Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde gerulla77 » 19 Mar 2014, 00:07

Doritorii ma contacteaza pe privat si fixam conditiile.
gerulla77
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Sep 2012, 21:45

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde Albinel » 19 Mar 2014, 00:20

multumesc !!am facut-o deja ..
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde cristi arad » 19 Mar 2014, 16:28

proapis13 scrie:
cristi arad scrie:ma intereseaza intotdeauna colaborarile cu profesionisti, in cazul acesta am o intrebare : nu este mai simplu tratarea cu sulf, sau ma rog care-i avantajul tratarii cu produsul tau?, pt ca din cate ai zis se cam bate si nu stiu daca iese invingator in fata sulfului.

Nu poti face comparatie intre tratarea ramelor cu sulf,avind si urme de miere si pastura si tratarea cu Acetic acid, glacial
Cristi,la tine am pretentii,esti de cativa ani pe forum si NU ar fi trebuit sa pui intrebarea de mai sus :!:

dar de ce trebuie sa ai rame cu miere si pastura afara din stup?, de ce sa nu dai la albine fagurii (ce-ti raman) la lins, iar la cate un graunte de pastura nu se intampla nimic la tratare cu sulf; eu fac asta de ani de zile fara probleme; de aceea nu am folosit niciodata acid acetic glacial
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde gerulla77 » 19 Mar 2014, 18:14

Eu nu pot sa te conving de ceva daca TU ESTI CONVINS CA AI DREPTATE.Nu cred ca exista UN SINGUR ADEVAR ci exista tot atatea adevaruri cate CONVINGERI EXISTA.Daca tu consideri ca tratamentul cu sulf este la fel de bun,daca nu chiar mai bun decat cel propus de mine (desi eu am specificat si calitatea de a DEZINFECTANT al produsului,calitate pe care sulful nu o are) inseamna ca tu refuzi din start POSIBILITATEA ca produsul meu sa fie mai bun si eu nu te pot convinge. :cry:
gerulla77
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Sep 2012, 21:45

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde scaraosky » 19 Mar 2014, 18:45

gerulla77 scrie:Doritorii ma contacteaza pe privat si fixam conditiile.

cum va gasesc?
scaraosky
 
Mesaje: 11
Membru din: 04 Ian 2013, 15:12
Localitate: Sacele,Constanta

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde gigibecalul » 19 Mar 2014, 18:45

Întrebare: Ca să dovedesc eficiența produsului, e nevoie să am rame atacate de găselniță, rame din care, după tratare, să dispară găselnița??? Corect, nu?
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde gerulla77 » 19 Mar 2014, 19:19

Important este SA PREVII sa ai gaselnita NU SA TRATEZI ATACUL DE GASELNITA.(desi le poti face pe amandoua e preferabil sa previi).Ai doua alternative: sa pregatesti corpuri cu rame si sa reusesti sa le pastrezi fara atacuri,iar daca totusi ai rame atacate le poti trata,atata timp cat este eficient sa le faci.Adica daca ai rame atacate pana in 30% la suta este eficient sa le salvezi,dar daca ele sunt atacate peste 50% e greu sa le mai poti folosi dar este important sa distrugi indivizii de gaselnita ca nu se mai inmulteasca.Colegii care m-au contactat pe privat vor primi raspuns azi-maine.
gerulla77
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Sep 2012, 21:45

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde gerulla77 » 19 Mar 2014, 19:21

Cineva m-a intrebat cum ma poate contacta,dai clic pe PM si apoi vom discuta la tel.N-as vrea sa dau telefonul pe forum,cel putin, nu inca.
gerulla77
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Sep 2012, 21:45

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde gigibecalul » 19 Mar 2014, 19:34

Sunt de acord că a preveni este mai bine decât a trata, însă după cum am înțeles eu, dumneavoastră doriți să testați (sau, mai bine zis, să vă fie testat produsul de cât mai mulți apicultori)...ceea ce cred eu este că ar fi mult mai evidentă acțiunea produsului dumneavoastră în cazul în care tratează rame deja atacate, decât în cazul prevenirii atacului (lipsa găselniței putând fi pusă pe seama altor factori în acest caz)...
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde gerulla77 » 19 Mar 2014, 19:44

Sunt de acord sa tratez si rame atacate in proportie de 80 % dar cu ce o sa te ajute sa vezi cum mor larvele dar pierderea ramane.Dar ca dovada a eficientei produsului sunt de acord sa incercam cum vrei tu. :lol: :lol: :lol:
gerulla77
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Sep 2012, 21:45

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde cristi arad » 20 Mar 2014, 14:50

gerulla77 scrie:Eu nu pot sa te conving de ceva daca TU ESTI CONVINS CA AI DREPTATE.Nu cred ca exista UN SINGUR ADEVAR ci exista tot atatea adevaruri cate CONVINGERI EXISTA.Daca tu consideri ca tratamentul cu sulf este la fel de bun,daca nu chiar mai bun decat cel propus de mine (desi eu am specificat si calitatea de a DEZINFECTANT al produsului,calitate pe care sulful nu o are) inseamna ca tu refuzi din start POSIBILITATEA ca produsul meu sa fie mai bun si eu nu te pot convinge. :cry:

eu nu contest ce zici tu , ba tind sa-ti dau dreptate, sulful nu c-ar fi neaparat mai bun , da-i ieftin, acuma nu stiu ce-ntelegi si tu prin "dezinfectant", si acidul oxalic este dezinfectant; oricum eu pledez pentru alternative oricare ar fi ele, deci te sustin :)
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde joohny » 20 Mar 2014, 18:14

Va salut.Vin si eu cu o intrebare.Presupunem ca eu (cu toate ca sint puf in apicultura),pina acum am tratat gaselnita cu un alt produs care deja se vinde pe piata si este omologat(produsul x).Acum vreau sa folosesc si produsul d-tra insa in caz de nerandament facem bara bara pierderile?Spun acest lucru deoarece produlul d-tra nu este omologat iar in final dupa testari ar trebui sa pierdem inpreuna daca nu este eficient produsul ,in schimb daca este eficient eu scap de gasalnita la cei tratati iar d-tra posibil sa-l vindeti pe piata miine poimine .Este o intrebare ,atit.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde gerulla77 » 20 Mar 2014, 21:47

Ce intelegi tu prin "nerandament " ? Apoi vorbesti de pierderi pe care le vom imparti.Cred ca am fost destul de corect in tot ceea ce am spus si nu sunt un copil care se joaca cu dinamita.Produsul "nu poate provoca pierderi.Poti sa spui ca nu da randament (ceea ce nu cred) dar pierderi poti avea doar daca te apuci si foloseste produsul pe o familie cu albine (sulful este si el toxic daca il folosesti pe albine).Pe scurt :NU POTI AVEA EVENIMENTE NEDORITE DACA RESPECTI INSTRUCTIUNILE.
gerulla77
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Sep 2012, 21:45

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde gerulla77 » 20 Mar 2014, 21:56

Cristi,acidul oxalic este folosit pt. combaterea paduchilor si nu ca dezinfectant.Pe de alta parte poti folosi si acidul sulfuric ca dezinfectant.Baga mana in acid sulfuric si vei avea o mana perfect sterila. :lol:
gerulla77
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Sep 2012, 21:45

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde Albinel » 21 Mar 2014, 00:04

gerulla77 scrie:Doritorii ma contacteaza pe privat si fixam conditiile.


gerulla ..!! eu te-am contactat si pe privat ..astept inca raspunsul tau..sunt deschis la tot ce-i nou ..si de-i bine..bine sa fie ca promovare exista ..!!
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde ady12 » 21 Mar 2014, 00:15

Vreau sa ajut si eu,cum intru in posesia monstrelor?
A studia şi a nu gândi este o risipă. A gândi şi a nu studia este periculos.
Avatar utilizator
ady12
 
Mesaje: 96
Membru din: 14 Noi 2011, 18:58
Localitate: Saceni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori