Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Bolile viespilor si albinele

Mesajde alexclau » 30 Noi 2013, 14:21

viespile au convietuit de cand lumea cu albinele. noi am incercat prin varii metode sa inbunatatim "performantele" albinelor, dar am scazut imunitatea acestora. viespile s-au adaptat singure. Eu cred ca tot folosind "furajarii" de tot felul vom face din ce in ce mai rau. Noi si numai noi.
Prietenia nu se poate cumpara decat cu moneda FORTE: OMENIA.
Avatar utilizator
alexclau
 
Mesaje: 56
Membru din: 25 Feb 2011, 01:33
Localitate: Caracal

Re: Bolile viespilor si albinele

Mesajde stupar » 30 Noi 2013, 19:03

Astazi a fost-3 grade vespile zburau,l-eam omorat vr-o trei.Plasa marunta nu-i buna,ca la amiaza cand e soare mai ies albine,scoate mortaciuni.Daca nu poate iesii astupa iesirea.
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: Bolile viespilor si albinele

Mesajde delorin I » 30 Noi 2013, 19:47

Care viespi cand temperatura a scazut sub 0 grade? Eu am citit ca la viespi ierneaza doar matca ingropata in pamant! De aici lipsa lor in primele luni ale primaverii!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Bolile viespilor si albinele

Mesajde proapis13 » 30 Noi 2013, 21:13

stupar scrie:Astazi a fost-3 grade vespile zburau,l-eam omorat vr-o trei.Plasa marunta nu-i buna,ca la amiaza cand e soare mai ies albine,scoate mortaciuni.Daca nu poate iesii astupa iesirea.

Apreciez faptul ca ai contribuit la imputinarea viespilor de pe Terra insa daca nu ai facut si foto NU te crede nimeni :lol:
incearca si maine...se anunta vreme in incalzire...peste 3 grade....
appp azi au fost la mine in zona intre 6 si 8 grade...nu vazui aripa de ganganie...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Bolile viespilor si albinele

Mesajde Florin Dobre » 30 Noi 2013, 21:15

Ar fi interesant sa vedem o poza in care sa se vada viespea activa la temperaturile mentionate dar si un termometru care sa confirme.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Bolile viespilor si albinele

Mesajde echo » 01 Dec 2013, 01:44

Am vazut eu tantar zburand la 3 C in Februarie... Nu in Ro, e drept, dar era tantar si zbura... o fi fost mai .. imblanit :)
Era si termometrul in geam, de aia stiu temperatura, dar nu am facut foto...

Viespi am vazut zburand la mine in stupina la 8 C, tot asa, cu confirmarea termometrului.. Deci poate ca zboara si la ceva mai jos..
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: Bolile viespilor si albinele

Mesajde jenica67 » 28 Dec 2013, 22:25

Un film foarte bun cu bolile albinelor, unde arata si efectele secundare infestarii cu varoua, gasiti aici, eu zic ca merita sa va alocati o ora sa il vedeti, cel putin incepatorii sigur merita, in plus este si tradus din germana in romana: http://www.youtube.com/watch?v=9ZuB1yZkmbg
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


cron