Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Prigoriile

Mesajde cantemir » 30 Dec 2012, 15:12

In natura exista un echilibru prada-pradator. Daca prada e abundenta, atunci si pradatorii se vor inmulti pe masura. Prigoriile sunt salbatice si asa percep ele inmultirea numarului de stupi si de albine: ca pe o mana cereasca! Nu-si vor face complexe referitoare la investitii, munca omului, programe si masuri apicole. Gusa plina cu albine e singura politica a supravietuirii lor, a puilor lor si a speciei in general.
Daca implicare din partea noastra inseamna starpirea pasarilor... eu nu ma implic!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Prigoriile

Mesajde ionel07196555 » 30 Dec 2012, 15:40

cantemir scrie:In natura exista un echilibru prada-pradator. Daca prada e abundenta, atunci si pradatorii se vor inmulti pe masura. Prigoriile sunt salbatice si asa percep ele inmultirea numarului de stupi si de albine: ca pe o mana cereasca! Nu-si vor face complexe referitoare la investitii, munca omului, programe si masuri apicole. Gusa plina cu albine e singura politica a supravietuirii lor, a puilor lor si a speciei in general.
Daca implicare din partea noastra inseamna starpirea pasarilor... eu nu ma implic!

DE acord pina la un punc .
{ starpirea } mult zis
Au mai scris si alti ; DACA noi ne protejam albinele cand se fac stropiri la or ce cultura sau padure ca sintem anuntati alte insecte care ar putea fi hrana la prigori cine le protejeaza ??? si atunci prigoria ce sa manance si sa nu ocolim subiectu . credeti ca an acea noapte can se pleaca cu albinele de pe un lan de rapita ia cineva cu el si aceste minunati ???? ele sau asezat in zona si dupa se multumesc cu oferta locului raman pe localnici si mai cauta dar daca au oua credeti ca se mai muta ?? INTREB EU NU STIU
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: Prigoriile

Mesajde ionel07196555 » 30 Dec 2012, 16:25

TOTaici pe forum se antreaba ce si cum sa faca ca stuparu sa mareasca longevitatea la albina si cu citeva zile ; cum sa le inbrobodeasca sa iasa mai bine din iarna ,numai griji si cand e sa te bucuri de toata munca apar acesti pradatori [prigoria] care sau inmultit enorm[cred eu].,,,,,si acesti protectori care nu ai cred ca au albina.sau poate au asa 3..14 albine sa arate la prieteni ce tari sant ei .
ca sa inchei :[
UREZ TUTUROR UN AN NOU MAI BUN CU SANATATE
iernare usoara
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: Prigoriile

Mesajde Cristian IONITA » 30 Dec 2012, 17:01

ionel07196555 scrie:TOTaici pe forum se antreaba ce si cum sa faca ca stuparu sa mareasca longevitatea la albina si cu citeva zile ; cum sa le inbrobodeasca sa iasa mai bine din iarna ,numai griji si cand e sa te bucuri de toata munca apar acesti pradatori [prigoria] care sau inmultit enorm[cred eu].,,,,,si acesti protectori care nu ai cred ca au albina.sau poate au asa 3..14 albine sa arate la prieteni ce tari sant ei .
ca sa inchei :[
UREZ TUTUROR UN AN NOU MAI BUN CU SANATATE
iernare usoara


nu stiu cata paguba iti fac tie prigoriile .... dar sunt convins ca nu atat de multa dupa cata ai merita avand in vedere ce suflet hain ai .... dar

UN AN NOU SI FERICIT SI TIE

si poate cine stie .... o sa realizezi ca nici unul dintre noi nu sutem buricul pamantului .... si e de datoria tuturor sa lasam si pe altii sa se bucure de viata
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Prigoriile

Mesajde cantemir » 30 Dec 2012, 17:38

Cristian IONITA scrie: .... si e de datoria tuturor sa lasam si pe altii sa se bucure de viata

O fraza scurta, cuvinte putine, dar multe lucruri de invatat!
Subscriu si sustin!
Pentru conformitate, al dvs. Cantemir!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Prigoriile

Mesajde proapis13 » 30 Dec 2012, 18:03

Pavilionul din imagine a fost timp de 3 luni de zile cantina pt toate prigoriile din Zona Devesel-Scapau
In urma discutiei cu proprietarul am aflat ca nu s-a depopulat mai mult decat normal si a intrat cu rezerve mai mult decat suficiente in iarna
Fostul proprietar al pavilionului este preot si am inteles ca l-a vindut cind a fost transferat la Patriarhie la Craiova; te salut parinte :!:
Cind am facut fotografiile sirmele de la LEA erau ,,negre'' de prigorii
Oricum din discutia cu el am inteles ca mai pune cate o rugaciune la acatist si-l mai feresc prigoriile :lol:
Daca exista un echilibru in natura sa stiti ca acolo a fost respectat
salve :D
Fişiere ataşate
DSC09061 (Copy).JPG
DSC09060 (Copy).JPG
DSC09059 (Copy).JPG
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Prigoriile

Mesajde Alexu » 31 Dec 2012, 20:32

Am verificat si eu un cuib , la iesirea lui se gaseau urme de muste , tauni , viespi . Tinand cont ca nu-mi fac pagube , doar le-am urmarit :D
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: Prigoriile

Mesajde glaliona » 02 Ian 2013, 17:18

Albine decapitate in zapada ,care poate fi cauza ???
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Re: Prigoriile

Mesajde vslsilviu » 02 Ian 2013, 19:40

Ai gratie contra soarecilor?
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: Prigoriile

Mesajde un OM » 02 Ian 2013, 21:06

Da vina pe pitigoi, prigoriile s-au mutat in tarile calde, dar ai putina rabdare.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Prigoriile

Mesajde glaliona » 02 Ian 2013, 21:41

Da, am gratii la toti stupii ,pentru siguranta am ridicat capacele la stupii cu problema si totul este OK.Pe capacele unor stupi am vazut urme de pasari (exclus pasari de curte). Daca sunt pitigoii ce paguba pot produce ???
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Re: Prigoriile

Mesajde ionel07196555 » 02 Mai 2013, 19:26

Bucurie MARE azi 02 05 2013 dupa ora 8 dimineata am fost salutat si unplut de respect de frumoasa Prigorie ;
.. oare protectori au facut cuiburiiiiiiiii si ce le mai trebue ca eu am
HALEALA mai putina ca au luat si anu trecut ??????????????
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: Prigoriile

Mesajde kamy » 06 Mai 2013, 16:44

sambata dimineata am auzit si io cantand gainile stuparilor,au inceput sa ne onoreze cu prezenta!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Prigoriile

Mesajde yokoz777 » 09 Mai 2013, 08:07

Aaa deja au sosit..sunt cel mai fericit,iar imi decimeaza stupii! Nu a gasit nimeni nici o sperietoare sau o metoda de a crapa inima in ele?
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

Re: Prigoriile

Mesajde stefeug » 11 Mai 2013, 07:32

cum e cu prigoriile in zonele de munte, la marginea padurii? eu vreau sa-mi fac o alta stupina undeva intr-o locatie la munte, in marginea padurii. ma gandesc ca acolo sunt si destule pasari rapitoare (ulii) si poate vor fi mai putine prigorii ... ca atat anul trecut cat si anul acesta parca sunt peste masura!
stefeug
 
Mesaje: 85
Membru din: 09 Mai 2011, 22:46
Localitate: Focsani

Re: Prigoriile

Mesajde kamy » 19 Mai 2013, 21:38

sant peste tot unde sant maluri de pamant sa-si faca gauri,scapi de ele doar daca reusesti sa le ,,pozezi,, prin luneta suficient de aproape sa iasa poza bine!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 53 vizitatori