Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde TDI » 01 Sep 2014, 10:08

:D Chimizare totala, înseamnă amitraz, tau-fluvalinat sau alte piretroide, oxalic, formic, coumaphos si ce-o mai fi. Dar doar la roii formati cu puietul capacit.
Plus, o comuncare pro-activa in zona, toti apicultorii pe o raza de 5 km daca se poate sa facă tratamentele la aceeasi data, infestatia in cativa ani reducandu-se masiv. Tot la comunicare ajungem.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde asdf » 01 Sep 2014, 10:22

Eu nu-i inteleg pe cei care nu depind de albine si totusi adopta scheme agresive de tratament. Daca este demostrat ca o colonie rezista cel putin 2 ani fara tratamente ce mama masii ne bagam atat pe ele? E de ajuns un tratament facut corect odata in an.
Cu siguranta tratamentele fac mai mult rau decat bine in cantitati mari. Probabil ca cei care isi trateaza albinele la greu sunt si ei foarte dependenti de pilula zilnica :).
Aceasta munca imi displace cel mai mult in albinarit. Pana acum nu am folosit decat OA(toamna) si n-am avut probleme.
asdf
 
Mesaje: 29
Membru din: 13 Mai 2014, 08:11

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde alt stupar » 01 Sep 2014, 17:48

asdf scrie: E de ajuns un tratament facut corect odata in an.

:lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde alt stupar » 01 Sep 2014, 17:53

asdf scrie: Pana acum nu am folosit decat OA(toamna) si n-am avut probleme.

Mda, important e ca tu esti multumit. ;)
unii numesc "problema" faptul ca in iarna se pierde albina impunsa de Varooa in stadiul de nimfa... pentru altii daca scot stupul din iarna cu o mana de albine se cheama ca nu au nici o "problema", important e ca-i la numar...
Nah, chestie de optica :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde asdf » 01 Sep 2014, 20:15

Anul trecut am iesit super bine din iarna cu ei... fara Amitraz, Scabatox sau alte arme din arsenalul "nuclear". In primavara nu am dat nic' iar acum in toamna o "tentativa" de formic. Ce sa zic... voi videa la primavara. Deosebirea e ca anul asta nu mai vaporizez oxalicul ci il dau in solutie. Mi-e lene sa vaporizez atatia stupi.
asdf
 
Mesaje: 29
Membru din: 13 Mai 2014, 08:11

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde paul » 18 Mar 2016, 00:28

Ce parere aveti ? :shock:
Se iau 100 ml. Scabatox si se amesteca cu 400 ml. ulei alimentar. Cu aceasta solutie se impregneaza benzi din material textil (se pot impregna si pamatufuri de la mop ) si se aplica cate o banda sau maxim doua (depinde de nr. de rame din stup) deasupra ramelor, la fel cum se pun benzile cu Mavrirol. Cica are efect ... devastator, asupra varooa !!! :shock:
Ati folosit careva Scabatox in formula asta ? Daca da, cu ce rezultate ???
Multumesc anticipat pentru raspunsuri ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde yulian » 18 Mar 2016, 07:29

paul scrie:Se iau 100 ml. Scabatox si se amesteca cu 400 ml. ulei alimentar. Cica are efect ... devastator, asupra varooa !!! :shock:


Am auzit si eu de combinatia asta. Cica varroa moare de ras intr-un final cand vede atata ulei alimentar in zona...devastator :lol: :lol:
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde stelica_33 » 18 Mar 2016, 09:01

Salut Paul.
In toamna am folosit si eu fitile de lampa impregnate in taktic,1ml de takctic la 8ml de ulei alimentar.
Fiecare fitil mi-a absorbit circa 4,5ml de solutie,am pus 2 pe stup,a doua zi am vazut paduchi la urdinis,insa nu renunt la clasicul tratament cu fumigene si stup inchis.
Eu asa fac,sint mai incepator ca tine,dar sint destui baieti care folosesc aceasta metoda.
Daca vecinul are capra,eu nu ma iau dupa el,eu imi iau magar!!!
Avatar utilizator
stelica_33
 
Mesaje: 10
Membru din: 31 Mai 2014, 22:02

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde Sam » 15 Sep 2016, 14:21

stelica_33 scrie:Salut Paul.
In toamna am folosit si eu fitile de lampa impregnate in taktic,1ml de takctic la 8ml de ulei alimentar.
Fiecare fitil mi-a absorbit circa 4,5ml de solutie,am pus 2 pe stup,a doua zi am vazut paduchi la urdinis,insa nu renunt la clasicul tratament cu fumigene si stup inchis.
Eu asa fac,sint mai incepator ca tine,dar sint destui baieti care folosesc aceasta metoda.


Salutare,

Incerc si eu aceasta metoda, insa in loc de fitile voi folosi 'benzi" din lemn de brad. Solutia cam in aceasi raport ca mai sus, iar in recipientul in care am pus benzile la imbibat, sunt disponibili 7 ml solutie/banda, insa nu cred ca se va imbiba toata solutia.
Cei de la Apiexpert prezinta aceasta metoda, vad ca ati folosit-o si dvs. Puteti a ma ajutati cu recomandari/sugestii/detalii?
Cineva recomanda introducerea benzilor impregnate in stupi plini de albina pentru ca, daca o parte a stupului este libera, albina se va retrage acolo. Ce parere aveti? Am verticali pe 10 rame unde albina ocupa tot spatiul, insa am si orizontali...

Am si nuclei pe 3 rame albina care ureaza sa fie unificati cu familiile. Sa introduc 1 banda si in acestia?

Daca altcineva care ma poate indruma vede acest post, va rog sa nu ezitati sa interveniti ... :!:
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde stelica_33 » 16 Sep 2016, 08:33

Salut.
albina nu se retrage din zona benzii,evita cei drept banda,dar atit.eu pun benzile pe rame nu intre
@tuturicius zice ca maxim 0,5 ml pe stup e suficient,am ajuns pina la 1,14 pe stup si albina e bine,intre timp am redus la 0,8ml /sup
Faci ceva calcule si vezi cita substanta trage fiecare banda,iar la urmatoarea imbibare stii cit sa pui fara a fi surplus pe benzi
Functie de cita solutie absorb benzile tale pui si la roi pe masura puterii lor,adica la jumatate.Chiar daca is pe 3 r trebuie luata in calcul si volumul stupului
Daca vecinul are capra,eu nu ma iau dupa el,eu imi iau magar!!!
Avatar utilizator
stelica_33
 
Mesaje: 10
Membru din: 31 Mai 2014, 22:02

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde Sam » 16 Sep 2016, 11:47

stelica_33 scrie:Salut.
albina nu se retrage din zona benzii,evita cei drept banda,dar atit.eu pun benzile pe rame nu intre
@tuturicius zice ca maxim 0,5 ml pe stup e suficient,am ajuns pina la 1,14 pe stup si albina e bine,intre timp am redus la 0,8ml /sup
Faci ceva calcule si vezi cita substanta trage fiecare banda,iar la urmatoarea imbibare stii cit sa pui fara a fi surplus pe benzi
Functie de cita solutie absorb benzile tale pui si la roi pe masura puterii lor,adica la jumatate.Chiar daca is pe 3 r trebuie luata in calcul si volumul stupului


Multumesc pentru raspuns.
Benzile au tras cam 2-3 ml solutie. Le-am scos de dimineata din recipient, acum le las afara, la umbra. Sunt foarte unsuroase, insa dupa amiaza le bag in stupi. O sa stau langa ei pana seara sa vad efectele.

In stupi le-ai lasat 7 zile, apoi reimpregnare si inca 7 zile?
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde tuturicius » 16 Sep 2016, 11:56

yulian scrie:
paul scrie:Se iau 100 ml. Scabatox si se amesteca cu 400 ml. ulei alimentar. Cica are efect ... devastator, asupra varooa !!! :shock:


Am auzit si eu de combinatia asta. Cica varroa moare de ras intr-un final cand vede atata ulei alimentar in zona...devastator :lol: :lol:

Esti sigur?
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde pustu » 16 Sep 2016, 12:54

yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde petru71 » 16 Sep 2016, 13:45

Pustule, incep prin a-ti multumi pentru clip !
Daca pui 0.5 ml Scabatox la un stup, asta inseamna 0.0625 g amitraz la un stup.
5 ml ulei la o banda x 2 benzi la un stup inseamna o combinatie de genul: 10 ml ulei amestecat cu 0,5 ml Scabatox (0.0625 g amitraz) la un stup ?
Adica un amestec de 20 parti ulei la una de Scabatox ?

Am facut cam acelasi lucru (evident, invatat de un apicultor, ca io-s Tufa de Venetia), in felul urmator:

Tratamentul pentru 10 stupi:

10 ml Scabatox amestecat cu 30 ml ulei, rezulta 40 ml solutie cu care am impregnat 40 de benzi de carton gros (dupa o ora erau extrem de uleioase, nu mai era solutie in cutie).
La fiecare tratament am introdus o singura banda de carton/stup, adica am administrat 0.031 g amitraz/stup la un tratament (benzile exact ca la tine, intre rame, pioneza, etc.).
Am fost sfatuit sa introduc saptamanal cate o banda de carton.
La mine, la fiecare revenire pentru tratament, banda precedenta de carton era facuta praf de albine. Gaseam pe fundul stupului cateva bucatele pe care n-au apucat sa le roada. Ceva paduchi au cazut si la mine, dar nu chiar ca la tine.

Acum, intrebari:
De ce aplici 0.06 g amitraz ?
De ce folosesti benzi textile ? (aveai alternativa carton sau fasii de lemn).
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Eu am facut asa cum am fost sfatuit, tu ai administrat doza dubla de amitraz la un stup.
Cum este mai bine pentru acest mod de aplicare ?
Cred ca am fi cu totii recunoscatori pentru niste opinii avizate !
Multumesc inca o data !

Numai bine !
Pitar
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde petru71 » 16 Sep 2016, 14:27

P.S.

Ce ma scoate din sarite (chiar daca am fost asigurat ca produsul e ok pentru albine), este faptul ca in prospect nu scrie nimic de albine.

http://www.veterinara.ro/scabatox

Substanta activa este intr-adevar amitraz (12.5 g la 100 ml Scabatox), dar oare restul de excipienti nu afecteaza albinele ??
Ca astia zic in prospect doar de imbaiat animale de tot felul...nimic despre contactul cu albinele...
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde oroles » 16 Sep 2016, 15:38

asdf scrie:Eu nu-i inteleg pe cei care nu depind de albine si totusi adopta scheme agresive de tratament. Daca este demostrat ca o colonie rezista cel putin 2 ani fara tratamente ce mama masii ne bagam atat pe ele? E de ajuns un tratament facut corect odata in an.
Si in al doilea an mai da miere?
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori