Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde delorin I » 17 Iun 2014, 12:40

Eu in toamna am folosit THYMOL! De la Apicola! La un pret bun!38 Rn cred! Probabil alt produs! Dar bagi la fum de te saturi! Probabil ca e bun acum in timpul culesului!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde cristi_vidican » 17 Iun 2014, 14:11

Și, ai văzut ceva varroa căzut?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde delorin I » 17 Iun 2014, 14:20

Nu am fost multumit de cat fum se pierdea si nu m-am uitat si la eficienta in final...Dar- in conditii de prezenta de puiet, si 50 % daca face curat tot ar fi ceva! Pana nu gasesc o solutie sa bag fumul fara sa pompez o primavara la fiecare stup cu afumatorul- afumator care oricum nu intra pe gura urdinisului...am renutat deocamdata la Thymol. Dar sincer trebuie un tratament! Nu am facut tratament de primavara, acum oricum nu bag varachet- pentru ca e cules si nu e ok...las pe altii sa otraveasca consumatorii!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde TDI » 17 Iun 2014, 21:45

delorine, vorbim în martie.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde delorin I » 17 Iun 2014, 22:01

TDI scrie:delorine, vorbim în martie.



O sa fac tratamente de indata ce se va putea! Dar nu in cules! Tin la aceasta regula! Si nu doar pentru ca se recomanda in carti sa nu facem tratament cu 3 saptamani inainte de cules! Imi asum acest risc!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde Livius » 08 Iun 2015, 13:51

Thimo Varo San-ul este bun, dar trebuie folosit un afumator mic cu pipa lunga, care intra pe urdinis. Cine vinde medicamentul are si afumatorul respectiv. Dupa ce pastila s-a aprins bine, se poate incepe tratamentul. Am avut familii la care era maro de paduchi pe fundul stupului, dupa tratament. Ce greseli se pot face: trebuie avut grija ca pastilele sa nu fie presate anterior, pentru ca se sfarama, nu sunt foarte dense. Afumatorul cu pipa lunga trebuie sa fie in stare buna de functionare. Mie mi s-a intamplat odata ca s-a spart burduful la afumator, si n-am sesizat imediat. Am vazut eu ca nu mai baga fum ca inainte, dar pana am aflat de ce, facusem un tratament sau doua cu o eficienta mai mica, din aceasta cauza. Pastilele sunt ambalate la pungute de cate doua. Cand desfaceti pliculetul de plastic, taiati frumos cu foarfecele si capsati apoi la loc pastila a doua, daca nu vreti s-o folositi imediat. Daca o lasati libera, este posibil sa prinda umezeala si sa nu mai arda cum trebuie cand o sa aveti nevoie de ea.
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde comi » 08 Iun 2015, 14:17

Uleiuri volatile din cimbru mai la obiect!
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde comi » 08 Iun 2015, 14:19

In limba engleza thyme se traduce cimbru!
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: THYMO VARO SAN

Mesajde bondar_trantor_tanar » 25 Mar 2016, 15:25

alte pareri

BTT, te plictisesti la serviciu? Citeste regulamentul.
bondar_trantor_tanar
 
Mesaje: 1
Membru din: 20 Ian 2016, 13:48

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori


cron