Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Lupul albinelor(Barzaunii)

Mesajde modigliani » 11 Aug 2013, 19:51

modigliani
 

Re: Lupul albinelor(Barzaunii)

Mesajde gica.mosu » 11 Aug 2013, 20:03

modigliani scrie:
gica.mosu scrie:AZI 7-07 min am scris un mesaj-GASELNITA-nu o neglijati!!! Folloseste acele capcane si vei
scapa de acei MONSTRI....BAFTA!!!!!

"Mosule" , citeste articolul ce-l recomand si-ai sa vezi ca-n anume situatii "gaselnita" aia a d-tale nu este eficienta decat in cazul insectelor ce-s iesite dupa hrana . Articolul - mai exact capitolul din care am adus citatul - face referire stricta la situatia in care viespea pleaca focusata pe o victima in care sa-si depuna ouale ........


Este adevarat ce scrie in articol....Dar :?: CE cautau ACESTI-MONSTRI in capcanele meleeeee????
Am gasit pe linga....si2-3 gargauni morti deci merge...Nu cade dar pica :lol:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Lupul albinelor(Barzaunii)

Mesajde MyBees » 11 Aug 2013, 20:44

E deschis un topic mai vechi la "boli si daunatori' viewtopic.php?f=8&t=348

E acolo si o reteta de atractant si capcanele cu care ii poti tine in frau. Ai si o poza in care poti sa vezi "recolta"...

Spor!
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Lupul albinelor(Barzaunii)

Mesajde modigliani » 13 Aug 2013, 04:15

gica.mosu scrie:
modigliani scrie:
gica.mosu scrie:AZI 7-07 min am scris un mesaj-GASELNITA-nu o neglijati!!! Folloseste acele capcane si vei
scapa de acei MONSTRI....BAFTA!!!!!

"Mosule" , citeste articolul ce-l recomand si-ai sa vezi ca-n anume situatii "gaselnita" aia a d-tale nu este eficienta decat in cazul insectelor ce-s iesite dupa hrana . Articolul - mai exact capitolul din care am adus citatul - face referire stricta la situatia in care viespea pleaca focusata pe o victima in care sa-si depuna ouale ........


Este adevarat ce scrie in articol....Dar :?: CE cautau ACESTI-MONSTRI in capcanele meleeeee????
Am gasit pe linga....si2-3 gargauni morti deci merge...Nu cade dar pica :lol:


Neica , ..... in primul rand ...... LA MULTI ANI , sa traiesti ! Toate cele bune !

In al doilea rand , chiar si eu , neapicultor fiind , inteleg o treaba :

Viespea aia de ciordeste albina vie si pleaca cu ea NU VINE SA SE HRANEASCA ! Punct ! Nu pleaca cu albina s-o friga la protap undeva intr-un loc ascuns !!!!!
Ca atare este de citit si memorat articolul de l-am recomandat . Viespea , in cazul prezentat de colegu' , nu iesise dupa HRANA ! Avea alte socoteli cu amarata aia de albina rupta din zbor de lumea ei ........

Iar viespile de ti-au cazut matale in capcana sunt acelea de plecasera IN MOD EVIDENT DUPA HALEALA !

In articolul de-l recomand se vorbeste despre viespea "gestanta" , ce cauta scoasa din minti un "cuib viu" in care sa-si depuna ouale . N-are nicio legatura cu cele prinse in capcana de d-ta .
Ca si cum ai invita la restaurant o femeie de-a intrat in chinurile facerii .

VIESPEA MATURA ( SAU BARZAUNELE , CUM PREFERI ) NU SE HRANESTE CU INSECTE VII . CI LARVELE ACESTORA !!!

..........................................

Ce-am scris mai sus vine dintr-o logica elementara a unui NEAPICULTOR . Daca cumva gresesc spune-mi !
modigliani
 

Re: Lupul Albinelor

Mesajde balu » 14 Aug 2013, 22:32

Modi aici gresesti , nu e vorba de aceiasi viespe, cea despre care vorbesti este o viespe solitara. Vtespile care ataca albinele noastre, prind albina si fuge cu ea- zboara :D sau o ia si o reteaza , nu ia decit abdomenul, ca-i mai suculent. Am vazut albina fara abdomen care inca mai mergea
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Lupul Albinelor

Mesajde cantemir » 14 Aug 2013, 22:44

balu scrie:... nu ia decit abdomenul, ca-i mai suculent.


...si hraneste cu el larvele din cuib! Larvele sunt carnivore, viespile mature nu! D'aia si pica in capcanele cu dulce si acru, gauresc fructele coapte (pere, mere, prune, struguri) si lumea da vina pe albine!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Lupul Albinelor

Mesajde modigliani » 15 Aug 2013, 01:24

cantemir scrie: Larvele sunt carnivore, viespile mature nu! D'aia si pica in capcanele cu dulce si acru ......


Pai aia ma tot chinui sa spun p-acilea ! Sa traiesti Cantemire , mersi !
Ce dracu , zici c-am scris in malgasa , esti singurul de pana acum de se pare c-a-nteles ce vreau sa spun !

REPET : Viespea n-a ciordit albina de foame !!!!!!! Iar acea viespe , in acel moment , sub nicio forma nu ar fi picat in capcana cu "dulceturi" !
modigliani
 

Re: Lupul Albinelor

Mesajde mundumio » 15 Aug 2013, 19:11

Cam cate viespi sunt intr-un cuib?
Auzisem undeva ca este vorba de vreo 30 de bucati, dar nu cumva sa confund cu viespea japoneza.
Capcanele au functionat. Am prins cam vreo 20 daca nu si mai bine de viespi in cateva zile.
mundumio
 
Mesaje: 58
Membru din: 06 Dec 2012, 23:36
Localitate: Timisoara

Re: Lupul Albinelor

Mesajde nae » 15 Aug 2013, 19:23

mundumio scrie:... nu cumva sa confund cu viespea japoneza.

Capcana e pt psihicul nostru nu pt stupi ;fam puternica se apara singura si de viespe si de gaselnita si de lupul albinei si de OM=cel mai mare daunator/raufacator al multor vietati .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Lupul Albinelor

Mesajde un OM » 15 Aug 2013, 19:43

Numai ca fiecare avem si roi, cu matci tinere, ce vor lua locul celor batrane. Unii roi, mai slabi, au ceva nevoie de aparare suplimentara.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Lupul Albinelor

Mesajde nae » 15 Aug 2013, 20:15

un OM scrie:Numai ca fiecare avem si roi, cu matci tinere, ce vor lua locul celor batrane. Unii roi, mai slabi, au ceva nevoie de aparare suplimentara.

Nu pot sa fiu de acord cu dv.
Vad la targuri sau pe net roinite 1/1 cu doua rame x3 sau 4 posturi ... :oops:
De ce aveti roi slabi ?, ca-mi da cu virgula . :shock: (nu ma intereseaza raspunsul ; matale sa-ti pui aceasta intrebare cand faci un roi slab - de ce-l faci?, intr-un roi slab ies matci de calitate ????)
''...insuccesul tau ca fiu e insuccesul meu ca tata ...'' (Gladiatorul )
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Lupul Albinelor

Mesajde un OM » 15 Aug 2013, 20:38

Am roii formati pe roinite de 2x3 rame Dadant intregi, cu urdinis opus. Au avut in alcatuire si o rama cu puiet copt, in afara de populatia celor 3 rame cu ceva albina. Deocamdata nu vad diferente fata de alt tip de roinite mult mai mici. Am cateva care au spatiul interior cat vreo 4 duzini de chibrite. Daca d-voastra va permiteti sa faceti roiuri cu populatie mult mai mare doar pentru imperechere de matci...sanatate. Acest tip de roinite nu le folosesc pentru iernare.
Am ceva probleme cu viespile, dar greul de acum va incepe.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Lupul Albinelor

Mesajde nae » 15 Aug 2013, 20:50

Draga d-le, nu eu detin adevarul absolut, matale poti face si poti drege ..., dar nu te plange .
Nu'' vezi diferenta '' intre 1/1 si alt nucleu ''mini'' !?
DIferenta intre F1 si permis B o vezi !?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Lupul Albinelor

Mesajde un OM » 15 Aug 2013, 20:56

Imi aratati, va rog, un articol, un citat din hai sa zicem Ruttner, in care sa reiasa ca sunt diferente majore intre matcile crescute in nuclee de dimensiuni diferite, dar care au albina doica de varsta corespunzatoare? Eu stiu ca matca manca mult, dar n-o fi vaca! O seara placuta.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Lupul Albinelor

Mesajde nae » 15 Aug 2013, 21:07

un OM scrie:Numai ca fiecare avem si roi, cu matci tinere, ce vor lua locul celor batrane. Unii roi, mai slabi, au ceva nevoie de aparare suplimentara.

Ma nene , despre ce vorbim !?
Un roi MAXI sau MINI facut corespunzator da matci de calitate si se apara de viespi .
ROIUL slab nu regleaza corect temperatura si matca iese .. daca iese ...si de aparat = vorbim vorbe .
Tipul din care imi cer citate nu mi-e cunoscut , dar tu intelegi ce spune el ?, daca da, BRAVO .
''Si daca nu mananca mult '' de ce 1/1 ?????????????????????, sau E vaca .
Hai sa ne oprim .
Multumesc .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Lupul Albinelor

Mesajde mundumio » 16 Aug 2013, 01:09

Am roii pe 7-8 rame, si restul stupi dar problema nu era pusa de viespi obisnuite ci de barzauni, care luau albina din zbor din fata urdinisului sau chiar de pe tabla de zbor. Nu vad cum s-ar putea apara, numa daca cumva aveti albine africane.
mundumio
 
Mesaje: 58
Membru din: 06 Dec 2012, 23:36
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori