Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

EFICIENTA SAU NU ANTIVARROA?

Mesajde costi_vic_ro » 29 Ian 2013, 21:46

salutare tuturor,eu am gasit asta pe net http://www.youtube.com/watch?v=e6YxE7lQM4M si
http://www.youtube.com/watch?v=2z5dGlD5Cos.cer parerea apicultorilor experti si celor care folosesc asa ceva.scuze daca a fost deja discutata chestiunea,pt mine pare destul de eficienta aceasta rama capcana antivaroua si sper sa construiesc asa ceva.
Avatar utilizator
costi_vic_ro
 
Mesaje: 147
Membru din: 02 Noi 2012, 14:52
Localitate: sat cruceanu.jud galati

Re: EFICIENTA SAU NU ANTIVARROA?

Mesajde un OM » 29 Ian 2013, 22:33

Rama "oarba", sau ce alta denumire vrei sa ii dai, este foarte buna. Numai ca trebuie sa ai un grafic bine pus la punct de a ridica aceste rame din stupi, insa cand ai peste un anumit numar nu prea iti mai vine sa ridici din fiecare familie fagurii cu puiet capacit de trantore. Mai este si problema culesului, in lipsa acestuia nici familia de albine nu se apuca sa creasca fagurii, dar prin sondare iti poti face o parere daca merge sa treci prin toti stupii sau mai astepti. Da este o masura netoxica de a tine numarul acarienilor "in frau". Cu ocazia aceasta ma faci rost si de ceara si "proteina" pentru puii de gaina. Asta daca te induri.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: EFICIENTA SAU NU ANTIVARROA?

Mesajde CristiTm » 07 Feb 2013, 00:45

eu am pus o rama de jumatate am vazut o poza de a lu' Adi H. si au crescut-o, l-am copiat asta e cine la pus sa puna poze :D
Fişiere ataşate
P1020742.JPG
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: EFICIENTA SAU NU ANTIVARROA?

Mesajde un OM » 07 Feb 2013, 23:36

Am folosit destul de des rama de jumatate. Nu-mi place deloc faptul ca albinele fac legatura intre fagure si peretii stupilor, in multe cazuri ramanand fagurasi rupti si trebuie sa ii tai cu dalta, o operatie laborioasa si mancatoare de timp. Probabil o sa incerc ca din rame mai vechi sa le impart pe orizontala in doua parti , la cea superioara o sa insarmez fagure artificial, iar jos liber.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: EFICIENTA SAU NU ANTIVARROA?

Mesajde Adi Hodis » 08 Feb 2013, 14:09

CristiTm scrie:eu am pus o rama de jumatate am vazut o poza de a lu' Adi H. si au crescut-o, l-am copiat asta e cine la pus sa puna poze :D

Asa c-asa :) ... da' functioneaza ? ... se vede ca a fost crescut puiet in celulele de trintori.
Deci, pozele "vorbesc" mult mai clar decat laudele online-lui.

Daca are eficienta s-au nu ... asta o puteti verifica atunci cand puietul de trintori este capacit.
Asa se vede si gradul de infestare cu Varroa.

PS
Daca ai fi pus rama la marginea stupului ( ca online-ul ) aveai miere in ea, ca el ... " expertul ". :roll:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: EFICIENTA SAU NU ANTIVARROA?

Mesajde Adi Hodis » 08 Feb 2013, 14:16

un OM scrie:Am folosit destul de des rama de jumatate. Nu-mi place deloc faptul ca albinele fac legatura intre fagure si peretii stupilor, in multe cazuri ramanand fagurasi rupti si trebuie sa ii tai cu dalta, o operatie laborioasa si mancatoare de timp. Probabil o sa incerc ca din rame mai vechi sa le impart pe orizontala in doua parti , la cea superioara o sa insarmez fagure artificial, iar jos liber.

Rama claditoare, asa trebuie sa arate, in adevaratul sens al cuvintului.
Dar cu rama de 1/2, nu trebuie sa astepti pina cand albinele ajunge cu claditul, sa lipeasca fagurele de perertii stupului.
Iar ca economie de timp, cam tot acolo esti ... si cu scosul fagurelui din rama claditoare.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: EFICIENTA SAU NU ANTIVARROA?

Mesajde un OM » 08 Feb 2013, 22:54

Necazul este adunarea fagurasilor de pe peretii stupului, cand ii tai cad si pe fund, mai strivesti si albina. Din aceasta cauza ma plangeam de o manopera inutila.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori