Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

un pic de ajutor

Mesajde grigore_parascanu » 25 Ian 2014, 21:00

Nu incerc sa ma scuz ca nu am avut timp, dar din cauza seviciului am cam ajuns spre sfrsitul lui noiembrie cand am prins o zi mai calduroasa si mam apucat sa-i organizez pt. iernat, dar am gasit un stup care era pe 10 rame acoperit cu albina pe 5 rame, cu mancare pe ele cam 70% pe fiecare rama . Problema acuma vine, pe a 7 rama am gasit pe fiecare parte a ramei puiet capacit maroniu razlet imprastiat pe rama,cam 15 pe o parte si pe cealalta 25,iar cam la majoritatea avea o gaura in capacelul care acoperta puietul.Am luat rama si cu un bat de chibrit am scos din celule sa vad ce este.Cand scoteam batu din celula se lua ceva maroniu dupa el exact cum am citit despre loca,dar ce nu am inteles eu e ca nu prezenta nici un fel de miros. Vazand ca nu simt nici un miros am adunat din mai multe celule, acea substanta maronie zicandumi ca daca e mai multa se va simti vreun miros dar tot nu sa simtit nici un miros .Va rog sa-mi dati un sfat, ce sa fac ca nu mam mai intalnit cu asa ceva si nu stiu ce sa fac. Daca nu am fost destul de explicit poate la sugestile voastre am sa incerc sa explic mai clar.Va multumesc anticipat. :? :?
grigore_parascanu
 
Mesaje: 2
Membru din: 29 Dec 2013, 17:12

Re: un pic de ajutor

Mesajde proapis13 » 25 Ian 2014, 21:21

Din ce scrii tu e vba despre boala numita ,,Puietul in sac''...
Nu-ti face mari griji ca la primavara o sa dispara la fel cum a aparut - din senin
Pina una-alta pune mina pe o carte despre Bolile albinelor si vezi ce trebuie facut
si la primavara si cum sa previi raspindirea ei in stupina - sunt cateva mici reguli de rspectat
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: un pic de ajutor

Mesajde nae » 25 Ian 2014, 21:52

Salut .
Acum vorbim vorbe (ianuarie si frig ) .
Toate solutiile /supozitiile colegilor si ale mele sunt = o parere ; pt certitudini trebuiesc facute analize .
LE/LA/paraloca/puietul in sac/si altele = LOCI .
Cred ca matale ai puiet proaspat capacit parasit de albina si racit = si noi ne maronim cand dam'' coltul ''.
De ce sunt raslete si nu compact ? , de ce a virat ghemul parasind puietul ? = nu stiu .
Probleme cu matca + varroa = nu stiu .
Nu te inghesui pe oxitetraciclina (o sa primesti sfatul ) ca nu trateaza toate radacinile si fara analize e la ''ghici'' ; cuib strans = nu largesti pana nu oua din leat in leat /fara stimulari timpurii si UMEZEALA in stup /mavrirol cand noaptea se stabileste pe + * /protofil / ramele introduse stropite cu hipoclorit (ACE) nediluat /B6-B12/+ altele (cutii curate/arse/sodate ...)
O fam cu loca se poate salva doar ca .. costa mai mult decat una noua cumparata .
O parere .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: un pic de ajutor

Mesajde zahh » 02 Mar 2014, 13:15

Am observat azi la 2 dintre stupi, ca in fata lor sunt albine moarte (aprox. 25-30) unele dintre ele au si polen pe picioare. Se poate sa fie o boala, sau ce sa fie? :?
zahh
 

Re: un pic de ajutor

Mesajde tiby visan » 02 Mar 2014, 19:48

Sa nu fie infestarea mare cu varoua.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: un pic de ajutor

Mesajde lucky5strike » 02 Mar 2014, 22:36

zahh scrie:Am observat azi la 2 dintre stupi, ca in fata lor sunt albine moarte (aprox. 25-30) unele dintre ele au si polen pe picioare. Se poate sa fie o boala, sau ce sa fie? :?

Albine care se intorc ostenite de pe flori, un nor, un vant rece, si cum pica pe pamantul ud acolo raman.

Adaposteste vatra de vant, iar oglinda stupului sa fie insorita.!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: un pic de ajutor

Mesajde zahh » 03 Mar 2014, 21:29

tiby visan scrie:Sa nu fie infestarea mare cu varoua.

Can o sa permita vremea o sa incep tratamentul, sper sa fie cat de repede. Pe timp de iarna am avut si benzi de mavrirol la ei, iar in toamna am facut 3 tratamente cu varachet. Sper sa ne permita vremea cat de repede sa facem tratamentul.
zahh
 

Re: un pic de ajutor

Mesajde zahh » 03 Mar 2014, 21:31

Vnat a suflat, noros a fost... Dar numa la doi dinntre toti am gasite albinele. Si erau pline cu polen pe picioruse, au fost harnice, micutele :|
zahh
 


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori