Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

ARICIUL

Mesajde warre2012 » 30 Iun 2013, 15:15

Azi stand pe langa stupi ,am observat un arici,mi-a parut simpatic pana l-am vazut cum vaneaza albinele ce veneau de la cules si cadeau in fata stupului, le culegea foarte repede,culmea e ca intr.-o zi am vazut vreo 4 ,dar credeam ca maninca doar albine moarte.
warre2012
 
Mesaje: 31
Membru din: 18 Ian 2012, 20:10
Localitate: campina

Re: ARICIUL

Mesajde bucursorinelionel » 01 Iul 2013, 20:42

Ariciul, sau aricii, de care faci referire, și pe care îi suspectezi că ar fi dăunători, nu reprezintă un pericol pentru familiile de albine, atât de grav pe cât ești tentat să crezi.Nu albinele reprezintă hrana lui/lor de bază, ci alte insecte, dar, mai ales, șoarecii, și, în special, șerpii.
Ariciul este un animal omnivor, dar, ca și ursul, tot omnivor , preferă proteina animală ori de câte ori are ocazia, cu atât mai mult și mai ales dacă este femelă cu pui.
Înainte de a lua o decizie ce ține de eliminarea lui/lor din proprietatea ta, informează-te..nu te costă nimic să cauți pe net ceva care să te documenteze despre comportamentul și modul lui de viață!!
Dimpotrivă, eu îl consider un animal util, simpatic, și chiar necesar în proprietate...pentru că e un mare mâncător de coropișnițe...!!!
bucursorinelionel
 
Mesaje: 219
Membru din: 19 Dec 2011, 17:22
Localitate: Bucuresti ;stupine GR,AG

Re: ARICIUL

Mesajde BUNKA » 01 Iul 2013, 20:51

Sa inteleg ca aici discutam numai despre arici? :lol:
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori