Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

MUCEGAIUL SI COMBATEREA LUI

Mesajde joohny » 22 Ian 2013, 10:19

VA SALUT.Descid acest topic deoarece sint interesat cum se poate combate mucegaiul.Am cautat pe acest forum si nu am gasit mai nimic despre mucegai.As vrea sa ma ajutati in aceasta problema cu sfaturile d-tra.In ultima saptamina a fost o vreme cu o umiditate mare in naura si de aceea am observat mucegai pe capetele de la rame inclusiv un miros de aer de beci in cuib.Am stupi AV iar sibarul este deschis pe jumatate din suprafata fundului.Mentionez ca inainte de aceasta vreme cu umiditate mare in natura (deci acum o saptamina) nu aveam mucegai iar condens citeva picaturi la capetele ramelor,iar iernarea e model clopot.Astept parerile d-tra.Va multumesc anticipat.Toate cele bune.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: MUCEGAIUL SI COMBATEREA LUI

Mesajde BUNKA » 23 Ian 2013, 18:16

Ce sistem de lada ai?...10 sau 12 rame?..ce izolatie folosesti peste folie?..ai fante de aerisire in capac?..cat de mare e ghemul de iernare?
Sant cateva chestii esentiale la care daca dai un raspuns iti zic ce si cum cu umiditatea si mucegaiul..mai zi si din ce zona esti, cam ce temperaturi ai acolo..clar ca in stup e un mediu umed si caldut care favorizeaza dezvoltarea mucegaiului.
Zi cum e si imi spun parerea!
Salut!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: MUCEGAIUL SI COMBATEREA LUI

Mesajde joohny » 24 Ian 2013, 10:03

Buna d-le Bunka si va multumesc pt. ajutor.Pot sa va dau amanunte mai jos.1-sint lazi cu fund AV in care sibarul e deschis la jumatate.2Diafragme lemn+diafragme de polistiren excrudat .3Iernez model clopot si nu am fante de aierisire in capac.4Ghemul de iernare sint de la 3 la 6 rame pat rece.5Sint din zona Vaslui.6 Temperaturile in ultima saptaminaau fost f.f.umeda si cu ploi.Inca o data va multumesc pt. ajutor.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: MUCEGAIUL SI COMBATEREA LUI

Mesajde CristiTm » 07 Feb 2013, 00:40

eu cred ca nu e destula aerisirea, condens nu faci ? eu am avut mucegai in momentul cand am etansat foarte tare si a facut condens fara sa-l poata elimina, iarna asta cu fundul AV am last intentionat rame in afara cuibului sa vad daca mai fac mucegai nici o urma pana acum.

cat de mare e suprafata plasei AV asta cred ca ar putea face diferenta
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: MUCEGAIUL SI COMBATEREA LUI

Mesajde tiby visan » 07 Feb 2013, 19:31

si eu am gasit ceva mucegai la citeva familii am stpii cu fund plin podisor din scindurele iar peste 2 bucati de patura una din ele mai subtire,ghem pe 3-4 intervale,stupi pe 12 rame 1/1,ce as putea face sa nu mai am acest mucegai?orcum in primavara vreau sa le la fiecare stup o gaura patrata de 20/20 la fund si sa-i pun sita pozitionata inspre spate.Va multumesc.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: MUCEGAIUL SI COMBATEREA LUI

Mesajde Ruben » 09 Feb 2013, 15:11

Eu am avut iarna asta trei feluri de capace:

1.Folie+tabla cu polistiren in ea, fund AV si iernare "clopot". De multe ori paletul de jos il gasesc ud. Ramele sunt ok, dar poate aparea mucegai pe la colturi. Apifonda pusa direct pe rame nu a curs.

2.Cativa stupi vechi cu aerisire in capac, fund "plin" si iernare "horn". Folia a trebuit sa o las doar peste 2/3 din cuib ca sa nu imi nenorocesc albinele prin condens.

3.Stupi cu fun "plin", capac plin(fara nici o fanta), dar cu spatiu de 7 centimetri intre rame si capac. Mentionez ca la lazile acestea am aerisiri in spatele lazii, care desi inchise nu se inchid etans. Acestea nu au urma de mucegai.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: MUCEGAIUL SI COMBATEREA LUI

Mesajde sebbaa » 22 Feb 2013, 17:00

astazi am fost si eu la stupi si am gasit muceai pe podisor(podisorul este din scandurele) dar am gasit numai pe prima si la unii pe a 2 a scandurica opusa deschizaturii de la urdinis si pe peretele lazii de dupa diafragma . lada este de 12 rame am diafragma din lemn +diafragma polistiren , fundul plin si in capac am pus polistiren .
Peste podisor am pus ziare aproximativ acum o luna am zis sa fie mai bine izolate si vreau sa zic ca in momentul in care am pus ziarele nu era nici urma de mucegai.Initial nu am vrut sa pun ziare dar in momentul in care le-am pus apifonda(de care nici nu s-au atins)la unele lazi scandurelele de la podisor nu mai statea bine si am zis sa fie mai bine izolate dar cred ca mai rau am facut :(
sebbaa
 
Mesaje: 27
Membru din: 26 Oct 2012, 15:29
Localitate: Vaslui

Re: MUCEGAIUL SI COMBATEREA LUI

Mesajde delorin I » 01 Mai 2013, 18:24

Si eu am avut probleme cu mucegaiul! Oricum intentionam sa schimb lazile folosite anul trecut! NU mica mi-a fost mirarea cand am descoperit mucegai la capetele ramelor, atat pe peretele de deasupra urdinisului cat si pe cel opozabil! Chestia e ca pe langa acele diafragme incomplete din OSB am folosit si niste diafragme din expandat pe care le am imbracat in folie de plastic tip saci de gunoi! Am fundul plin, iar peste podisor am avut o plapumioara de lana! Deci ventilarea a fost cam proasta! Sa fie fanta lasata in podisor solutia?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori