Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Jderul - Martes Martes

Mesajde bostina constantin » 28 Feb 2013, 12:23

Cu multi ani in urma, am vazut o faza pe care am mai spus-o undeva dar o scriu si aici.
Era toamna, se ,,sparsese'' stana si pana venea zapada oile le tineam intr-o curte noaptea. Intr-o noapte a venit ursul, mama striga la el crezand ca e un om [era intuneric], a luat un carlan si a plecat. A trecut peste niste garduri de plasa impletita, a ajuns la stupi, a eliberat carlanul, a daramat stupul si s-a luat de treaba. Noi am dat foc la niste deseuri din cauciuc, focul s-a ridicat la cer dar el pana nu s-a saturat nu a plecat.
Am remarcat ce a scris Mircea mai sus;
Aveam un vecin cioban care avea un caine cat un urs, noi aveam caine destul de robust si niciunul nu s-a deplasat catre urs ci doar catelusa de talie mica, rosie s-a tinut dupa el hartuindu-l permanent, pana a plecat
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Jderul - Martes Martes

Mesajde mihaistupar » 28 Feb 2013, 12:42

Ciobănescul adevărat știe ce să facă atunci când vine ursul.un câine prea mare de cele mai multe ori se mișcă greu.ciobăneștii românești nu se bat cu ursul cot la cot,pt că știu că pierd.in schimb se pricep de minune să lucreze in echipă,și să hărţuiască un urs.intrebați ciobanii...
mihaistupar
 
Mesaje: 223
Membru din: 08 Mar 2011, 16:58
Localitate: sf gheorghe

Re: Jderul - Martes Martes

Mesajde Ruben » 28 Feb 2013, 14:08

Pana la urma care-s mai buni la prins de coada ursul, terrierul sau ciobanescul? Care il sacaie mai cu succes? :D Cainele lup(ciobanesc german) cum se descurca?
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Jderul - Martes Martes

Mesajde horia_ch » 28 Feb 2013, 15:24

Am avut pe vremuri (offf, ce vremuri) un jagdterrier. Era o femelă, Donna. A cunoscut de la şoarece până la urs. Trecând prin pisică, jder, vulpe, bursuc, mistreţ şi cerb. A ieşit mereu învingătoare, acolo unde era cazul, iar unde nu se putea lupta corp la corp hărţuia până la renunţarea celuilalt.
Pe urs îl muşcă de picioarele din spate şi fund. Nu putea ursul să se întoarcă la ea destul de repede, deşi nici acesta nu este lent, cum s-ar crede. La fel şi cu mistreţii şi cerbii (ăştia din urmă fug cel mai rapid, nu stau la discuţii).
În schimb la animalele mai mici sarea direct la gât, încercând să termine povestea cât mai rapid. Nu fusese dresată pentru asta, o făcea din instinct.
Şoarecii îi capsa cu o singură muşcătură.
PS
Singurul animal în faţa căruia s-a recunoscut învinsă, în toată viaţa ei de vreo 12 ani a fost... ia să vedem dacă ghiceşte cineva! :)
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Jderul - Martes Martes

Mesajde Mircea_63 » 28 Feb 2013, 15:45

horia_ch scrie:Singurul animal în faţa căruia s-a recunoscut învinsă, în toată viaţa ei de vreo 12 ani a fost... ia să vedem dacă ghiceşte cineva! :)


Desi albina nu e animal...ii era frica de albine? :P
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Jderul - Martes Martes

Mesajde horia_ch » 28 Feb 2013, 15:53

Dac-o iei pe regn,... albina era!
Şi-a băgat în tinereţe nasu´ la urdiniş şi l-a scos de-acolo plângând. Apoi a rupt-o la fugă cu toată viteza ei, cu o pereche de apărătoare ale cetăţii înfipte bine şi bâzâind în blana de la baza cozii. Din acel moment, când auzea bâzâit de albină, căuta locul cel mai adăpostit posibil. Cu câteva excepţii, totuşi: când a trebuit să scoată ursul din curte, mereu pe timp de noapte, urs care se înfrupta din faguri. Atunci n-a mai luat în seamă insectele, ciupind blană de mamifer.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Jderul - Martes Martes

Mesajde Ruben » 01 Mar 2013, 09:04

horia_ch scrie:Am avut pe vremuri (offf, ce vremuri) un jagdterrier. Era o femelă, Donna. A cunoscut de la şoarece până la urs. Trecând prin pisică, jder, vulpe, bursuc, mistreţ şi cerb. A ieşit mereu învingătoare, acolo unde era cazul, iar unde nu se putea lupta corp la corp hărţuia până la renunţarea celuilalt.
Pe urs îl muşcă de picioarele din spate şi fund. Nu putea ursul să se întoarcă la ea destul de repede, deşi nici acesta nu este lent, cum s-ar crede. La fel şi cu mistreţii şi cerbii (ăştia din urmă fug cel mai rapid, nu stau la discuţii).
În schimb la animalele mai mici sarea direct la gât, încercând să termine povestea cât mai rapid. Nu fusese dresată pentru asta, o făcea din instinct.
Şoarecii îi capsa cu o singură muşcătură.
PS
Singurul animal în faţa căruia s-a recunoscut învinsă, în toată viaţa ei de vreo 12 ani a fost... ia să vedem dacă ghiceşte cineva! :)


Ai ceva talent literar. :D M-ai facut curios cu terrierul. ;)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Jderul - Martes Martes

Mesajde cristi_vidican » 01 Mar 2013, 10:18

Aștia sunt jagdterrier-ii. Scuzați violența imaginilor. Sper ca CNA-ul să nu ne monitorizeze
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Jderul - Martes Martes

Mesajde Mircea_63 » 01 Mar 2013, 11:38

I-am vazut... :cry: Bietul urs e legat si e folosit pentru antrenament.

E nedrepta ticalosia omului fata de animale. Pacat!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Jderul - Martes Martes

Mesajde horia_ch » 01 Mar 2013, 11:48

Dacă n-ar fi fost legat, ar fi fost mult mai scurt filmul. Ursul ar fi tulit-o în pădure. Aşa, săracu´, n-avea încotro şi antrena câinii.
PS
Stau şi mă gândesc: Pe cine o fi căzut măgăreaţa să elibereze ursul nervos, la sfârşitul exerciţiului? :lol:
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Jderul - Martes Martes

Mesajde teinegru64 » 01 Mar 2013, 17:37

Ne place ori nu...asta e cruntul adevar.Credeti ca un caine antrenat cu un urs de plus are curaj sa atace un pui de gaina?
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Jderul - Martes Martes

Mesajde CristiTm » 03 Mar 2013, 19:37

oricum in salbaticie la vanatoare sa nu crezi ca vi cu toti caini inapoi daca se dau asa la mos Martin, mistretul rupe 2 din 6 de obicei, pacat ca nu-l sparge pe boul care le da drumul :evil:
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Jderul - Martes Martes

Mesajde teinegru64 » 03 Mar 2013, 20:18

Corect.Dar dupa ce antrenezi doi ani un caine ,vine lupul si iti papa 6 din sase. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Jderul - Martes Martes

Mesajde valigorj » 03 Apr 2013, 21:43

jderii se prindeau iarna folosinduse ca momeala o bucata de fagure.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori