Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: puietul varos

Mesajde cristi_vidican » 27 Noi 2018, 12:28

jonny_it scrie:Intotdeauna familiile si-au revenit dupa ce am schimbat regina + topit toti fagurii + aplicat metoda roiului la pachet.

Ultima dată când am avut PV m-am oprit doar la schimbat regina.
Fără schimbat de faguri, roi la pachet etc. Doar am pus altă regină.
Întâmplarea face că tot atunci am dat de BK. Regina pusă era Bk. Nu că doar ele ar fi bune, dar în cazul meu era o astfel de regină.
Și mai pui și faptul că am fost cam supărat că mi-a dat o astfel de regină nesolicitată. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: puietul varos

Mesajde jonny_it » 27 Noi 2018, 15:31

cristi_vidican scrie:Ultima dată când am avut PV m-am oprit doar la schimbat regina.
Fără schimbat de faguri, roi la pachet etc. Doar am pus altă regină.
Întâmplarea face că tot atunci am dat de BK. Regina pusă era Bk. Nu că doar ele ar fi bune, dar în cazul meu era o astfel de regină.
Și mai pui și faptul că am fost cam supărat că mi-a dat o astfel de regină nesolicitată. :lol:


Ai pus regina de la mine intr-o familie care avea puiet varos? :o
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: puietul varos

Mesajde cristi_vidican » 27 Noi 2018, 17:08

jonny_it scrie:Ai pus regina de la mine intr-o familie care avea puiet varos? :o


Tu când vezi Bk, gata, nu mai vezi altceva în text :lol:
Era prima dată când făceam cunoștință cu Bk ;)
Acum vreo 8-9 ani
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: puietul varos

Mesajde jonny_it » 27 Noi 2018, 19:27

cristi_vidican scrie:Tu când vezi Bk, gata, nu mai vezi altceva în text :lol:
Era prima dată când făceam cunoștință cu Bk ;)
Acum vreo 8-9 ani


Cred ca ai dreptate in privinta BK :lol:
Nu mi-am dat seama ca totul fost acum mai mult timp.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: puietul varos

Mesajde tiih » 27 Noi 2018, 21:17

jonny_it scrie:
cucubau scrie:De acord cu Nae, 90% din cazurile de PV sunt provocate din vina stuparului , mai putin a matcii. Cuiburi prea largi , umiditate in exces , aerisire insuficienta .
Mai usor cu schimbatul matcilor . Daca nu se elimina cauzele , efectul nu va disparea , indiferent de cate matci se vor inlocuii.


Cand am vazut ultima data puiet varos eram foarte tanar .. ca sa nu zic altfel :lol:
Intotdeauna familiile si-au revenit dupa ce am schimbat regina + topit toti fagurii + aplicat metoda roiului la pachet.


Eu cred ca ambii domni au dreptate...in contexturi diferite...
Tocmai de aceea apicultura e frumosa si ..uneori destul de dificila de practicat
Cine a practicat apicultura inainte de 1989.si in anii 90....stie ca puietul varos era o boala mult mai raspandita ca acum in special datorita umiditatii cumulate din stup si din exterior cand aveam mult mai multe primaveri si veri ploioase,cu umiditate excesiva,stupi la umbra...etc...etc..si deci sanse marite de aparitie a bolii.A fost un an prin 1994...1995 cand datorita unei primaveri si a unei veri foarte ploioase am avut in peste 25% din stupi puiet varos..si eu si stupinele din judet..si multe stupine din tara..(informatii se gasesc in revista Romania apicola...]Nu puteai scapa fara tratament medicamentos. :!:
Pe de alta parte in urma schimbarilor climatice ,dupa 2005, cand primaverile si mai ales verile sunt tot mai secetoase..puietul varos mi-a aparut tot mai rar in stupina,cazuri izolate.In aceste cazuri a fost suficient topirea obligatorie a fagurilor in care a fost crescuta cel putin o generatie de puiet...si schimbarea matcilor :!:

PS.Eu zic sa fim mai temperati cand laudam BK.Ma gandesc si acum la videoclipul postat in jur de 15 noiembrie,cand afara era cald si in familia de albine cu matci BK din Grecia erau 3-4 rame de puiet capacit,..."tabla"
A venit iarna autentica dupa 5 zile,mult mai devreme decat in alti anii,si familia aia sigur va fi "teminata"
PS.O parere personala...daca iarna va tine asa cel putin 3 luni...multe familii de albine cu matci de pe alte meleaguri vor da "ortul popii" :lol:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: puietul varos

Mesajde jonny_it » 27 Noi 2018, 21:39

tiih scrie:Eu cred ca ambii domni au dreptate...in contexturi diferite...
Tocmai de aceea apicultura e frumosa si ..uneori destul de dificila de practicat
Cine a practicat apicultura inainte de 1989.si in anii 90....stie ca puietul varos era o boala mult mai raspandita ca acum in special datorita umiditatii cumulate din stup si din exterior cand aveam mult mai multe primaveri si veri ploioase,cu umiditate excesiva,stupi la umbra...etc...etc..si deci sanse marite de aparitie a bolii.A fost un an prin 1994...1995 cand datorita unei primaveri si a unei veri foarte ploioase am avut in peste 25% din stupi puiet varos..si eu si stupinele din judet..si multe stupine din tara..(informatii se gasesc in revista Romania apicola...]Nu puteai scapa fara tratament medicamentos. :!:
Pe de alta parte in urma schimbarilor climatice ,dupa 2005, cand primaverile si mai ales verile sunt tot mai secetoase..puietul varos mi-a aparut tot mai rar in stupina,cazuri izolate.In aceste cazuri a fost suficient topirea obligatorie a fagurilor in care a fost crescuta cel putin o generatie de puiet...si schimbarea matcilor :!:

PS.Eu zic sa fim mai temperati cand laudam BK.Ma gandesc si acum la videoclipul postat in jur de 15 noiembrie,cand afara era cald si in familia de albine cu matci BK din Grecia erau 3-4 rame de puiet capacit,..."tabla"
A venit iarna autentica dupa 5 zile,mult mai devreme decat in alti anii,si familia aia sigur va fi "teminata"
PS.O parere personala...daca iarna va tine asa cel putin 3 luni...multe familii de albine cu matci de pe alte meleaguri vor da "ortul popii" :lol:


Nu are nici o treaba discutia de aici cu BK-ul.
Daca regina aia avea puiet in noiembrie mai bine o trimiteti pe lumea cealalta. Eu nu pastrez regine care au puiet dupa 1 octombrie si mai devreme de 15 februarie - 1 martie. Asa faceam si la carpatine si am fost mult mai castigat. Economia de hrana si uzura albinelor este mult redusa.
Aveti dreptate, in anii ploiosi puietul varos apare mult mai frecvent. Dar eu as zice ca principala cauza este apicultorul prin modul de lucru.
Anul acesta la munte am avut aproximativ 3 luni cu ploaie in fiecare zi. 2-3-5 ore in fiecare zi ploua. Cald, dar ploua, atmosefera era ca in baie :lol: . Atat de multa ploaie in zona nu am mai vazut din 2004. Nu am avut cazuri de puiet varos. Cred ca de prin 2002 mai exact nu am mai vazut in stupina proprie.
Nu cred ca tine de rasa, poate unele sunt mai igienice si elimina mai repede puietul mort si se extinde mai greu, dar de imbolnavit tot se imbolnavesc daca li se da ocazia.
Cat timp cuibul este strans(in special primavara), regina tanara, au hrana suficienta si nu le ploua nu ar trebui sa apara puietul varos.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: puietul varos

Mesajde kovacslg » 27 Dec 2018, 10:31

Am avut PV in 2014.

Primavara f ok, salcam 1 cu ploi non stop si cules inexistent, culegatoare disparuta, puiet diminuat si slab hranit, minus 2 rame.
Inainte de mutare la salcam 2 am dat in padure 1 l de sirop
Salcam 2 vreme mai buna cules slab
Dupa salcam 2, inca trei saptamani de ploi si frig. La final de iunie nopti cu 8-10 gr

Si apare PV. Strans... cateva rame de puiet sacrificate...ceva medicament bulgaresc insa cu mortalitate la albine- am renuntat..., zahar praf curat peste rame, curatat fundul stupilor de doua ori la saptamana.

In 2015 reapare PV numai la 20 % din familiile afectate in anul anterior.
Deci in 80% din familii PV dispare FARA MATCA SCHIMBATA. Asta e o concluzie.

2016 Apare PV la 3 familii. Strans, hranit, curatat, 2 au roit ramanand in lada matca noua... PV muult redus, perioade cu puiet curat dar totusi persista. Familiile mutate
2017 Apare PV la 2 din acele 3 familii. Aceeasi proceduri ca in 2016. La iernare le-am unificat pe toate trei.
2018 PV 0

In acesti ani am trecut de la orizontali la verticali.
Fundul are trei ''starturi'' : sita AV, sub ea subar din tabla - o tavita cu rama de lemn, si sub subar fund plin din lemn.
Aceste trei elemente sunt amplasate intr o grosime de 9 cm.
La transport sau in canicula subarul,adica tavita este trasa afara aerisirea fiind 3.5 cm x 37 cm.
Iarna tutul este la loc, familia iernand cu fund plin, dar avand acel spatiu liber sub rame, si rosatura adunandu se in tavita, albinele neavand de curatat in primavara.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: puietul varos

Mesajde jonny_it » 27 Dec 2018, 18:33

kovacslg scrie:Am avut PV in 2014.


In momentul cand ai multe familii cu puiet varos eu as zice ca greseala este la apicultor(modul de constructie a stupului, impachetaj, organizare cuib, etc..) si nu la albine.
Cand dintr-o stupina cu 100 de familii este 1 cu puiet varos trebuie eliminata regina si inlocuita, dar cand sunt 20-30 sigur altundeva este problema.
.. parerea mea.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: puietul varos

Mesajde kovacslg » 27 Dec 2018, 23:14

Intodeauna noi suntem de vina. Asa este.
Insa aici e important sa scriem despre modul in care actionam dupa ce descoperim o problema.

Eu nu am schimbat matcile si 90% din familiile afectate s-au recuperat.
Asadar PV nu incepe cu matca si nu dispare obligatoriu cu matca, dispare odata cu factorii favorizanti.
Concluzia mea e ca o familie cu PV dupa ce se recupereaza poate merge mai departe cu aceeasi matca fara nici o problema, recidiva PV e aleator din prisma matcii, poate reaparea si cu matca schimbata si cu matca veche in anumite conditii.

Apicultorul e de vina - adevarat, si probabil cu credibilitatea subminata devoaland situatia, insa eu cred ca cineva care a avut un singur stup cu PV in viata lui, nu poate trage concluzii si oferi sfaturi legate de metodele de recuperare a familiilor afectate.

Ma gandesc ca orice observatie si concluzie este utila pe forum si o putem discuta articulat.
Experienta concreta conteaza f mult, cartile si literatura apicola citim cu totii (ar trebui).
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: puietul varos

Mesajde jonny_it » 28 Dec 2018, 00:11

kovacslg scrie:Eu nu am schimbat matcile si 90% din familiile afectate s-au recuperat.


Sunt mai multi factori care favorizeaza aparitia puietului varos, la fel cum sunt si remedii.
Daca o familie din 100 face PV si celelalte intretinute in aceleasi conditii nu fac atunci acea familie este mai sensibila la boala si este cel mai bine ca asemenea familii sa nu mai existe, deci se schimba regina, asa gandesc multi.
Schimbarea reginei nu este o solutie pentru tratarea bolii, insa cateva zile fara oua si larve noi ajuta familia sa isi revina mai usor deoarece albinele pot curata mai repede puietul cu probleme. De aceea multi au impresia ca schimband regina au tratat boala, insa adevarul este undeva la mijloc.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: puietul varos

Mesajde kovacslg » 28 Dec 2018, 11:21

Perfect adevarat. Cateva zile fara puiet ajuta, insa matca noua dupa trei zile incepe ouatul cu sarguinta mare.

Am vrut doar sa punctez faptul ca, cine descopera puiet varos la cateva familii, sa nu creada ca schimband DOAR matcile va rezolva situatia.

Respecte
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: puietul varos

Mesajde kiloz » 28 Dec 2018, 16:44

Total gresit.
Puietul varos apare numai la anumite familii care sunt predispuse genetic la boala. Puiet neviabil.
De ce la anumite linii nu apare deloc!
Si de ce în anumite stupine aproape toate familiile sunt predispuse indiferent de tratamente aplicate.
Nu ajuta nici lipsa de puiet si nici tratamentele.
Si da schimbatul matcilor dar din alte linii garanteaza disparitia puietului varos si fara nici un fel de tratament.

Si da raspuns : In momentul cand ai multe familii cu puiet varos eu as zice ca greseala este la apicultor"
-greseala este la apicultor,lipsa de selectie si eliminarea matcilor a famiililor bolnave, cum este vinovat matca asa sunt si vinovati trântorii care tot asa trasmit maideparte deficienta genetica.Tot asa trebuie eliminate si trantorii din familii bolnave ca sa oprim lantul transmiterii.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: puietul varos

Mesajde Balian » 28 Dec 2018, 17:28

Am avut PV aproape permanent la sistemul orizontal, mătci maidaneze şi tehnologie ce avea acest sistem. Am trecut la MER, fund antivarroua mătci carnica şi de 6 ani nu mai am probleme cu PV deloc.
Am observat că atmosfera umedă a stupului favoriza mult apariția puietului văros.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: puietul varos

Mesajde jonny_it » 28 Dec 2018, 17:52

kiloz scrie:Total gresit.
Puietul varos apare numai la anumite familii care sunt predispuse genetic la boala. Puiet neviabil.
De ce la anumite linii nu apare deloc!
Si de ce în anumite stupine aproape toate familiile sunt predispuse indiferent de tratamente aplicate.
Nu ajuta nici lipsa de puiet si nici tratamentele.
Si da schimbatul matcilor dar din alte linii garanteaza disparitia puietului varos si fara nici un fel de tratament.

Si da raspuns : In momentul cand ai multe familii cu puiet varos eu as zice ca greseala este la apicultor"
-greseala este la apicultor,lipsa de selectie si eliminarea matcilor a famiililor bolnave, cum este vinovat matca asa sunt si vinovati trântorii care tot asa trasmit maideparte deficienta genetica.Tot asa trebuie eliminate si trantorii din familii bolnave ca sa oprim lantul transmiterii.


Eu as fi mai rezervat in a folosi cuvinte gen "total gresit" :)
Ai dreptate ca genetic unele sunt mai rezistente altele mai putin dar daca nu are 20 de paturi si mochete pe el sigur nu face puiet varos nici cel mai predispus sa faca.

"Puietul neviabil" ... :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: puietul varos

Mesajde jonny_it » 28 Dec 2018, 17:53

Balian scrie:Am avut PV aproape permanent la sistemul orizontal, mătci maidaneze şi tehnologie ce avea acest sistem. Am trecut la MER, fund antivarroua mătci carnica şi de 6 ani nu mai am probleme cu PV deloc.
Am observat că atmosfera umedă a stupului favoriza mult apariția puietului văros.


Ascospheaera apis este o ciuperca, iubeste umiditatea.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: puietul varos

Mesajde Balian » 28 Dec 2018, 17:58

Orice ciupercă iubeşte umiditatea.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori