Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Lupul Albinelor

Mesajde IonutMioveni » 16 Aug 2013, 18:21

Mundumio prietene,
Priveste cum si carpatina noastra se poate apara de astfel de intrusi.
Deja de saptamana trecuta am vazut cum un roi format dupa salcam l-a luat la intrebari pe un individ ca cel din video.
Deci usor,usor albinele se adapteaza oricarei situatii :D
http://www.youtube.com/watch?v=RVNo7hZBorc
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Lupul Albinelor

Mesajde nae » 16 Aug 2013, 20:11

Salut , Ionut .
Confirm ce spui , am vazut zilele trecute un ghemotoc de albine si in mijloc lupul a.; ''problema'' e ca nu toti sunt prosti sa incerce urdinisul , majoritatea le inhata din zbor -ele n-au sanse , capcanele nici atat .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Lupul Albinelor

Mesajde Mircea_63 » 16 Aug 2013, 20:45

Lupul vrea si proteina pentru puiutii lui, asa ca un mititel, o carnita pusa in capcana ii atrage uneori.

O plesnitoare de muste este extrem de eficienta in lupta cu Lupul, daca il intalnesti in stupina. L-am plesnit si cu mana, dar mi-e ca daca nu il nimeresc si il intarat...e mare a dracului lighioana. Totusi n-am sesizat pana acum sa fie agresivi cu omul.

La mine cel putin, cand apare cate unul in jurul stupilor, se da alarma si albinele devin agresive. Am distrus un cuib de Lupi si am constatat ce e compus din uimitor de multi indivizi. Ideal ar fi sa le distrugi cuibul, dar daca sunt organizati ca albinele, cine stie de la ce distanta si de unde vin.

Capcanele, eficiente sau nu, sunt ieftine si usor de pus. Dar ia ganditi-va, unul cu vetre multe si la distante serioase intre ele, are timp de astfel de bibileli? Stupul trebuie sa fie o unitate puternica si stabila, restul e selectie naturala daca nu poti fi zilnic in acea stupina. Cine nu face fata zboara. Ajutoare sociale doar pentru intarirea lor in vederea culesului sau a iernarii. Nu inseamna sa le neglijezi. Cu lucrurile marunte sa se descurce singure, in caz ca se ingroasa gluma, clar...trebuie sa iei masuri.

Ca si parintii: unii sunt mai spartani, altii mai protectori.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Lupul Albinelor

Mesajde mundumio » 16 Aug 2013, 22:32

Dupa aproximativ 4 zile si mai bine de 40 de barzauni morti, cred ca am mai vazut unul astazi si nu era la agatat albine. Practic i-am exterminat si m-a costat doar 10 lei(o bere noroc la 3 litri si carne de 5 lei din care inca mai am). Maine spal bine capcanele si le armez iara.
Nu te contrazic ca nu omoara si ele unul doi, mai fraieri, care se pun pe urdinis dar restul?
Asa elegant am scapat de ei.
mundumio
 
Mesaje: 58
Membru din: 06 Dec 2012, 23:36
Localitate: Timisoara

Re: Lupul Albinelor

Mesajde Florin Dobre » 16 Aug 2013, 22:55

O sa ziceti ca sunt nebun...
Dar mie chiar imi plac lupii astia ai albinelor. Sunt un rapitor perfect si chiar sunt frumosi.
Asta nu ma impiedica sa-i articulez/dezarticulez cand ii vad intre stupi.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Lupul Albinelor

Mesajde State » 16 Aug 2013, 23:25

Zic si eu ceva. De-o fi bine, de-o fi rau...

Voi vreti sa va puneti de-a curmezisul in fata naturii. Fiecare gazganie are rolul sau , nu credeti ? Chiar si nenorocitii aia de tantari. Nici eu nu credeam dar am inteles repede.

Lupul asta... oare nu ataca ce-i mai slab intr-o colonie de albine ? Eu mai repede m-as ingrijora de altele, de exemplu prigoriile.


Am zis doar, nu dati tare.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Lupul Albinelor

Mesajde Mircea_63 » 16 Aug 2013, 23:50

Pai daca e sa o iei asa si prigoriile au rolul lor! ;) Ba chiar si virusul HIV. :?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Lupul Albinelor

Mesajde State » 16 Aug 2013, 23:58

Foarte corect , insa o prigorie manaca pana la 100 de albine pe zi. Lupul cat mananca ?

Si apoi mai e ceva. De lup se pot apara(nu intotdeauna) , de prigorie...canci. :idea: Nu vreau sa supar pe nimeni , insa mie nu mi se pare un pericol atat de mare cum vrea sa para..

Cand ai trei stupi in batatura, hai ca mai tai un bidon, mai un ulei, o maslina , te mai cocoti intr-un pom, mai umbli cu pliciul printre stupi, etc. Dar cand ai 1000 de stupi sau mai multi, ce le mai faci ?
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Lupul Albinelor

Mesajde Mircea_63 » 17 Aug 2013, 00:02

State scrie:Cand ai trei stupi in batatura, hai ca mai tai un bidon, mai un ulei, o maslina , te mai cocoti intr-un pom, mai umbli cu pliciul printre stupi, etc. Dar cand ai 1000 de stupi sau mai multi, ce le mai faci ?


In privinta asta gandim la fel! :)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Lupul Albinelor

Mesajde Trantorul@ » 17 Aug 2013, 00:13

Eeee , cand ai cate 2- 3 pe zi nu conteaza , da cand omori 5- 6 in 2 min si peste 10 min apar alti 5- 6 si intr-o singura capcana ai peste 100 , si cu siguranta nu ai vazut ce lejer de vaneaza din fata urdinisului sau de la adapatoare numai pe cele grele , si peste 2 -3 min dupa alta si tot asa am numarat la unu 6 albine si pe urma nu l-am mai lasat l-am hacuit , si peste o ora , doua vine iar e de vis, au fost si alti ani da cati au fost si inca sunt anul asta nu au fost niciodata .
Peste o mie de stupi in Romania cred ca ii poti numara pe degete pe respectivi .
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Lupul Albinelor

Mesajde mundumio » 18 Aug 2013, 13:04

Pana la urma nu cred ca e mare lucru sa instalezi cateva capcane si sa le cureti in 10 minute, odata la 2 zile si daca ai 200 de familii de albine.
mundumio
 
Mesaje: 58
Membru din: 06 Dec 2012, 23:36
Localitate: Timisoara

Re: Lupul Albinelor

Mesajde balu » 18 Aug 2013, 18:29

am o colonie de viespi in pamint la 30 m de stupi, nu stiu citi indivizi sunt, dar circula la ,,urdinis" mai bine decit albinele. Am astupat gaura cu un mar, a doua zi, circulau pe alta gaura la 30 cm. Cred ca o sa le prajesc putin.
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

înţepat de o viespe

Mesajde Alexandru.Chisinau » 20 Aug 2013, 09:50

Vă salut,
aproximativ două ore în urmă am fost înţepat de o viespe (lupul albinelor). Mi-am aplicat un compres cu alcool medicinal şi a avut rezultate satisfăcătoare. Zona în care am fost înţepat nu sa inflamat decât puţin. :)
Apropo, a dutur destul de tare înţepatura.
N.B. *comprés n., pl. e, și -ésă f., pl. e (fr. compresse, fem., d. compresser, lat. compressare, a comprima. V. presez). Fîșie de pînză îndoită de maĭ multe orĭ și pusă acolo unde te doare.

Multă sănătate!
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Lupul Albinelor

Mesajde jenica67 » 20 Aug 2013, 12:24

Lupii cand vaneaza, sunt asa de concentrati asupra pradei care o fixeaza, ca daca ai o plasa ii prinzi foarte usor. Eu asa procedez cand sunt in stupina si dupa ii pun jos si ii calc. Cand nu sunt, ramane bidonul la vanatoare.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Lupul Albinelor

Mesajde gica.mosu » 20 Aug 2013, 23:29

balu scrie:am o colonie de viespi in pamint la 30 m de stupi, nu stiu citi indivizi sunt, dar circula la ,,urdinis" mai bine decit albinele. Am astupat gaura cu un mar, a doua zi, circulau pe alta gaura la 30 cm. Cred ca o sa le prajesc putin.

Prietene..Toarna o oala cu apa clocotita si ai rez olvat problema!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Lupul Albinelor

Mesajde donnie » 22 Aug 2013, 11:41

Salutare tuturor
Dupa cateva cautari pe net am dat de topicul asta viewtopic.php?f=13&t=500 si am zis sa postez aici poate ma poate ajuta cineva. Problema e urmatoarea:de aprox 1 luna m-am procopsit cu un roi de lupi intr-o scorbura de salcie taiata cam la 1,6 m de nivelul solului salcie aflata la marginea gradinii mele. Din cate am observat lupii intra pe undeva pe deasupra dar nu sunt sigur, ca nu am vazut prea bine fiindcă sunt foarte agresivi, la orice apropiere la mai putin de ~7 m incep sa atace. Problema nu ar fi prea mare daca nu as avea niste randuri de cartofi pe care trebuie sa-i scot si care trec pe langa salcia respectiva cam la o jumatate de metru. Ce sa fac sa scap de ei?
donnie
 
Mesaje: 4
Membru din: 22 Aug 2013, 11:18

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


cron