Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ce pate fi

Mesajde liviu1965 » 14 Sep 2011, 17:36

Yojen scrie:misto poza dar tu nu cureti cera de pe rame cu dalta????

Nu am stiut
Merci de informatie
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: ce pate fi

Mesajde liviu1965 » 14 Sep 2011, 17:41

Proapis, cine are par sau ciuperca ?

Nu am apucat sa-l citesc in intregime..... deci sa inteleg ca e generatoare de cancer?
Nu sunt decat cateva infestate, cam 10 - 20 din stup.
Bine ca nu sunt transmisibile intre albine.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: ce pate fi

Mesajde gabi bee » 05 Oct 2011, 21:12

am vazut si eu in cateva randuri la unele albine o pata galbena dupa ceafa dar nu am dat importanta . saptamana trecuta insa la doi stupi am vazut ca erau mai multe albine cu galben pe ceafa , cat 10-15 in tot stupul . nu pare sa fie urme de polen si citind cele scrise de ceilalti colegi mai sus , m-am documentat si nicaieri nu se face legatura dintre pata galbena de pe ceafa albinei si aspergilus flavius sau aspergiloza . au mai intalnit si altii in stupii lor cazul asta ? poate cineva sa dea mai multe lamuriri ?
ps - am controlat cu atentie fagurii cu miere si puiet si sunt in perfecta stare , fara nici un semn de boala . albinele cu galben pe ele se comporta normal si nu dau nimic de banuit prin comportament !
Fişiere ataşate
Picture 021 (Copy).jpg
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: ce pate fi

Mesajde gica » 05 Oct 2011, 21:45

Mai,voi sunteti sanatosi la cap?
Nu cumva aveti virusi la unitatea centrala?

cornelioandanciu scrie:Este vorba despre ciuperca aspergillus flavus, care genereaza boala puietului pietrificat. Aceasta ciuperca ataca si albinele adulte, se raspandeste din intestin in corp, prima data apare in zona capului o irizatie alb galbuie, care apoi se raspandeste pe tot corpul.Atentie, tulpinele mucegaiului puietului pietrificat formeaza toxine periculoase pentru om, iar mierea din acel stup ar fi bine sa nu o dati spre a fi consumata de oameni, daca infectia este generalizata , bineinteles, daca acea albina este doar un caz izolat, nu trebuie sa va faceti probleme prea mari, intensificati ventilatia in stupi, si nu cred ca veti mai avea probleme.

Cornele,cand iei pauza de la TIR te tii de glume?
Aspergiloza este o boala a puietului.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: ce pate fi

Mesajde gabi bee » 05 Oct 2011, 22:16

exact nea gica , dar atunci ce este pata aceasta galbena de pe ceafa albinei ? :?:
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: ce pate fi

Mesajde gica » 05 Oct 2011, 22:20

secretie de clei si polen ce dracu sa fie.Iau maine 2-3 albine le pun la microscop si daca pot sa fac foto pun aici.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: ce pate fi

Mesajde gabi bee » 05 Oct 2011, 22:36

m-am gandit si eu la varianta asta si am prins doua albine , le-am omorat si am incercat sa razui cu unghia galbeneala de pe ele dar era ca o vopsea aproape intarita ! acum sunt insa mai linistit ! nea gica iti multumesc inca o data , a cata oara oare ? numai bine ! ;)
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: ce pate fi

Mesajde B-father » 05 Oct 2011, 22:38

Este o varianta de Impatiens puternic melifer care creste inalt si este foarte invadator.
Se gaseste in judetul Sibiu pe langa Medias.
Am urmarit albinele care culeg de pe el si toate ies din floare cu semnul acesta de zici ca-s marcate.

http://forum.apiardeal.ro/index.php?top ... 8#msg79428

sper sa nu ma injure moderatorii ca am dat link-ul asta
B-father
 
Mesaje: 168
Membru din: 26 Feb 2011, 17:56

Re: ce pate fi

Mesajde MyBees » 05 Oct 2011, 22:48

Si eu am gasit albine "patate" la modul asta. Eu "am dat vina" pe floarea de dovleac... Gata, gata sa ma sperie Proapis13 cu datul lui pe Goagal... :)

Imagine
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: ce pate fi

Mesajde proapis13 » 05 Oct 2011, 22:59

Ramasesem dator cu fotografia unei drugi de porumb atacate de acest virus
salve :D
Fişiere ataşate
corn-aflavus-lg.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ce pate fi

Mesajde liviu1965 » 06 Oct 2011, 08:45

Eiiii , deci nu am fost nebun cand am postat.....
Partea proasta e ca le-am omorat pe toate de atunci....
Nu erau multe / stup dar stiu ca le-am fugarit....

Nea Gica , astept analiza....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: ce poate fi

Mesajde pab » 06 Oct 2011, 09:26

Pozele cu albine patate cu galben postate de colegi - e doar polen, probabil dovleac.
Cine a fost macar o data cu albinele la busuioc de miriste, observa ceva asemanator, doar ca-i alb ca si culoare, albinele vin dungate pe cap parca-s vaci holdstein. Nu se sterge prea repede, persista pata inca cateva zile dupa ce se pleaca de acolo.
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: ce pate fi

Mesajde valter » 06 Oct 2011, 18:09

MyBees scrie:Si eu am gasit albine "patate" la modul asta. Eu "am dat vina" pe floarea de dovleac... Gata, gata sa ma sperie Proapis13 cu datul lui pe Goagal... :)

Imagine

cauta prin preajma stupinei planta ''lanarita''...si-ti vei explica ce fel de dovleac e vorba
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: ce pate fi

Mesajde Adi Hodis » 06 Oct 2011, 22:25

MyBees scrie:Si eu am gasit albine "patate" la modul asta. Eu "am dat vina" pe floarea de dovleac... Gata, gata sa ma sperie Proapis13 cu datul lui pe Goagal... :)

Ai dat vina bine ...
Am ris una buna cu un ochi ... si am plans cu celalalt, pt. ca a omorat Gaby si Liviu albinutzele, tocmai pe acelea care carau polen.
Cine va mai citi pe aici, sa mareasca poza postata de MyBees ... o albina patata, mai are putin polen in coshuletze picioarelor.
Iar inainte de a da frau liber sperieturii ... uitatzi-va la urdinish cateva minute, le veti vedea incarcate cu polen ... iar daca unele nu are polen, inseamna ca vine cu nectar.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: ce poate fi

Mesajde gica » 07 Oct 2011, 12:37

Ceva poze cum am promis:
Am incercat sa prind pata de polen si ceva perisori de pe torace
Fişiere ataşate
SAM_0451 (Large).JPG
SAM_0449 (Large).JPG
SAM_0450 (Large).JPG
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: ce poate fi

Mesajde gica » 07 Oct 2011, 12:50

Am pus albina in apa calda si am balacit-o putin pana ce a disparut pata.Pe perisori au ramas urmele de clei (eu stiu de la altii si cred ca este secretie de clei)dar poate fi si nectar uscat.
In fiecare foto apar detalii diferite:
Fişiere ataşate
SAM_0455 (Large).JPG
SAM_0454 (Large).JPG
SAM_0453 (Large).JPG
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: ady_n şi 18 vizitatori