Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde gerulla77 » 15 Mar 2014, 12:27

Sunt tehnician laborant de 32 de ani la o firma care produce vaccinuri si biopreparate pt medicina veterinara.Din 87 sunt si apicultor (in unele perioade doar hobby alteori mi-am si rotunjit veniturile frumusel).De 2 ani am creat un produs care cred ca ar putea ajuta mult apicultorii.As vrea sa-l omologhez dar pana nu am o perioada suficient de mare de experimentare (am lucrat multi ani pt omologarea unor vaccinuri pt.pasari si porci si stiu ce inseamna munca de cercetare pt. omologare).Daca cineva este interesat sa ma ajute si sa incropim o echipa serioasa de colaborare si cercetare mi-ar face placere. Produsul l-am numit MOLI-STOP si are urmatoarele valente:Previne aparitia gaselnitei in stupii goi cu rame de de ceara goale,combate atacul de gaselnita pe fagurii cu ceara,fara albine si ce mi se pare cel mai important,realizeaza intr-un mod foarte usor dezinfectia stupilor si a fagurilor goi de ceara in perioada premergatoare folosirii.Produsul este pe baza de acid acetic glacial dar imbunatatit cu inca alte 3 componente care ii imbunatateste actiunea.Mentionez ca doritorii care vor dori sa colaboreze vor primi in mod gratuit 3-5 doze (o doza este suficienta pt. un corp de 10 rame cu 9 rame de ceara) in anumite conditii pe care le vom stabili de comun acord.Avantajele produsului sunt acelea ca : nu este remanent-poate fi folosit in apicultura ecologica,este f. usor de administrat,dezinfecteaza,distruge 80-90% dintre sporii bacterieni si de ciuperci care raman in lemnul stupilor si in ceara fagurilor claditi cu ceara.Doresc sa discutam si sa va prezentati punctele de vedere si sa va pot raspunde la intrebari.Stiu ca unii ma vor invinovati de publicitate mascata (si chiar vor avea dreptate pana la un punct-dar nu poti dori sa cumperi un produs pana nu cunosti punctul de vedere al producatorului si a celor care l-au folosit).Altii vor spune ca folosirea acidului acetic se cunoaste de zeci de ani si este adevarat,dar eu am mai adaugat 3 substante care ii imbunatatesc actiunea si i-am gasit o prezentare care il face usor de administrat in special pt apicultorii care sunt incepatori sau care au un numar redus de familii (in fond un apicultor profesionist cu 200-300 de familii cumpara 2-3 kg de acid acetic,toarna cu sticla peste rame si stupi si poate considera ca obtine aceleasi rezultate ) Sunt sigur ca vor fi multe pareri contra dar sper sa gasesc si pareri constructive care ma vor ajuta sa-mi imbunatatesc produsul.Astept discutii si sper sa gasim o modalitate civilizata si constructiva de abordare. :roll: :roll: :roll:
gerulla77
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Sep 2012, 21:45

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde proapis13 » 15 Mar 2014, 19:58

Ai scris ca poate combate aparitia gaselnitei pe ramele construite cu ceara goale
sa inteleg ca poate avea efect doar asupra ramelor in care nu a fost crescut puiet :?:
Sau mai pe intelesul tuturor ; previne intrarea gaselnitei in ramele in care NU a fost crescuta nici-o generatie de puiet :?:
Oricum si de una si de alta sunt disponibil la o colaborare in interes stiintific ...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde maximotgv » 15 Mar 2014, 20:11

Buna ziua,
Si eu sunt dispus pentru o colaborare va astept cu un MP.
Avatar utilizator
maximotgv
 
Mesaje: 158
Membru din: 06 Aug 2011, 08:41
Localitate: Pietrari, jud Dambovita

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde mitrea_tutu » 16 Mar 2014, 09:47

daca este impotriva gaselnitei atunci sunt alaturi de voi, astept detalii
mitrea_tutu
 
Mesaje: 68
Membru din: 10 Oct 2011, 18:50
Localitate: Roman

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde gerulla77 » 16 Mar 2014, 10:33

Previne si combate gaselnita de pe ramele goale,atat cele in care au fost crescute generatii de puiet cat si cele nou construite.Am vorbit despre rame goale ca sa se inteleaga ca acest produs NU poate fi folosit pe ramele acoperite cu albine.Ieri m-au sunat pe privat doi colegi,nu le voi dezvalui identitatea dar voi discuta despre problemele atinse in discutii.Produsul se prezinta sub forma unor flacoane de 20ml care reprezinta doza necesara unui cat de 10 rame normale.Daca il aplicam pe stupi de orizontali de 20 de rame se pun 2 flacoane ,pt corpuri de 3/4 se pun 2 flacoane la 3 corpuri iar pt caturi de 1/2 se da un flacon la 2 caturi.Pt o folosire judicioasa se fac picioare din corpuri de 10 rame cu 9 rame in fiecare iar flacoanele se aseaza in zig-zag (unu in stanga-unu in dreapta).Sus si jos se pun podisoare etanse,atat podisoarele cat si intre corpuri se pune banda de hartie de zugravit pt etansare.Organizat astfel actiunea produsului este de 30-45 de zile,in functie de temperatura ambientala si de cat de buna este etansarea.Unul dintre colegi spunea ca are corpurile intr-o camera din casa-asta este realizabil doar daca etansarea este perfecta sau exista o posibilitate de aerisire,altfel vaporii vor intra in toata casa si nu va fi placut.Astept intrebari.
gerulla77
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Sep 2012, 21:45

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde ioanpuiu » 16 Mar 2014, 10:47

Produsul prezentat de tine s-ar putea bucura de o largă popularitate printre apicultori dar este nevoie să faci cîteva precizări suplimentare:
- Care sunt efectele celor trei componente, în plus faţă de cele ale acidului acetic glacial ?
- Care este eficienţa în timp a unui tratament şi după cît timp trebuie repetat ?
- Dacă poate fi folosit şi pentru ramele de cuib care mai au coroniţă cu miere şi celule cu păstură sau/şi cămăşuială.
gerulla77 scrie:Produsul / ... / are urmatoarele valente: Previne aparitia gaselnitei in stupii goi cu rame de ceara goale,combate atacul de gaselnita pe fagurii cu ceara ...
..................................
... nu este remanent-poate fi folosit in apicultura ecologica

Prevenţia fără remanenţă este calitatea spectaculoasă a produsului.
- Cum este posibilă ?


În lipsa unor detalii suplimentare, mă gîndesc că ori molia cerii nu depune ouă pe acea ceară considerînd-o neprielnică reproducerii, ori larvele eclozate nu se pot atinge de ea. (asta legat de prevenţia fără remanenţă şi nu de distrugerea ouălor sub efectul acidului acetic glacial, respectiv prin contact)

LE. am scris greu, am cîntărit, reformulat - între timp a apărut mesajul tău :)
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2246
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde gerulla77 » 16 Mar 2014, 11:11

Intrebari perfecte,deci n-am gresit atunci cand am propus sa discutam IMPREUNA.Efectul produsului se bazeaza pe faptul ca vaporii acidului acetic sunt DE CONTACT,adica distrug oule si larvele cu care intra in contact dupa care nu sunt remanenti,adica nu se pastreaza in lemnul stupului sau in ceara.Ca o dovada a acestei afirmatii este faptul ca dupa ce actiunea vaporilor a trecut si se lasa corpurile deschise dupa un timp molile intra in corpuri si depun oua si pot face ramele praf,am patit-o.Dupa 2 luni de cand am folosit produsul am verificat ramele si m-am bucurat ca nu sunt probleme dar n-am mai etansat corpurile asa ca dupa alta luna aveam 25% atac de gaselnita.Cele 3 componente suplimentare au urmatoarele efecte,temporizeaza evaporarea acidului acetic (dupa 30 grade celsus acidul acetic se evapora prea repede si atunci am adaugat o solutie care face ca vaporizarea sa fie mai lenta.) si intareste efectul DEZINFECTANT al produsului fara a lasa urme DETECTABILE pe ceara sau lemn.Eficienta in timp o evaluez la 30-45 (sigura-dupa experienta mea) de zile dar se poate prelungi si peste 60 de zile daca corpurile sunt pastrate PERFECT ETANSE.Am avut stupi de 20 de rame cu 18 rame cu ceara care au fost perfect etansate si care nu au avut atac de gaselnita si peste 6 luni.Am folosit produsul si pe rame cu coronite de miere CAPACITA si mierea nu a fost afectata si albinele au consumat-o fara probleme ,DAR NU AM DAT LA O ANALIZA OFICIALA ACESTE RAME (urmeaza insa sa dau la analize pt a avea un raspuns OFICIAL )
gerulla77
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Sep 2012, 21:45

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde neculai.luca » 16 Mar 2014, 12:43

gerulla77 scrie:Daca cineva este interesat sa ma ajute si sa incropim o echipa serioasa de colaborare si cercetare mi-ar face placere......./ / ,dezinfecteaza,distruge 80-90% dintre sporii bacterieni si de ciuperci care raman in lemnul stupilor si in ceara fagurilor claditi cu ceara..Astept discutii si sper sa gasim o modalitate civilizata si constructiva de abordare. :roll: :roll: :roll:


Lupta cu găselnița merită să ne implicăm...
Chiar în această ”iarnă” mi-a distrus cam 100 de rame.
E prima dată în 25 de ani când îmi face așa pagubă!
Bineînțeles că vina îmi aparține 100%, le-am ținut la cald prea mult tot amânând să le curăț, extrag și să le mut la frig (atâta frig cât a fost, restul de rame n-au semne de atac până acum).

Întrebarea mea este : simpla îmbinare în falț a caturilor într-o coloană , plus etanșare la bază și deasupra , e suficientă ?
Mă gândesc că e prea migălos să etanșăm perfect toate îmbinările.
Și încă o întrebare: procentul acela de distrugere a sporilor și ciupercilor, cum a fost determinat ?

Oricum, mă ofer să colaborez la modul cel mai serios astfel încât să-și găsească răspuns întrebările pe care ni le punem acum.

Sper s-auzim de bine.
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai !(dar nu fi leneş!)
Avatar utilizator
neculai.luca
 
Mesaje: 141
Membru din: 09 Apr 2011, 22:20
Localitate: Băiţa, Maramureş

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde proapis13 » 16 Mar 2014, 14:32

E gresita afirmatia ca daca se etanseizeaza 100% si sus si jos gaselnita NU intra in rame...
Daca la manipularea ramelor ajunge o singura molie raul e facut
Si asa la o etanseizare maxima ramele mucegaiesc,lemnul primeste si cedeaza umiditate
sa nu uitam ca ouale de gaselnita la o temperatura sub 25-30 de grade nu eclozioneaza si raman in hibernare pina la 3 luni iar pe timpul iernii pot damane pe rame chiar si in mijlocul cuibului
La mine cel mai bun randament pe timpul iernii a fost cind le-am tinut in caturi intr-un subsol bine aerisit insa cu sita si jos si sus la caturi
La fl de bine s-au mentinut si cind i-am avut stivuiti in caturi cu busuioc pe rame si dispusi intr-o magazie la NORD si pe colt in curent
iarna asta le-am lasat in stupina sub cerul liber cu sita si jos si sus si cu busuioc intre caturi
va scriu cum se comporta cind o sa umblu prima data la ele
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde gerulla77 » 16 Mar 2014, 15:38

Sa le luam pe rand : etansarea pe falturi si podisoarele,nu stiu daca sunt suficiente pt daca exista o singura portiune mai departata molia va intra,sau se vor pierde din vapori scazand termenul de actiune,mai ales in perioadele calde.Deci eu militez pt acele role de hartie folosita de zugravi care etanseaza caturile la locul de imbinare intre ele si podisoare (pretul este undeva intre 4-5 lei rola de 50metri,daca le iei de la Practiker sau ceva similar).Se poate folosi si scotch dar va ramane lipici pe caturi si pot jupui vopseaua atunci cand le dezlipesti.Cum am determinat procentul de distrugere a sporilor bacteriilor si ciupercilor: se iau probe de pe interiorul lemnului caturilor si de pe ceara fagurilor si se insamanteaza pe medii speciale pt. bacterii si ciuperci si astfel se determina incarcatura microbiana si fungica inainte de aplicarea produsului.Dupa 30-45 de zile se desface catul si se iau probe din caturile tratate si se pun din nou pe medii.EX:am catul 1 cu probe inainte si dupa aplicarea produsului,catul 2 idem si tot asa.Practic am facut in felul urmator: am luat 10 corpuri cu cate 9 rama cu faguri,am luat probe, le-am tratat,le-am etansat si dupa 40 de zile am luat din nou probe.Rezultatele au aratat ca inainte de tratament am gasit in toate corpurile incarcatura microbiana si in 7 incarcatura micotica(ciuperci).Dupa 40 de zile am gasit pe un cat incarcatura microbiana dar diminuata si pe unul incarcatura micotica.Am repetat experimentul inca o data cu alte caturi si rame,8 de aceasta data si am gasit doar pe unul incarcatura micotica dupa tratament.Deci matematic vorbind asa s-a determinat incarcatura bacteriana si micotica.Acum prezentarea lui proapis: da se poate rezolva problema si in felul in care ai actionat tu dar este valabila doar in perioadele reci, in perioadele calde lucrurile se schimba,vara cand este cald si nu prea sunt curenti de aer gaselnita isi face de cap desi ideea cu busuiocul actioneaza si este practica dar de unde atata busuioc proaspat,pt. ca dupa ce se usuca si pierde uleiul volatil nu prea mai este activ.Cat despre mucegai:n-ati folosit niciodata otet in bucatarie sau baie prin colturi si ati indepartat astfel mucegaiul?Pe vremea lui Ceausescu era frig in apartamentul de bloc si prin toate colturile se facea mucegai si tot timpul dadeam cu otet ca sa curat mucegaiul si 4-5 luni scapam de el.Vaporii de acid acetic actioneaza asupra sporilor,deci si asupra mucegaiului (care este de fapt o ciuperca) si eu personal n-am gasit mucegai in stupii tratati.
gerulla77
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Sep 2012, 21:45

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde neculai.luca » 16 Mar 2014, 19:31

Cum spuneam, în 25 de ani am gestionat mulțumitor ramele depozitate în dulapuri , caturi suprapuse cu sită jos și sus sau lăzi de rezervă .
Asta în perioada septembrie- început de mai.
Timpul mai rece a frânat dezv. găselniței.
Probleme au apărut când mi-au rămas rame în așteptare până prin iunie.
Am mai folosit afumare cu sulf dar trebuie repetată cam la 2 săptămâni.
Cam de 3 ani am ajuns să folosesc și al doilea cat când culesul și puterea familiei o cere.
Dar de multe ori trebuie să țin caturile la rezervă în perioadele calde și atunci sunt vulnerabile la găselniță.
Mă gândesc că soluția oferită de colegul gerulla 77 o să mă ajute.
Deci aștept cu interes să testăm acest produs.
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai !(dar nu fi leneş!)
Avatar utilizator
neculai.luca
 
Mesaje: 141
Membru din: 09 Apr 2011, 22:20
Localitate: Băiţa, Maramureş

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde gerulla77 » 16 Mar 2014, 20:16

Asa cum am spus voi oferi 3-5 doze,GRATUIT,Apar 2 probleme:cum va parvin?Prin Posta dar va platiti cheltuielile postale,fara suparare.Pt. cei din apropiere de Bucuresti ne putem intalni sau vom gasi o cale de comun acord.A doua problema este aceea ca as vrea sa ma asigur ca administrarea se face EXACT asa cum solicit.De aceea o sa va rog sa postati aici fotografia modului de administrare.In continuare astept pareri. :shock: :shock: :shock:
gerulla77
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Sep 2012, 21:45

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde cristi arad » 18 Mar 2014, 22:17

ma intereseaza intotdeauna colaborarile cu profesionisti, in cazul acesta am o intrebare : nu este mai simplu tratarea cu sulf, sau ma rog care-i avantajul tratarii cu produsul tau?, pt ca din cate ai zis se cam bate si nu stiu daca iese invingator in fata sulfului.
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde proapis13 » 18 Mar 2014, 22:39

cristi arad scrie:ma intereseaza intotdeauna colaborarile cu profesionisti, in cazul acesta am o intrebare : nu este mai simplu tratarea cu sulf, sau ma rog care-i avantajul tratarii cu produsul tau?, pt ca din cate ai zis se cam bate si nu stiu daca iese invingator in fata sulfului.

Nu poti face comparatie intre tratarea ramelor cu sulf,avind si urme de miere si pastura si tratarea cu Acetic acid, glacial
Cristi,la tine am pretentii,esti de cativa ani pe forum si NU ar fi trebuit sa pui intrebarea de mai sus :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde gerulla77 » 18 Mar 2014, 23:37

Eu raspund la orice intrebare chiar daca uneori raspunsurile sunt evidente.Sulful lasa reziduri prin ardere,acidul acetic nu.Durata administrarii este mai mare in cazul arderii benzilor de sulf,plus ca necesita mai multa atentie, exista pericolul incendierii.Actiunea sulfului dureaza aprox 3 saptamanii (asa am citit,n-am folosit niciodata) cea a produsului meu este de 30-45 de zile.SI FRATILOR, NIMENI NU VORBESTE DE UNUL DINTRE CELE MAI IMPORTANTE VALENTE ALE PRODUSULUI,ACEEA CA DEZINFECTEAZA SUPRAFATA INTERIOARA A STUPULUI,RAMELE SI CEARA.Avem pierderi intr-un an si anul urmator facem eforturi financiare si cumparam albine si populam aceeasi stupi in care au murit albinele anterioare.Cati dintre noi avem obiceiul sa dezinfectam toamna instrumentarul,stupii si ramele cu sau fara ceara.Daca spun 10% sunt optimist.Acest produs realizeaza dezinfectia distrugand 80-90 % dintre germenii existenti scazand riscul de propagare a bolilor.
gerulla77
 
Mesaje: 103
Membru din: 26 Sep 2012, 21:45

Re: Hai sa incercam impreuna !!!!

Mesajde Albinel » 18 Mar 2014, 23:51

Hai sa incercam impreuna ..asa deci ,ce trebuie sa fac sa intru in posesia lui..?? si daca-i reusita ,nu pot sa spun decat felicitari !!
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori