Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

INCEPATOR-ROG AJUTOR

Mesajde catalin.andrei » 18 Iul 2011, 14:44

salutari tuturor iubitorilor de albinute.din data de 07.07.2011 sunt fericitul posesor a 5 familii de albinute :D toate cu matci de anul trecut din septembrie.
de vreo 3 zile am ceva nelamuriri/probleme,si va multumesc tuturor celor care o sa ma sfatuiti:
1-pe cararusa care urc la stupi 10-15m gasesc cam cate una/doua albinute la fiecare metru ori moarte ori inca mai misca.la celemoarte deja am observat in imediata apropiere a lor cate o mica pata galbena,la una era galben chiar pe fundul albinei.mam uitat in stupi/rame/scandurica de zbor,nu am gasit urme de diaree,sau albinute moarte.
2-la 3 dintre familii,care is mai slabute(cladesc mai greu,agitatie mai mica la urdinis)le-am pus cate un hranitor 300ml in care de vreo 4 zile le dau sirop 1/1 +un pic de protofil.ieri si azi in fata acestor stupi spre seara(dupa ora 16-17),la 1m se aduna grupuri de 10-15 albinute care par obosite/adormite,care probabil mor acolo,dimineata mai gasesc care 3-4.la inceput credeam ca sa stropit cu ceva insecticid in zona,dar in fata celorlalti 2 stupi mai putrnici si carora nu le-am dat sirop acest lucru nu se intampla.
Precizez k in zona unde is stupii sunt vreo 3ha cu floarea soarelui.
Fişiere ataşate
IMG0037A.jpg
IMG0035A.jpg
IMG0034A.jpg
Avatar utilizator
catalin.andrei
 
Mesaje: 13
Membru din: 17 Iul 2011, 21:36
Localitate: vaslui

Re: INCEPATOR-ROG AJUTOR

Mesajde Adrian Galofteanu » 19 Iul 2011, 00:10

Aparitia de albine moarte in zona stupilor nu este neaparat un motiv de ingrijorare, este un fenomen normal. La ceea ce descrii tu ar mai trebui ceva informatii ca sa putem da un sfat competent. Oricum ia albinele de pe jos si verifica:
- daca sunt tinere si cu aripile roase sau dezvoltate anormal atunci este varooza.
- daca sunt batrane(corpul este lipsit de perisori si ese lucios) atunci poate fi vorba de vreo intoxicatie sau chiar de o moarte naturala.

Pune in fata stupilor, seara o folie alba pe care o iei si o analizezi dimineata. O sa obtii mai multe informatii si ne spui si noua ce vezi pe acolo.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: INCEPATOR-ROG AJUTOR

Mesajde catalin.andrei » 21 Iul 2011, 13:01

multumesc de rasp adrian,am mers cu cineva cu mai multa experienta si mia confirmat k albinele moarte is albine batrane. :D
Avatar utilizator
catalin.andrei
 
Mesaje: 13
Membru din: 17 Iul 2011, 21:36
Localitate: vaslui


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori