Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

APIVIROL FORTE

Mesajde so-ri-pan » 10 Ian 2013, 11:57

A folosit cineva? Sau macar de testat, a fost cineva curios?
Eu aseara am aflat de el, intentionez sa-l testez. Sunt insa curios daca vre-un stupar a fact-o dejea si ce concluzii a tras.

APIVIROL FORTE- Soluţie Orală
Biostimulator forte pentru albine
Uz Veterinar
NUMELE ŞI ADRESA DEŢINĂTORULUI AUTORIZAŢIEI DE COMERCIALIZARE ŞI A DEŢINĂTORULUI AUTORIZAŢIEI DE FABRICARE, RESPONSABIL PENTRU ELIBERAREA SERIILOR DE PRODUS:
Romvac Company SA – Şoseaua Centurii, nr. 7, 077190, Voluntari, judeţul Ilfov, România.
Tel: + 40213503111, + 40213503109, + 40213503107.
Fax: + 40213503110, + 40213527584
Fax livrări: + 40213503111
E-mail: romvac@romvac.ro
COMPOZIŢIE:
Amina cuaternară –Benzyl (C12-C16) alkyl dimethyl ammonium chloride ….........................0,05 g
Excipienţi ( maltol, propolis, apă distilata ) ad..........................................................................100 ml
PROPRIETĂȚI Datorita componentelor active pe care le conține, produsul APIVIROL FORTE soluţie orală, are un puternic efect antiviral, antibacterian și biostimulator pentru albinele adulte, puiet şi mătci care dobândesc o mare rezistenţă faţă varoa. APIVIROL FORTE este deosebit de eficient în revigorarea întregii populații de albine din stup, intensifică ouatul la mătci și crește vitalitatea și durata de viață a albinelor culegătoare. INDICAŢII :
APIVIROL FORTE este un adjuvant deosebit de eficient în profilaxia și combaterea paraliziei virale acute şi cronice, locii americane şi europene și varoa. Administrarea APIVIROL FORTE ca biostimulator se aplică imediat în stupinele în care se observă un declin al stării generale a familiilor de albine sau când se suspectează anumite semne de boală apărute în sezonul de cules activ sau în perioadele în care culesul este slab . Administrarea produsului se face la toate familiile de albine din stupină, inclusiv la cele aparent sănătoase. În stupinele în care se efectuează sistematic tratamentul biostimulator cu APIVIROL FORTE, chiar şi în anii cu condiţii mai puţin prielnice pentru apicultură, se obţin producţii de miere mai mari cu circa 35-40 % faţă de stupinele netratate.
APIVIROL FORTE trebuie administrat fără întârziere, ori de câte ori starea generală de sănătate a stupinei nu este cea mai bună, când se constată apariţia de malformaţii ale aripilor la albinele tinere, când apar semne nervoase la albinele culegătoare, paralizia aripilor şi instalarea fenomenului de depopulare a familiilor de albine, fără prezenţa vizibilă a simptomelor specifice vreunei boli dar și ori de câte ori sursele de hrană sunt reduse.
CONTRAINDICAŢII :
APIVIROL FORTE nu are nici un fel de contraindicaţii sau efecte secundare negative asupra albinelor, mătcilor şi puietului şi nu produce reziduuri in miere, polen, păstură şi propolis, permiţând obţinerea de produse apicole de cea mai înaltă calitate.
REACȚII ADVERSE Nu s-au constatat
SPECII ŢINTĂ :Albine.
MOD DE ADMINISTRARE ( POSOLOGIE) ȘI DOZE :
APIVIROL FORTE se administrează prin aspersare ( pulverizare) pe suprafaţa ramelor cu albine şi puiet cu ajutorul unor pompe manuale.
Aspersarea este cea mai sigură şi eficientă modalitate de administrare a acestui biostimulator întrucât, produsul este consumat imediat de albine la care declanşează puternic reflexul de autocurăţire.
Cantitatea folosită pentru o singură administrare este de 150-250 ml pentru o familie de albine. Se recomandă
2-3 administrări de APIVIROL FORTE la interval de 3 zile.
Întrucât bolile virale şi bacteriene evoluează de multe ori fără simptome tipice de boală, administrarea produsului trebuie făcută şi în perioadele de cules, ori de câte ori randamentul şi starea generală de sănătate a stupinei sunt necorespunzătoare şi în mod deosebit în perioadele în care flora meliferă nu asigură un cules satisfăcător care stresează puternic albinele ce devin mult mai sensibile la boli.
După încheierea sezonului de cules, în vederea pregătirii familiilor pentru iernat se efectuează tratamentul biostimulator de toamnă administrând în zilele călduroase 150-250 ml APIVIROL FORTE prin aspersare pe corpul albinelor şi puietului.
La familiile la care s-a făcut tratamentul biostimulator de toamnă, se constată o mortalitate redusă în perioada de iernat şi stimularea ouatului timpuriu la mătci. La controlul stupinei după primul zbor de curăţire se găsesc în medie 3-4 rame cu puiet compact pe toată suprafaţa ramelor.
Pentru perioada de iernat, turtele de zahăr sau şerbet se prepară cu un adaos de circa 150-250 ml
APIVIROL FORTE pentru o familie de albine.
RECOMANDĂRI PRIVIND ADMINISTRAREA CORECTĂ.
Aspersarea produsului trebuie să se facă pe cât mai multe rame cu populație mare de albine și puiet.
PRECAUŢII SPECIALE PENTRU DEPOZITARE :
Nu lăsaţi la îndemâna copiilor!
Se va păstra la temperatura de 5-40°C, ferit de lumina solară şi de îngheţ.
Se va păstra în ambalajul original.
A nu se folosi după data de expirare menţionată pe etichetă.
PRECAUŢII SPECIALE PENTRU ELIMINAREA PRODUSULUI NEUTILIZAT SAU A DEŞEURILOR, DUPĂ CAZ :
Orice produs medicinal veterinar neutilizat sau deşeu provenit din utilizarea unor astfel de produse, trebuie eliminate în conformitate cu cerinţele locale.
TERMEN DE VALABILITATE : 2 ani.
ALTE INFORMAŢII:
Produsul este ambalat în canistre din polietilenă de 1litru, 5 litri, 10 litri și 20 litri, închise cu dop rotativ cu sigiliu degradabil la deschidere .
Pentru orice informaţii referitoare la acest produs medicinal veterinar, vă rugăm să contactaţi reprezentantul local al deţinătorului autorizaţiei de comercializare
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: APIVIROL FORTE

Mesajde eduard.rotaru » 10 Ian 2013, 12:55

Aceste specificatii sunt la fel cu ale produsului APIPROTECT - culmea tot biostimulator si tot de romvac produs.
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Re: APIVIROL FORTE

Mesajde catalin_valenii » 12 Ian 2013, 11:36

Aceste 2 produse care le pomeniti nu se gasesc pe site-ul oficial al companiei. Din ce cauza? Sunt noi sau care este cauza? Si ce este mai important nici pe google nu exista nici un detaliu referitor la ele. O sa fac rost de un catalog de produse Romvac si o sa vad daca exista acolo dupa care daca o sa sun la ei daca nu exista acolo. Cum ati aflat de ele?
catalin_valenii
 
Mesaje: 118
Membru din: 28 Dec 2011, 21:05
Localitate: Valenii de Munte-Prahova

Re: APIVIROL FORTE

Mesajde so-ri-pan » 12 Ian 2013, 13:56

catalin_valenii scrie:Aceste 2 produse care le pomeniti nu se gasesc pe site-ul oficial al companiei. Din ce cauza? Sunt noi sau care este cauza? Si ce este mai important nici pe google nu exista nici un detaliu referitor la ele. O sa fac rost de un catalog de produse Romvac si o sa vad daca exista acolo dupa care daca o sa sun la ei daca nu exista acolo. Cum ati aflat de ele?


Salut!
Un prieten, intro discutie avuta pe tema tratamentelor, mi-a spus ca este multumit de APIVIROL. M-am aratat nedumerit, si mi-a spus ca-i fabricat de Romvac, ca se da pentru..., ca face..., ca drege...!
Ajuns acasa am cautat si eu pe net si..., nimic! Am dat pe contact pe siteul romvac:

" Romvac am inteles ca produce si apivirol forte. sunt
> interesat de un prospect si vre-un distribuitor in zona, ca mag. online
> NU-L ARE vad. Cred ca trebuie sa-l prezentati si pe aici, nu apare pe
> nici o cautare. Cu respect!"

Am primit prospectul si urmatorul text:
"Ne cerem scuze, aveti dreptate si am remediat situatia. Va apare pe site
si informatii despre acest produs

Va transmit atasat prospectul la APIVIROL FORTE

Cu stima
Director marketing
Dr. Nistor MAIEREAN"

Numai de bine!
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: APIVIROL FORTE

Mesajde eduard.rotaru » 12 Ian 2013, 19:36

Am reusit sa gasesc prospectul pentru APIPROTECT - produs pomovat de dr. Traian Enache. Tot prospectul este identic cu cel al produsului Apivirol. O fi vorba de acelasi produs??
Tin sa precizez ca am folosit Apiprotect in toamna si se pare ca rezultatele sunt bune...il astept si pe dl Dragos G cu pareri despre acest produs.
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Re: APIVIROL FORTE

Mesajde Dragos2006 » 12 Ian 2013, 19:38

am folosit si eu dar astept primavara sa ma pronunt. In principiu este bun numai ca este cam scump.
Smecheria din el este amina cuaternara . Asta trebuie sa prelungeasca viata albinelor .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: APIVIROL FORTE

Mesajde catalin_valenii » 13 Ian 2013, 21:29

Si cum ar trebui sa prelungeasca viata albinelor? Stie cineva mecanismul de actiune?
catalin_valenii
 
Mesaje: 118
Membru din: 28 Dec 2011, 21:05
Localitate: Valenii de Munte-Prahova

Re: APIVIROL FORTE

Mesajde Dragos2006 » 13 Ian 2013, 21:40

Toti cunoastem bolile virale de la albine , pe scurt aceste boli scurteaza viata albinei . Acest produs este un antiviral care teoretic combate aceste boli si implicit albina va avea o durata de viata normala.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: APIVIROL FORTE

Mesajde cypryx » 14 Ian 2013, 23:11

salutare

discutand ieri(duminica) la cercul apicol cu dl Popa Dorian care e distrubuitor al produsului Apiprotect se pare ca in urma unui conflic de interese privitor la denumirea produsului APIPROTECT devine APIVIROL.
DECI E ACELASI PRODUS.
festina lente,pământul e rotund si ajungi sigur in același punct.
cypryx
 
Mesaje: 180
Membru din: 23 Mar 2011, 23:03
Localitate: HUNEDOARA

Re: APIVIROL FORTE

Mesajde un OM » 14 Ian 2013, 23:38

Ar fi interesanta opinia celor ai caror stupi au facut parte din experiment.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: APIVIROL FORTE

Mesajde so-ri-pan » 15 Ian 2013, 00:17

cypryx scrie:salutare

discutand ieri(duminica) la cercul apicol cu dl Popa Dorian care e distrubuitor al produsului Apiprotect se pare ca in urma unui conflic de interese privitor la denumirea produsului APIPROTECT devine APIVIROL.
DECI E ACELASI PRODUS.


Este car, multumesc pentru informatie.
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: APIVIROL FORTE

Mesajde Ruben » 23 Feb 2013, 15:39

so-ri-pan scrie:CONTRAINDICAŢII :
APIVIROL FORTE nu are nici un fel de contraindicaţii sau efecte secundare negative asupra albinelor, mătcilor şi puietului şi nu produce reziduuri in miere, polen, păstură şi propolis, permiţând obţinerea de produse apicole de cea mai înaltă calitate.


Oare?
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: APIVIROL FORTE

Mesajde so-ri-pan » 23 Feb 2013, 15:48

Ruben, you're right!
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: APIVIROL FORTE

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 23 Feb 2013, 15:51

Aceasi Marie cu alta palarie! Si daca faci analiza la miere si iese? MI-o vinde ROMVAC-ul???
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: APIVIROL FORTE

Mesajde so-ri-pan » 23 Feb 2013, 16:04

stoenescu gheorghe-gabriel scrie:Aceasi Marie cu alta palarie! Si daca faci analiza la miere si iese? MI-o vinde ROMVAC-ul???


Gabi, te rog sa nu ma intelegi gresit. Eu nu am nici o treaba cu produsul. Am deschis discutia din pura curiozitate ca nu auzisem de asa ceva. Nu eu am scris treaba aia. daca recitesti...te lamuresti.
De aceea am zis ca ai dreptate, GARANTEAZA ROMVAC!!? sI EU AM NELAMURIREA ASTA.

Numai de bine!
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: APIVIROL FORTE

Mesajde Ruben » 23 Feb 2013, 19:09

so-ri-pan, foarte bine ai facut ca ai publicat prospectul.

Eu l-am gasit printre hartzoagele mele imprastiate. Si m-am pus la cautat pe google. Sunt amator in ale biologiei. Iata ce am gasit:

http://en.wikipedia.org/wiki/Benzalkonium_chloride.

Chimistilor pe unde sunteti?

Din cate am inteles eu de acolo, substanta activa este un "biocid" capabil sa stopeze sau sa ucida bacterii, virusi, fungi, etc., inclusiv bacteriile utile din organismul albinei si al nostru.

In mod sigur nu este recomandat, asa cum spun cei de la Romvac sa dam asa ceva albinelor "preventiv" :o . Sunt totusi interesat sa stiu daca acest produs ajuta cu adevarat in viroze. In cazul unei viroze as aplica tratamentul.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 8 vizitatori