Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde Shrek » 28 Oct 2018, 20:55

Răspuns de 150 punte! Pentru a scăpa de loca, europeană sau... africană, trebe sa tratezi termic ramele! Asa de fain se aprinde focu' cu ele de numa! Pentru 1 leu sau 1,5 lei nu are rost sa riști. Ideal ar fi sa tratezi termic si cutiile. Parerea mea! Io nu sunt profi, da o sa-ti răspundă în curând... greii!
Shrek

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde catalin_CJ » 28 Oct 2018, 21:01

Nu e vorba de pret ca ramele mi le fac eu e vorba de volumu de munca , sa ma apuc iar de facut vreo 3000 de rame si de insirmat la ele. Mi se face rau numa cind ma gindesc ))) as fi asigurat toata iarna si o parte din primavara ca am de lucru.
catalin_CJ

Mesajde cucubau » 29 Oct 2018, 02:26

catalin_CJ scrie:O intrebare daca mai sinteti amabili . In topitoru de ceara cu aburi pot ajunge doar la 100 grade celsius ,am dat o gaura si am bagat un termometru de bucatarie. Acuma intrebarea de 100 puncte ,,, Sint suficiente 100 de grade ca sa sterilizez ramele cind topesc faguri ca sa omoare spori de loca europeana si sa pot refolosi ramele ?

Loca Europeana nu sporulează. Daca te referi la LA este altă poveste, însă trebuie știut că sterilizarea se realizează prin etuvare și nu prin simplă topire indifferent de metodă.
........
cucubau

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE