Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Tratament luna mai

Mesajde MariusDuca » 22 Mai 2013, 08:21

as mai avea si eu o intrebare pe la mine pe aici prin zona de sud (Giurgiu) sunt colegi stupari care in aceasta perioada cu un cules mai slab administreaza albinutelor si tratament cu varachet sau varatraz, voi le mai faci tratament in aceasta perioada, poate afecta stupul acest tratamet?
MariusDuca
 
Mesaje: 14
Membru din: 20 Mai 2013, 14:53

Re: Tratament luna mai

Mesajde Mircea_63 » 22 Mai 2013, 08:28

Marius, tratamentul afecteaza stupul in mod favorabil in acest caz. Adica din punctul asta de vedere e foarte bine daca il faci.

Problema e sa nu afecteze mierea, adica sa nu ramana urme in miere. Fa in asa fel incet sa ai cat mai putina miere in stup, in momentul in care faci tratamentul. Eventual insemnezi ramele cu miere si din alea nu extragi ci le-o lasi lor.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Tratament luna mai

Mesajde MariusDuca » 22 Mai 2013, 08:39

Eu find mai la inceput, revin cu o completare la intrebarea de mai sus, are vreo importanta daca avem si caturile puse ar trebui cantitatea de tratament suplimentata fata de normal sau facem o delimitare cu ajutorul unei folii intre cuib si cat?
MariusDuca
 
Mesaje: 14
Membru din: 20 Mai 2013, 14:53

Re: Tratament luna mai

Mesajde Mircea_63 » 22 Mai 2013, 08:50

Substanta se administreaza in functie de volumul stupului. Daca ai si caturi, maresti proportional doza, dar n-are rost sa impregnezi si catul cu chimicale. O varianta ar fi folia, dar raman ceva albine netratate prin cat. Alta ar fi sa iei catul jos si sa-l perii de albina, apoi sa tratezi cuibul.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Tratament luna mai

Mesajde alexx » 31 Mai 2013, 09:48

cel mai bine dai catul jos ;)
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: Tratament luna mai

Mesajde un OM » 02 Iun 2013, 20:31

Mda, sa te vad pe tine cum dai caturile jos, unul, doua sau trei per familie, la cateva zeci, sute de stupi, cum le stivuiesti frumos, tratezi, astepti sa treaca doua trei zile si apoi repeti operatia, pe invers. Apoi te gandesti daca nu cumva inghesuiala a provocat un dezechilibru in famile, gen o invitatie catre roire si te apuci frumusel la castrarea botcilor, nu la toti stupii, macar jumatate.
Observi o infestare a stupinei tratezi cu tot cu magazii.
Iti faci temele in primavara cand familia este inca limitata la cuib, candva dupa floarea soarelui (nu este o regula) mai faci un tratament, daca nu este cazul amani pana spre inceputul, jumatatea lunii august. Tratamentele pe septembrie si octombrie.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Tratament luna mai

Mesajde vasilefi » 12 Iun 2013, 07:55

fiind pe stationar am ales sa fac tratament cu varachet doar toamna, asa am auzit ca recomanda unii.
o fi corect, n-o fi ? :?:
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Tratament luna mai

Mesajde proapis13 » 12 Iun 2013, 08:06

vasilefi scrie:fiind pe stationar am ales sa fac tratament cu varachet doar toamna, asa am auzit ca recomanda unii.
o fi corect, n-o fi ? :?:

Cartile spun altceva,oare mai merita sa fie citite??
Sau sa facem ce recomanda unii???....o fi corect,n-o fi?????
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Tratament luna mai

Mesajde octav88 » 12 Iun 2013, 22:13

Cartile nu pot sti ce ai tu in familii.. pana la urma tu esti dingurul care decizi daca trebuie facut urgent ori ba...
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Tratament luna mai

Mesajde B.K » 13 Iun 2013, 10:51

octav88 scrie:Cartile nu pot sti ce ai tu in familii.. pana la urma tu esti dingurul care decizi daca trebuie facut urgent ori ba...


de albine
Ce poti "avea" intr-o familie cu siguranta solutiile se gasesc intr-o carte de apicultura din orice punct de vedere .
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Tratament luna mai

Mesajde octav88 » 13 Iun 2013, 15:06

Pe bune? in afara de principii nu poti lua altceva din carte restul trebuie singur sa le gandesti...la fata locului.
octav88
 
Mesaje: 197
Membru din: 18 Mar 2011, 23:01
Localitate: Bucuresti

Re: Tratament luna mai

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 27 Apr 2015, 07:51

Am facut teste pentru varroa si nu am avut "onoarea" sa vad picat un paduche. Nu e nevoie de tratamente la mine in stupina deocamdata. Cum am mai zis ori e prea devreme ori e prea tarziu :)
Pentru mine tratamentele de primavara sunt inutile. Daca la vremea asta ai si 1% infectie e grav.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Tratament luna mai

Mesajde mellis » 27 Apr 2015, 15:13

Oare nu putem vedea gradul de infestare tratand cu zahar praf?
Sunt multi care practica aceasta metoda. In functie de foaia de cotrol se poate face sau nu tratament.
Eu nu tratam primavara, anul acesta este primul an cand am pus doar benzi peste rame.
La controlul trantorilor - nu am observat infestatie.
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Tratament luna mai

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 28 Apr 2015, 07:54

Pai cu zahar praf am facut testul.
Iti faci un borcan cu sita in capac, bagi vreo 2-300 de albine in el, torni o lingura de zahar peste ele, le amesteci bine, le lasi 2 minute sa se mai zbata dupa care scuturi borcanul deasupra unei farfurii cu apa si numeri paduchii, stabilesti procentajul.

Mai e si varianta pe care o zici tu insa cheltui mai mult zahar :) si iti trebuie fund cu plasa.

Pragurile la care se trateaza difera in functie de zona, rasa si alti factori insa orientativ:

Primavara: 2-3
Vara: 4-5
Toamna: 5-20

...sau se merge pe idea de a nu tolera mai mult de 2%. Eu personal am tolerat si peste 10% insa am iesit prost in primavara.

sursa:

http://scientificbeekeeping.com/fightin ... -sampling/
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


cron