Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: puietul varos

Mesajde paul » 12 Iul 2013, 21:59

Am (avut) si eu unul din asta ...
Habar n-am de la ce-a facut, habar n-am de la ce i-a trecut ...
O singura remarca ... e cea mai blanda familie din stupina . Cred ca n-as risca prea mult daca as umbla in ea fara echipament. Initial am pus blandetea ei pe seama bolii. Acum, dupa ce nu mai e bolnava, e la fel .
Mentionez ca nu i-am facut nimic. Nu am mutat-o in alt loc, nu am tratat-o cu nimic. Pur si simplu si-a revenit ...
Si oua reginuta pe care intentionam s-o schimb, intr-o veselie ... La ora asta e cea mai tare la nr. de rame cu puiet .
Pan' la urma ce fac ??? O mai schimb sau nu ???
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: puietul varos

Mesajde cristi_vidican » 12 Iul 2013, 22:04

Anul trecut am avut probleme cu PV. Începeam să-mi fac griji. Spre vară a dispărut, că de-atunci n-am mai văzut deloc.
N-am făcut nici eu nimic ca să scap, pur și simplu a trecut.
De multe ori trece cu schimbarea mătci. Uneori nu merge nici asta, dacă matca nouă are și ea sensibilitate, sau nu e tare pe PV.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: puietul varos

Mesajde balasbebe » 13 Iul 2013, 06:34

Puietul varos poate sa apara in stupina, da o data cu cun cules mai bun dispare, datorita blocajului. Poate sa apara oricand. Cel mai bine dupa incetarea ouatului la matca se va schimba. Este ceea mai sigura metoda.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: puietul varos

Mesajde gerulla77 » 13 Iul 2013, 10:37

Dragi colegi a-ti spus "n-am facut nimic,si-au revenit cand a inceput culesul" adica si-au revenit cand s-a incalzit timpul si s-a uscat ,populatia a crescut si ventilatia a fost mai activa.Din pacate asta nu inseamna ca sporii au disparut,au disparut conditiile favorizante.
gerulla77
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Sep 2012, 21:45

Re: puietul varos

Mesajde lucky5strike » 14 Iul 2013, 23:39

Cel mai ades, conditii favorizante: apicultorul deregleaza cu mana lui bunastarea coloniei.

Cand e vorba de puiet varos, inainte sa aratati cu degetul spre matca, sa aratati spre voi!

La fel si cu roitul.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: puietul varos

Mesajde balasbebe » 15 Iul 2013, 05:52

Am avut o situatie in care am vazut cum roieste un stup, l-am prins si l-am pus doar pe rame noi. In stupul de baza nu a fost nici urma de puiet varos. In stupul nou creat a aparut puietul varos. Toamna tarziu am schimbat matca si nu a mai aparut in anul urmator. Eu fac polen si urmaresc destul de simplu daca apare puietul varos. Ma pot lauda ca stapanesc de ani buni prin metoda ceea mai simpla sa nu mai am puiet varos. Pareri sunt multe, dar nu toate sunt bune. Oricum este bine sa inlocuim matcile in fiecare an, dar pe cele cu puiet varos sa le lasam pana toamna tarziu, dupa incetarea ouatului matcii. Nefiind puiet in celule, nici sporii nu se mai dezvolta asa de repede. Pentru mine tratarea puietului varos nu mai reprezinta o problema, sau o grija, deoarece stiu ca se poate.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: puietul varos

Mesajde dorualbină » 15 Iul 2013, 07:33

Puietul varos are o etiologie plurifactoriala,dar cea mai importanta componenta a etiologiei o consider ca este componenta genetica.In 1986 am avut prima familie de albine,ajungind in 1999 la aproximativ 30 de familii.In acest interval aproape jumatate dintre familii faceau puiet varos,le tratam cu micocidin,le strangeam cuiburile,evitam umiditatea etc.In 1999 am vandut aproape toti stupii,cred ca am oprit 2 sau 3 familii,din acel an boala a disparut complet.In prezent detin in jur de 30 de familii si nu am schimbat nimic in modul de lucru.Concluzia la care am ajuns:am ramas cu linii de matci care au rezistenta la aceasta boala.
dorualbină
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Iul 2012, 08:15
Localitate: Filea,Mureş

Re: puietul varos

Mesajde iulyan_milo » 15 Iul 2013, 19:20

Am un stup cu PV, este un stup bine populat in perioada asta sta si in barba. Am mai scos eu din celulele afectate. Are un miros neobisnuit ventilatia de la urdinis dar acum 2 zile cand am scos sin nimfele afectate nu avea cellule capacite concave si nici urme de europeana. PRECIZEZ ca mirosul este usor.
Avatar utilizator
iulyan_milo
 
Mesaje: 112
Membru din: 02 Dec 2011, 19:44
Localitate: Tg. Carbunesti

Re: puietul varos

Mesajde Cristina-Irina » 15 Iul 2013, 20:54

Ce fel de Micostop. Depinde de firma producatoare. Unele produse sunt gata de aplicare si se aplica in intervale dintre ramele cu puiet, altele se dilueaza si se pulverizeaza sau se adauga in hranirea de stimulare, etc. Cauta pe net produsul pe care l-ai cumparat si vezi instructiunile de folosire.
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: puietul varos

Mesajde Floryn » 17 Iul 2013, 22:14

Cristina-Irina scrie:Ce fel de Micostop. Depinde de firma producatoare. Unele produse sunt gata de aplicare si se aplica in intervale dintre ramele cu puiet, altele se dilueaza si se pulverizeaza sau se adauga in hranirea de stimulare, etc. Cauta pe net produsul pe care l-ai cumparat si vezi instructiunile de folosire.


Mi a fost recomandat la un magazin apicol...Pe sticla scria in italiana...mi a scris vanzatoarea pe o hartie cum se administreaza( 1-2 ml in 100 ml apa apoi se pulverizeaza pe rame si stup), aceiasi administrare am gasit o si pe net... dupa prima administrare e mai bine...
Floryn
 
Mesaje: 33
Membru din: 21 Dec 2012, 21:56
Localitate: Neamt

Re: puietul varos

Mesajde ionutzdrobis » 13 Oct 2013, 16:42

Aveam doua familii cu probleme..una ramasa fara matca si una cu matca buna introdusa intr-un stup bezmetic.
Cea cu matca avea puiet varos....si nu ma induram nici de matca..asa ca am dat matca la familia orfana iar familia suferinda am impartit-o la alte familii bune si putin agesive.
La 2 saptamani dupa nici urma de puiet varos fara tratament.....
ionutzdrobis
 
Mesaje: 30
Membru din: 23 Iun 2013, 15:53
Localitate: Onesti

Re: puietul varos

Mesajde TDI » 13 Oct 2013, 17:11

Dupa ce am citit toate posturile de mai sus pot sa imi spun si concluziile si rezultatele mele. De 4 ani de zile nu am mai vazut puiet varos in stupina. O familie cu puiet varos nu este si nu va fi o familie care sa asigure o productie de miere normala. In afara de sensibilitatea genetica care este probabil componenta determinanta in aparitia P.V. un factor favorizant primordial il reprezinta ramele vechi, negre. In consecinta, pentru a nu pastra in stupina familii neproductive, bolnave (P.V.) si pentru a nu da ocazia matcilor respective sa oua trantori care se pot imperechea transmitand sensibilitatea genetica mai departe, - se unifica, dupa sacrificarea matcii. Mentionez din experienta mea ca puietul varos nu este transmisibil - dupa sacrificarea matcii la unificare am dat inclusiv ramele cu puiet varos, intr-o perioada de 2-5 saptamani disparand definitiv. Fara topirea in toamna a 30-50% din numarul de rame(rezerva - ramele topite fiind predominant rame negre) e posibil sa favorizam recurenta bolii.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: puietul varos

Mesajde BUNKA » 13 Oct 2013, 17:35

La mine a disparut cand am pus fundurile AV si nu a mai reaparut niciodata.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: puietul varos

Mesajde TDI » 13 Oct 2013, 18:39

Am doar funduri pline momentan. Un alt factor care e probabil sa fi influentat disparitia P.V. e faptul ca peste iarna nu mai las colonii sub 4, 5 rame negre de albina.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: puietul varos

Mesajde nae » 13 Oct 2013, 18:48

Am avut PV in primul an cand am cumparat roii , vanzatorul avea PV , la cat ma pricepeam nu m-am alarmat .
A disparut .
In '11 am cumparat 10 matci de la Horezu (nucleele de imperechere aveau PV la urdinis )... nu mi-a aparut in stupina .
Micocidin = oxitetraciclina +zahar praf :shock: , nu folosesc .
Hipoclorit = 2-3% clor activ in solutie (ACE)- nu-l diluez, stropesc toate ramele pe care le bag in stup (se albesc degetele , albina ,vizual, n-are nimic ) . Dupa flambarea lazilor le stropesc cu RIVEX -<5% clor activ +<5% soda caustica = arde pielea , se albesc lazile , corodeaza sita ...(in '12 m-a lovit LE... )
PV/LE/LA/ALBINA sunt lucruri complexe si trebuiesc tratate ca atare .
Poti sa schimbi d-ta (d-le apicultor ) si mama matci si ''tata'' trantorelui ca nu rezolvi nimic daca n-ai cules (hranire) , colectezi tot propolisul,cuib larg , mate lesinate ,barbi aiurea + altele ( vorba lui I G-''linia genetica '') .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: puietul varos

Mesajde proapis13 » 13 Oct 2013, 18:54

ionutzdrobis scrie:Cea cu matca avea puiet varos....si nu ma induram nici de matca..asa ca am dat matca la familia orfana

Nu te-ai indurat ca inca nu ai pus mina pe o carte despre bolile albinelor
Moartea subita a reginelor iarna se datoreaza ascosferozei si sporilor bolii puietului varos
In primavara sansa de a se reactiva boala este de peste 90% si in stupul ala in care ai introdus regina si in celalalt cu ramele
salve :D
TDI scrie: O familie cu puiet varos nu este si nu va fi o familie care sa asigure o productie de miere normala.
in aparitia P.V. un factor favorizant primordial il reprezinta ramele vechi, negre. ...In consecinta, pentru a nu pastra in stupina familii neproductive, bolnave (P.V.) si pentru a nu da ocazia matcilor respective sa oua trantori care se pot imperechea transmitand sensibilitatea genetica mai departe, - se unifica, dupa sacrificarea matcii.

Nu stiam ca se poate transmite si prin trintori mai departe insa nu te contrazic,de data asta ;)
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori