Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Tratament naturist de primavara

Mesajde costinburducea » 23 Feb 2014, 10:12

Daca vreti sa mergeti pe o tehnologie naturala si nu chimica va spun cum fac eu 2-3 tratamente pe an:
-primavara (este valabil doar in primul an de conversie) se trateaza icepand cu luna ianurie -martie cu produsul ecostop pe baza de timol ,il gasesti la magazin (cand nu gaseam foloseam un amestec de uleiuri volatile,si se foloseste si bee vital de la magazin sau il faci tu (daca te intereseaza iti dau reteta) prin picurare intre rame
-vara -iunie_august (in functie de necesitati ) prafiuire cu zahar pudra in amestec cu argila ,zeolit (tuf vulcanic),alte prafuri plante(pelin,vetrice,coada soriceluuli ,menta ,etc ),daca la acest tratament cad multi acarieni se pune la sfarsit de iuliu din nou ekostop(sau amestec uleiuri volatile +timol)
-toamna tarziu in absenta puietului acid oxalic
Deregula dupa 2 ani mai faci max 2 tratamente pe an (prafuire sau ekostop +acid oxalic toamna ),dar trebuie sa imbini tratamentele si cu o tehnologie naturala de crestere a albinelor care necesita construirea fagurilor in mod natural de catre albine fara sa la mai dai foite de ceara artificiale si un stup vertical cat mai apropiat de cum traieste albina in scor bura .Iti mai trebuie si un fel de feeling de a simti albina (care se capata in timp) si cunostinte despre natura si spiritualitate si ciclurile naturii (astea se invata si se experimenteaza9unele dintre ele le poti gasi daca citesti cartea :AGRICULTURA BIODINAMICA -RUDOLF STEINER(si alte carti).De regula aceasta cale naturala te scimba si pe tine in bine ,dar trebuie sa-ti doresti acest lucru si de aceea aceste metode naturale nu sunt imbratisate de toata lumea .multa sanatate si mult succes!
costinburducea
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Feb 2013, 00:57

Re: Tratament naturist de primavara

Mesajde cristi arad » 23 Feb 2014, 20:42

despre timol stim dar tratamentul cu acid oxalic stiu ca se face cand albinele sunt in ghem (la cca 3-4 grade), deoarece afecteaza matcile si dupa caz trantorii; si pentru ca uneori nu-i rau sa asculti si parerea altora zi-ne si noua reteta de amestecuri volatile - daca doresti. (cantitati si amestecuri + dozaj/rama etc); multumesc anticipat
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: Tratament naturist de primavara

Mesajde alin75 » 24 Feb 2014, 01:17



Colegii pot sa-mi spuna ce tratament se face aici?
Oricum are mult curaj sa lase o candela aprinsa in stup........

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Tratament naturist de primavara

Mesajde Adi Hodis » 25 Feb 2014, 10:55

costinburducea scrie:...
Iti mai trebuie si un fel de feeling de a simti albina (care se capata in timp) si cunostinte despre natura si spiritualitate si ciclurile naturii (astea se invata si se experimenteaza9unele dintre ele le poti gasi daca citesti cartea :AGRICULTURA BIODINAMICA -RUDOLF STEINER(si alte carti).De regula aceasta cale naturala te scimba si pe tine in bine ,dar trebuie sa-ti doresti acest lucru si de aceea aceste metode naturale nu sunt imbratisate de toata lumea .multa sanatate si mult succes!

Am sa fiu ... rau ?.
Sa vedem ...
D-le Burducea, ce ma fac daca nu am acel fel de feeling in a simti albina ?.
Dar daca n-am spiritualitatea ? ... ca de ciclurile naturii, ma lovesc an de an, vreau nu vreau.

Si inca ceva, sterge linkul ala catre apicola net ca nu-i frumos sa aduni una alta de pe forum ( ca sa nu zic copy la greu ) ca sa fie pe sit si apoi sa pui link catre el, tot aici, de unde ti-ai ,,inspirat,, ... opera.
Asa ceva nu se face !.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori