Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Lupul Albinelor

Mesajde Bogdan.ag » 25 Aug 2011, 20:10

Buna seara si salutari membrilor acestui forum !
Gargaunii sunt un pericol real in aceasta perioada . Doar in seara asta am omorat 50 . Cuiburile sunt imposibil de gasit deoarece locuiesc intr-o zona deluroasa impadurita . Folosesc palete de badminton pentru ai lovi ...rezultate bune , ei fiind grei se rup la contactul cu plasa paletei .
La un calcul scurt , daca am 100 gargauni care-mi "fura"5-10 albine/zi(desi mi se pare putin deoarece ei nu iau pauza decat in timpul pranzului) , rezulta un numar de 500-1000 albine pierdute /zi ....cifra deloc de neglijat in aceasta perioada cand incercam sa avem un efectiv cat ma mare de albine pentru iernat .
Faptele noastre de azi vor avea ecou in viitor !
Avatar utilizator
Bogdan.ag
 
Mesaje: 92
Membru din: 25 Aug 2011, 10:34
Localitate: Jud. Arges

Re: Lupul Albinelor

Mesajde liviu1965 » 25 Aug 2011, 20:44

Poti sa pui o poza cu ei, cum arata?
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Lupul Albinelor

Mesajde liviu1965 » 25 Aug 2011, 20:54

Am stricat niste sirop ( s-a acrit.... asa am crezut ) si l-am dus intr-un colt diametral opus cu locul unde tin stupii.
Ptr. viespi...din cand in cand ma duceam si mai scoteam mortaciunile...
Astazi de dimineata , ce vad.... plin de albine..., am varsat vasul si le-am lasat in plata domnului....
Pe seara am fost si ce am vazut.... pe bucata de beton unde am aruncat siropul , intr-o parte negru de albina in cealalta parte galben de viespi, parca erau prietene de-o viata.... eu nu mai inteleg nimic. Cu cateva zile in urma am vazut cum o viespe a prins o albina....si sigur nu a cerut-o de nevasta.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Lupul Albinelor

Mesajde IonutMioveni » 26 Aug 2011, 09:54

Domnu' Liviu ceea ce trebuia dvs sa faceti este sa fi pus in acel sirop o cantitate de otet care sa faca albinele sa plece atunci cand veneau la acel vas.
Otetul nu trebuie pus mult , si astfel vor veni numai viespi si muste am gasit eu cateodata.
Trebuie sa aveti grija ca in recipient sa nu ploua si sa dilueze siropu' + caldura soarelui ... astfel eu am avut surpriza sa gasesc vreo 7-8 albinute innecate :( (probabil s-a evaporat otetu sau ceva de genu caci alta cauza nu vad)
Sper ca v-am fost de ajutor :)
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Lupul Albinelor

Mesajde liviu1965 » 26 Aug 2011, 10:07

Multumesc Ionut , dar te rog...... fara domnu... Liviu
Suntem colegi de forum cu drepturi egale
Cand o sa ne vedem .... atunci imi spui cum vrei

O zi buna
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Lupul Albinelor

Mesajde Bogdan.ag » 26 Aug 2011, 12:12

Ei sunt cativa indivizi .
Ai studiez de cativa ani , de cand am imbratisat aceasta frumoasa indeletnicire a stuparitului .
Nu ataca albinele bolnave cum sugera cineva intr-o postare anterioara.
Prefera albinele care vin in stup(probabil pentru ca aduc miere si au gusa dulce) .
Consuma doar capul albinelor.
Sunt usor de lovit atunci cand sunt atenti la albinele care vin pe urdinis.
Isi fac cuiburi de forma conica , uriase , uneori mai mari decat o galetusa de 5 litri.
Au cuiburi atat in arbori , sol cat si in mansardele caselor/anexelor..etc.
Sunt exclusiv carnivori, consuma orice insecte(viespi, albine, muste).
Cand numarul lor este mare(cum se intampla si in acest an) , numarul viespilor si mustelor este mult mai mic.
Ca o parere personala, nu luati in gluma atacurile acostor insecte deoarece impactul lor asupra stupilor in perioada de toamna poate fi urias , ducand chiar la distrugerea unor familii intregi .
Numai bine !
Fişiere ataşate
IMG_4043.jpg
Faptele noastre de azi vor avea ecou in viitor !
Avatar utilizator
Bogdan.ag
 
Mesaje: 92
Membru din: 25 Aug 2011, 10:34
Localitate: Jud. Arges

Re: Lupul Albinelor

Mesajde liviu1965 » 26 Aug 2011, 18:15

Cand ai timp, pune o albina langa " brontozaurii "astia sa-mi dau seama de marimea lor. Asa cam seamana a viespi.....or fi niste veri cu muschi....

Toate bune
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Lupul Albinelor

Mesajde Bogdan.ag » 26 Aug 2011, 19:09

Sunt gargauni si sunt destul de mari , cred ca in jur de 7-8 albine echivaleaza cu unul singur . Oricum sunt omorati si de ele(cu mari sacrificii) , am observat in fata urdinisurilor cate 3-4 morti . Albinele ai omoara prin sufocare , formand un ghem peste el , atunci cand reusesc sa-l "agate"la urdinis .
Fişiere ataşate
IMG_4044.jpg
Faptele noastre de azi vor avea ecou in viitor !
Avatar utilizator
Bogdan.ag
 
Mesaje: 92
Membru din: 25 Aug 2011, 10:34
Localitate: Jud. Arges

Re: Lupul Albinelor

Mesajde un OM » 27 Aug 2011, 07:39

Ii omoara prin marirea temperaturii in ghem.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Lupul Albinelor

Mesajde redoo » 27 Aug 2011, 18:10

Azi am reusit sa omor si eu doi gargauni....ambii la acelasi stup.Este posibil sa atace un stup mai slab.Oricum mi-sa parut o oaresce depopulare a stupului respectiv fata de acum doua saptamani cand am deschis stupul.
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Lupul Albinelor

Mesajde Bogdan.ag » 27 Aug 2011, 19:05

Eu as spune ca prefera stupii mai puternici pentru ca accolo este activitate mai mare la urdinis in aceasta perioada.
Am avut aceste zile timp ceva mai mult si mi-am permis seara sa nimicesc la ei : dupa 3 zile in care am omorat cate 30-50 , astazi observ ca rar mai apare cate un client portocaliu in zona stupinei.Sper sa moara de foame si matca/matcile lor de la cuiburi si astfel sa nu ma mai streseze.
La mine este cosmar cu aceste insecte . Curios este ca anul acesta au inceput atacurile mult mai devreme . De obicei erau foarte activi in septembrie-octombrie.
Faptele noastre de azi vor avea ecou in viitor !
Avatar utilizator
Bogdan.ag
 
Mesaje: 92
Membru din: 25 Aug 2011, 10:34
Localitate: Jud. Arges

Re: Lupul Albinelor

Mesajde balu » 28 Aug 2011, 10:07

La mine anul trcut erau multi, aveau 4-5 cuiburi prin pomii din jur in scorburi, puls prin pod, vreo 2, am vazut o gramada si prin padurea din jur in mici scorburi, albinele erau terorizate, scindurile de zbor erau pline de albine in alerta, prima data nu stiam ce au, apoi am vazut gargauni cum planau de la un stup la altul si luau cite o albina.Totusi nu am vazut depopulari la albine, e drept ca le-am pus foc la scorburi iar in pod i-am lichidat noaptea. Astia vinau si pe intuneric , iar cel mai mare cuib al lor nu intra pe gura uni sac, ca volum avea peste 40 l, in mare parte gol, din celuloza. Anul acesta am vazut mai putini, nu se compara cu viespea uriasa japoneza!
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Lupul Albinelor

Mesajde IonutMioveni » 28 Aug 2011, 21:59

Din pacate si la mine in zona au iceput atacurile acesti "indivizi" :(
Astazi cat am stat cu tata pe langa stupi am omorat vreo 4 si vreo 20-30 de viespi, unu l-am omorat chiar cand manca o albinuta :cry:
Daca de pe acum au inceput atacurile nu vreau sa stiu ce se va intampla in viitorul apropiat cand merele ionatan se vor coace si vor deveni o atractie pentru acestia(asta daca nu stiati....nu.s doar carnivori)
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Lupul Albinelor

Mesajde gabi bee » 28 Aug 2011, 22:10

mie viespile nu imi ataca momentan stupii insa sunt prezente in numar mare in prunii din curte si mi-au distrus multe prune , direct in pomi . practic mananca din ele si fac ditamai gaurile de zici ca sunt roase de soareci . la sticlele cu otet si sirop nu prea se inghesuie . sper sa nu am probleme mai mari !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Lupul Albinelor

Mesajde Bogdan.ag » 30 Aug 2011, 12:17

Ieri m-am dotat cu un nou set de palete, cel vechi fiind compromis.
Gargaunii continua atacurile, chiar daca numarul lor s-a diminuat simtitor , tot reusesc sa nimicesc in jur de 30/zi , in functie de timp .
Poze noi cu inamicii :
Fişiere ataşate
IMG_4058.jpg
IMG_4057.jpg
Faptele noastre de azi vor avea ecou in viitor !
Avatar utilizator
Bogdan.ag
 
Mesaje: 92
Membru din: 25 Aug 2011, 10:34
Localitate: Jud. Arges

Re: Lupul Albinelor

Mesajde liviu1965 » 30 Aug 2011, 12:25

Mai ai un pic si devii campion....... la badminton....

Spor .
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori