afectează creierul albinelor

http://www.green-report.ro/pentru-prima ... albinelor/


Mama lor de banditi ... pesticidele sunt făcute pentru a afecta creierul insectelor, dar neonicotinoidele au fost premise la scară larg pentru că nu omoară albinele.
nu le omoara pe loc dar le toaca incet si sigur ... banditii !
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde cucubau » 04 Iul 2015, 19:28

Neonicotinoide , plante modificate genetic , vreme capricioasa , cauza nu se stie , dar in zona de sud a tarii albinele mor grupa mare la culesul de FS . Situatia este foarte critica , apicultorii vad nepunticiosi cu stupii se depopuleaza pe zi ce trece fara o cauza cunoscuta .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde brianoo_bz » 04 Iul 2015, 22:59

teleorman zona unde am stupii a aparut o depopulare inexplicabila nu numai la mine si la mai multi colegi
in fata urdiniselor multa albina moarta
brianoo_bz
 
Mesaje: 88
Membru din: 31 Ian 2012, 23:36
Localitate: teleorman

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde cristi_vidican » 05 Iul 2015, 16:04

FS este stropită tocmai înainte de înflorire. Se stropesc cu insecticide sistemice, ce au o remanență de 2 săptămâni (zic ei). Stropirea e de multe ori chiar înainte de înflorire.
Deja apar primele albine moarte la urdiniș, pe scândura de zbor. câte or mai muri pe câmp?
După 2-3 săptămâni de stat la FS, poți aduna albina cu pumnii din fața stupilor.
Asta e FS în fiecare an. Dacă este pontă, stupii recuperează.
Am acestă situație în fiecare an, dar și așa, stupii intră ok în iarnă.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde brianoo_bz » 05 Iul 2015, 22:35

mari fermieri pe a caror culturi pastorim albinele ii doare in pix de aceasta insecta minunata ii intereseaza profitul si doar atat in Ro va trece ceva timp pana cand albina va fi cu adevarat protejata si vor tine cont in primul rand de protectia ei
brianoo_bz
 
Mesaje: 88
Membru din: 31 Ian 2012, 23:36
Localitate: teleorman

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde teinegru64 » 06 Iul 2015, 06:19

Discutam zilele trecute cu un fermier situatia de la Lipovat.Omul are si ceva oi.Transant,explica ....daca ... ar fi bagat oile in lanul de grau tratat cu.....fungicide.... :lol: ar fi singurul vinovat.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde tuturicius » 06 Iul 2015, 14:42

brianoo_bz scrie:mari fermieri pe a caror culturi pastorim albinele ii doare in pix de aceasta insecta minunata ii intereseaza profitul si doar atat in Ro va trece ceva timp pana cand albina va fi cu adevarat protejata si vor tine cont in primul rand de protectia ei

Daca ai fi mare fermier iti spun sigur ca si tu ai folosi ce gasesti mai bun ca sa iti mearga treaba. Scrie pe produs ca nu afecteaza albinele? Scrie.
In tarile unde nu se folosesc neonicotinoide nu se folosesc pentru ca au fost interzise, nu se mai comercializeaza, nicidecum pentru ca fermierii le ocolesc gandindu-se la albine ;)
In Germania se respecta 50 km/h in localitate nu pentru ca nemtii au disciplina in sange, ci pentru ca tot pe al treilea stalp e o camera cu radar :mrgreen:
Ai prins ideea?
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde brianoo_bz » 07 Iul 2015, 18:29

corect Romanul tot Roman este fie el apicultor, tractorist sau PREMIER ne furam caciula singuri :D
brianoo_bz
 
Mesaje: 88
Membru din: 31 Ian 2012, 23:36
Localitate: teleorman

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde cucubau » 10 Iul 2015, 19:20

In acest an se preconizeaza a fi cea mai scazuta productie de miere la FS , deja unii apicultori au inceput sa plece cu stupinele de pe lanurile de FS , cu toate ca floarea nu sa trecut. Abia acum am inteles de ce in asa zisa " lume civilizata" se plateste polenizarea .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde danielmihai » 10 Iul 2015, 23:04

Se pare ca si floarea soarelui a devenit "rapita"...am lasat o parte din stupi acasa si singura diferenta fata de cei din camp este albina moarta care nu e prezenta in fata urdinisului.O sa fie din ce in ce mai greu,stropiri inainte de inflorire,pe floare si uite asa sa ne multumim daca scoatem mierea pentru iernare...Sa nu generalizam dar viitorul nu prea e roz :|
Avatar utilizator
danielmihai
 
Mesaje: 269
Membru din: 24 Oct 2012, 11:18
Localitate: Alexandria

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde aurelianpopescu » 11 Iul 2015, 18:51

am plecat de la fs cu caturile goale 2-3 albine amarate prin caturi;albinele culegatoare au disparut in 10 zile cules la fs explicatia;neonicotinoide
apropo guvernanti nostri vor derogari de la ue pt folosirea neonicotinoidelor,cu toate ca in eu sunt interzise;vor urgent aprobare pt tratarea semintelor de rapita care se cultiva in august
aurelianpopescu
 
Mesaje: 26
Membru din: 10 Sep 2011, 15:20

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde aurelianpopescu » 30 Iul 2015, 19:26

astazi sa dat aprobare de catre minister pt folosirea de neonicotinoide pt tratarea semintelor de rapita;nuprid si modesto;felicitari guvernantilor
aurelianpopescu
 
Mesaje: 26
Membru din: 10 Sep 2011, 15:20

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde cucubau » 02 Aug 2015, 13:13

Apicultura isi traieste ultimele clipe , acesta este adevarul. Pacat de aceasta nobila insecta , este sortita pieirii datorita avaritatii si incapacitatii unor oameni ajunsi ca factori decidenti ai viitorului agriculturii.Cu totii suntem atasati de albine, unii dintre noi avem apicultura ca profesie , altii doar hoby. Pacat, incet dar sigur apicultura nu mai poate fi o activitate rentabila , v-a trebuii ca albinele sa fie duse departe de culturile agricole tratate din ce in ce mai des cu insecticide sistemice. Pe viitor pastoralul va insemna punerea la adapost a familiilor de albine , de culturile agricole tot mai chimizate si mai otravitoare pentru albine . Oare apicultura mai poate avea viitor? mai pot fi oare recuperate cheltuielile pentru intretinerea albinelor . Eu cred ca nu , mai ramane valabila doar ca hoby si doar atat.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Insecticide pe baza de neonicotinoide ..o amenintare rea

Mesajde BUNKA » 22 Aug 2015, 00:45

Vă zic eu cCum sta treaba la noi, astia din guvern/politica habar nu au ce sunt alea nneonichothinoids, dacă face bine la plante șiavem pproducție record e tot ce trebuie sa știe, ăsta li se zice de cătreconsilierul aăla cu carnea Adrian nu mai știu Cum. ?.anchetatul. ...nu știu ei de albine, de ce ar fi dacănu ar mai fi...albine , se iînțelege! !!
Știțivb aia...Lumea habar n-are !!!....asa e la noi guvernul, parlamentarii...habar nu au, și dacă le explici tot nu înțelegpt ca ei ttrăies iîn lumea lui euro, înlumea lui dolar, iîn lumea lui Ferrari, a lui Monte Carlo, lumea lu' caviar, etc.
CUM DRACU' SA COBOARE EI DE ACOLO ȘI SA APLECE URECHEA SA AUDĂ SAU SA VADĂ CEVA....CĂ DE ÎNȚELES, CRED CA DEJA E PREA MULT.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori