Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde RaH » 19 Iul 2012, 14:02

Va salut dragi stupari, a aparut o problema intr-un stup si da semne de a fi loca europeana....sau poate ma insel?? Sunt destul de afectat de ceea ce mi s-a intamplat si sunt incepator, as vrea cateva sfaturi de la voi sa pot trece cu bine peste aceasta problema.

"Familiile atacate prezinta urmatoarele semne clinice : faguri pestriti ; larvele moarte sunt rasucite in celule, fiind atacate cu precadere larvele necapacite (nu lipsesc insa si cele capacite); larvele descompuse sunt de culoare cafenie inchisa ; capacelele celulelor atacate sunt infundate si cel mai probabil si gaurite"

Am luat o larva dintr-o celula gaurita si era de culoarea cafenie ...am inceput luni un tratament cu ERITROMICINA am sfaramat 0.5 g la 1l sirop si am dat la stupul afectat si la cei doi de pe langa. Am facut bine ca am inceput cu antibiotic???
Maine am sa ma duc din nou la ele si am sa fac niste poze sa vedeti in ce stadiu se afla larva, sau ce ma sfatuiti sa fac?...Va multumesc si astept parerile voastre.
Ultima oară modificat de RaH pe 19 Iul 2012, 14:16, modificat 1 dată în total.
RaH
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Iul 2012, 13:29

Re: Posibili sa fie loca europeana???!!!

Mesajde Leon » 19 Iul 2012, 14:15

ce ai in stup: roi sau familie de productie,pe cate rame,ai toate ramele acoperite cu albina?
Leon
 
Mesaje: 107
Membru din: 29 Iul 2011, 00:12
Localitate: Hunedoara

Re: Posibili sa fie loca europeana???!!!

Mesajde RaH » 19 Iul 2012, 14:32

Leon scrie:ce ai in stup: roi sau familie de productie,pe cate rame,ai toate ramele acoperite cu albina?


Salut Leon, nu e roi, e familie cu 14 rame dar nu pe toate sunt albine...ce fac, scot afara ramele cu fagurii afectati si ii ard, apoi dezinfectez stupul?? sau continui cu tratament, eu ma duc maine la ele si am sa verific, la ce sa fiu atent ? Sunt cam afectat deoarece sunt la inceput si deja ma confrunt cu boli dar am incredere ca va fi bine si cu ajutorul vostru am sa trec peste aceasta problema aparuta.
RaH
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Iul 2012, 13:29

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde CORNEL V. » 19 Iul 2012, 15:43

Fa proba cu batul de chibrit si vezi daca e elastic maclavaisul ala din celule , ca daca e ...e belea
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde RaH » 19 Iul 2012, 16:48

CORNEL V. scrie:Fa proba cu batul de chibrit si vezi daca e elastic maclavaisul ala din celule , ca daca e ...e belea


Va referiti la asa ceva???

http://www.youtube.com/watch?v=Koi9aKBOFMA


Doar maine ma duc la ele...am sa filmez si am sa pun pe forum ca sa puteti sa va dati seama despre ce este vorba. Nu vreau sa ma confrunt cu "belele" din primul an...sau daca e sa fie...sa trec cu bine peste acestea si sa salvez celelalte familii. Va multumesc...
RaH
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Iul 2012, 13:29

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde CORNEL V. » 19 Iul 2012, 17:08

Exact la asta ma refeream.
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde Leon » 19 Iul 2012, 21:21

eu sper sa nu fie ce zici tu!!!! E posibil sa ti se fi depopulat stupul si albinele sa nu fi putut sa acopere tot puietul iar cel ramas neacoperit sa moara . In zona mea,pe valea muresului au fost 8 grade C noptile trecute, sau poate ai introdus tu rame sa extinzi cuibul sau i-ai dat familiei rame cu puiet sau ai mutat stupul ????????? Unde sunt situate ramele cu puietul afectat?
Leon
 
Mesaje: 107
Membru din: 29 Iul 2011, 00:12
Localitate: Hunedoara

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde iulian03 » 19 Iul 2012, 21:30

Leon scrie:eu sper sa nu fie ce zici tu!!!! E posibil sa ti se fi depopulat stupul si albinele sa nu fi putut sa acopere tot puietul iar cel ramas neacoperit sa moara . In zona mea,pe valea muresului au fost 8 grade C noptile trecute, sau poate ai introdus tu rame sa extinzi cuibul sau i-ai dat familiei rame cu puiet sau ai mutat stupul ????????? Unde sunt situate ramele cu puietul afectat?

la loca este un tratament sa tii familia trei zile flamanda
iulian03
 
Mesaje: 37
Membru din: 18 Ian 2012, 21:15

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde adycnst » 19 Iul 2012, 21:32

din cate am cititi trebuie sa ai si un miros de clei de tamplarie in stup, sau un miros deosebit!
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde pescaru » 19 Iul 2012, 22:28

nu o luati pe ghicite ,ca va mor toti stupii pana in toamna ,iar ce nu va mor scapa putini pana in primavara ,cautati in forumul vechi sant raspunsuri exacte cu rezolvare ,sau intrebati pe cei patiti sant destui pe forum si nu numai,respectati intocmai tratamentul si tehnica de salvare astfel va veti uita la niste cutii goale fara viata ,iar cei care au luat si fonduri ,,vai de ei '', probleme grave .
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde ilalexandru » 20 Iul 2012, 00:10

Ceea ce pateste RaH e doar inceputul. Multi o sa aiba probleme. La mine in zona am inceput sa se vaite mai multi apicultori. In pastoral, din discutii cu alti colegi, si altii au avut si au probleme. Ne paste o epidemie de loca, pe care multi nu vor stii cum sa o trateze. Anul acesta totul a inceput foarte rapid si s-a terminat si mai rapid. In 15 iulie am ramas fara cules. In tara e seceta iarasi. In conditiile astea, in primavara urmatoare iarasi o sa apara probleme...mult mai grave decat anul acesta.
Referitor la problema ta...repeta respectivul tratament de inca doua ori. La interval de 5 zile. Si apoi astepti. Insa daca boala ti-a aparut la unul dintre stupi, e sigur si in ceilalti. Asa ca..atentie!
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde tiby visan » 21 Aug 2012, 19:36

frate nu intra in panica asa repede am avut si eu 6 familii cu simptome exact cum spui tu ba chiar la 2 familii toamna am gasit alveole cu puiet stricat ca puroiul si eu ca tine intrasem in panica ,dar am citiva stupari care m-au invatat ce sa fac.Am facut in felul urmator;am luat oxitetraciclina de 40 am pus 0,5 g la l.de sirop 1 la 1 si le-am dat vro 3-4 saptamini din 2 in 2 zile si le-a trecut acum am mai facut 2 roi si merg bine.Toate tratamentele dinainte erau,sint pe baza de oxitetraciclina,daca nu vrei sa faci asa cauta pe internet gasesti multe variante,scuturi toata albina intr-o lada goala o inchizi cu sita in loc de capac si o duci intrun beci racoros si le ti 2 zile fara mincare dupa aceia le pui intr-o lada noua cu faguri artificiali si hranire la greu indicat ar fi cu miere sanatoasa nu de la stupi tai.Totus fai si o analiza de laborator sa fi sigur ce este.Sa treci cu bine peste aceasta problema.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde tiby visan » 21 Aug 2012, 19:45

cauta la mine o sa vezi multe poze postate de mine la "re albinuta"
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde tiby visan » 21 Aug 2012, 19:48

cauta la rezervat membrilor "stuparitul" la "re:albinuta"s-au"vreau si eu putin ajutor"
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde DoarEu » 30 Aug 2015, 10:43

Salut.Am luat si eu de curand oxitetraciclina.Arata cam asa:
http://s13.postimg.org/gre6p3fiv/20150830_100914_1.jpg
Cat pun la kg de zahar pudra?
Dar la litrul de sirop?
In prospectul de la Locamicin(luat de pe net) scrie ca 2,5g la kg de zahar pudra.
Acuma,luat logic asta inseamna ca eu trebuie sa pun 5g de oxidem...
Dar excipientul acela?Lactoza monohidratat?Ala unde e?
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: loca europeana!!!!!!?????!?!?!?!??!?!??!!?

Mesajde asd » 30 Aug 2015, 12:06

Sincer... pare a fi americana mai degraba decat europeana.... ca eropeana asta e mai mult primavara cand e frig. Se preteaza la un foc de tabara daca nu vreti sa scapati de toate albinele.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 53 vizitatori