Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Bolile viespilor si albinele

Mesajde alexclau » 31 Iul 2013, 11:35

In pozele de mai jos sunt resturile care le-am gasit sub un cuib de viespi. Ce sa fie oare?
Mentionez ca am gasit 3 cuiburi si la toate am gasit asa.
Am cautat si la alte cuiburi la tara (la 7 Km) si nu am gasit asa ceva.
Sa ma ingrijorez?
Fişiere ataşate
p2.jpg
cuibul lor dupa ce i-am ars pe toti (sper eu)
p1.jpg
larve de viespi si resturi de "puiet varos"
Prietenia nu se poate cumpara decat cu moneda FORTE: OMENIA.
Avatar utilizator
alexclau
 
Mesaje: 56
Membru din: 25 Feb 2011, 01:33
Localitate: Caracal

Re: Bolile viespilor si albinele

Mesajde dorindafi » 01 Aug 2013, 21:57

ca la orice familie de pe tera ramin shi resturi
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Bolile viespilor si albinele

Mesajde Mircea_63 » 01 Aug 2013, 22:02

Dorine, se vede ca voi vorbiti alta limba acolo :lol: Eu am citit de zece ori pana acuma si n-am inteles ce vrea sa spuna sau sa intrebe. :?

Cand mai dau de intrebari d`astea, pot apela la tine sa imi traduci? :roll:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Bolile viespilor si albinele

Mesajde alexclau » 01 Aug 2013, 23:02

Fara suparare, celor care s-au deranjat sa raspunda le multumesc totusi. Eu pun problema destul de serios. Aceste "resturi" sper sa fie asa. Dar acolo se vad si niste larve care aveau un miros specific (urat). Nu am am avut "sansa" si sper sa nu o am niciodata, sa vad LOCA AMERICANA sau EUROPEANA.
Problema am pus-o fiindca vreau sa-mi aduc stupii acasa si nu stiu daca ceea ce am arata in poze poate fi una din aceste boli. Adica daca si viespii pot declansa asa ceva.
Stim ca viespii vin la apa impreuna cu albinele, mai mult, intra si in stupi, mai ales in perioadele reci.
Spuneam ca la tara, unde am stupii, la resturile niciunui cuib nu am gasit asa ceva si acest lucru m-a facut sa fiu ingrijorat.
Dar cerd ca daca aduceam in discutie ceva subiecte despre Becali poate pareau mai interesante.
Poate parea trivial subiectul u viespii dar cred ca este la fel de serios ca si cel despre albine. Aceste vietati traiesc impreuna.
P.S. Pentru cei care nu inteleg pot sa-mi scrie pe ms si le mai traduc odata!
Prietenia nu se poate cumpara decat cu moneda FORTE: OMENIA.
Avatar utilizator
alexclau
 
Mesaje: 56
Membru din: 25 Feb 2011, 01:33
Localitate: Caracal

Re: Bolile viespilor si albinele

Mesajde Mircea_63 » 01 Aug 2013, 23:37

:D Claudiu, acuma ca incepi sa dai detalii, incep sa inteleg. In primul mesaj nu pomenesti nimic despre miros. Din poza nu se simte mirosul. Cred ca e ceva defect la calculatorul meu, asa ca imi cer scuze pentru acest inconvenient si reactia avuta. Nici despre suspiciunile de loca nu pomenesti nimic, cred ca tot calculatorul e de vina, la mine nu scrie nimic despre asta. Ce naiba are?

La urma urmei, mie imi e indiferent, pe tine te interesa sa obtii un raspuns. Asa cum eu n-am inteles, la fel de bine -probabil- nici altii n-au inteles. Despre acel Becali de care pomenesti, desi imi pare cunoscut numele...nu-mi amintesc. E de pe la voi, are albine, cine este? Crezi cu adevarat ca prezinta interes? Daca da, spune-ne mai multe.

Zici ca sa-ti scrie pe "MS" cei care vor sa le traduci INCA O DATA! Asta presupune ca deja ai tradus O DATA. Vrei sa pui un link, cred ca la mine nu merge bine netul.

La ce te astepti Claudiu, sa intrebi incalcit si cu juma de gura si sa primesti raspunsuri la obiect?

PS Tradu te rog, ce insemna sa-mi scrie pe ms ? Am mai spus deja ca nu stiu limba asta! :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Bolile viespilor si albinele

Mesajde Florin Dobre » 01 Aug 2013, 23:52

Legat de neamul viespilor...
Alea mici, obisnuite, mi se par ok. Fac curatenie in stupina...aduna fiecare albina moarta de pe jos.

Celelalte mari, alta poveste. Lupul albinelor...li se potriveste. Sunt niste rapitori remarcabili.
De cate ori ma duc la stupi, ii vanez si eu. Mai intai ii altoiam cu o scandurica de podisor. Acum le ard cate o palma si apoi le infig calcaiul in grumaz.
Asta e...lantul trofic.

As putea face niste capcane din PET-uri. Dar viepile obisnuite imi par a fi chiar utile.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Bolile viespilor si albinele

Mesajde aiudeanu » 27 Aug 2013, 21:01

Scuzati-ma , dar nu prea vad nici o utilitate a prezentei viespilor in stupina, atita vreme cit reusesc destul de des sa intre in stupi si le dau de mult de furca albinelor sa le scoate afara. La mine e acum o adevarata invazie, sunt cite 2-3 viespi la fiecare urdinis. Cum as putea scapa de ele?
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: Bolile viespilor si albinele

Mesajde Mircea_63 » 27 Aug 2013, 21:08

Prin poduri isi fac cuibul. Eu am stropit cu insecticid prin podul case si podurile acareturilor, iar in stupina am pus capcane cu sirop si otet. Vad ca nu creeaza probleme deosebite. Se mai apropie de urdinisuri, dar sunt alungate de albine.
Viespile ciupesc pielita prunelor, apoi se pun la masa impreuna cu albinele. Suparatoare devin cand se lasa frigul, deoarece viespea zboara la temperaturi mai scazute decat albina. Atunci intradevar reusesc sa intre pe urdinisuri.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Bolile viespilor si albinele

Mesajde Florin Dobre » 27 Aug 2013, 21:11

Capcane...PET-uri cu otet, bere, etc.
Insa, iti spun o treaba...
Viespile alea mici(comune) sunt si la mine destule. Dar sa intre in stupi...nici o sansa. Stau gagicile in pozitie defensiva. Chiar si cate un lup mai tupeist daca se aseaza pe urdinis...aleluia.
Eu imi mentin opinia...viespile au rolul lor.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Bolile viespilor si albinele

Mesajde B.K » 28 Aug 2013, 01:03

Florin Dobre scrie:Capcane...PET-uri cu otet, bere, etc.
Insa, iti spun o treaba...
Viespile alea mici(comune) sunt si la mine destule. Dar sa intre in stupi...nici o sansa. Stau gagicile in pozitie defensiva. Chiar si cate un lup mai tupeist daca se aseaza pe urdinis...aleluia.
Eu imi mentin opinia...viespile au rolul lor.

Corect , toate vietatile planetei au un rol ....deh ....Ecosistemul asta .
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Bolile viespilor si albinele

Mesajde IGNITE » 28 Aug 2013, 01:17

Mircea_63 scrie:Dorine, se vede ca voi vorbiti alta limba acolo :lol: Eu am citit de zece ori pana acuma si n-am inteles ce vrea sa spuna sau sa intrebe. :?

Cand mai dau de intrebari d`astea, pot apela la tine sa imi traduci? :roll:



:lol:
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman

Re: Bolile viespilor si albinele

Mesajde IGNITE » 28 Aug 2013, 01:46

şi eu sunt oltean. dar m-a făcut mircea să râd. :lol: se găsi el...bănăţean să râdă de noi, cei nebiruiţi de nimeni, cu mici excepţii, bineînţeles. :)
"Nu în ultimul rând şi viespile la care agentul provoacă de asemenea simptomele bolii, joacă rolul de transmiţător", p, 71, W. RITTER, BOLILE ALBINELOR, ED. M.A.S.T., 2000 în contextul răspândirii locii europene de la colonie la colonie.

din ce citii eu prin cartea asta...loca europeană este parfum în comparaţie cu cea americană. aia este...beleaua belelelor.

dacă mirosul este de picioare - indiciu loca americană,
dacă mirosul este de oţet - indiciu loca europeană,
în cazul ambelor poţi întâlni mirosul de picioare.

nişte viespi umane...http://www.youtube.com/watch?v=GVgzrsYUmkc
IGNITE
 
Mesaje: 222
Membru din: 30 Apr 2013, 20:29
Localitate: Teleorman

Re: Bolile viespilor si albinele

Mesajde stupar » 30 Noi 2013, 07:05

Dragi colegi!
La mine a inceput sa ninga temperatura 0 -1 grad.Allbinele stau in ghem si viespriile sant sanatoase,frumoase si rezisrente la frig,intra in stup fara grij,paznicele sau retras in ghem.Am avut puse capcane,multe au intrat,dar au mai ramas si acuma siropul ingheata degeaba mai pun,iar viespriile sau obisnuit sa intra fara grij in stup,nici nu mai vin la siropul.
Stau neputincios la aceasta faza.Cine are lazi cu fundul antivaroa poate inchide ordinisul,aer primesc prin fundul cu sita.Astept sa faca mai frig.Avet vr-o ideie ce-i de facut? :roll:
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: Bolile viespilor si albinele

Mesajde Florin Dobre » 30 Noi 2013, 11:09

As incerca cu o sita sau plasa la urdinis.
Oricum, ai viespi interesante in zona sa zboare la 0 grade. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Bolile viespilor si albinele

Mesajde proapis13 » 30 Noi 2013, 11:15

Poate in Nepal nu la noi zboara viespile la zero grade :lol:
ar fi o exceptie,atunci cind viespile au cuibul sub fundul stupului sau in podisor,am vazut la cativa orizontali
insa e exclus ca viespea sa zboare la zero grade;sub 8 grade nu cred si nu am vazut
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Bolile viespilor si albinele

Mesajde vslsilviu » 30 Noi 2013, 13:12

la 0 grade nu am vazut, dar de la 6 in sus... cu siguranta.

portita lor de intrat in stup este intre 6 si 8-9 grade (in functie si de vremea de afara).
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori