Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde delorin I » 05 Oct 2016, 12:19

Si eu cred ca e nevoie sa gasim si alte tratamente...Nu doar amitraz! Anul acesta am tot incercat! NU stiu de ce e o rezistenta asa de mare din partea colegilor si nu stiu de ce suntem asa conservatori! La tratamentul cu scabatox....nu a cazut mai nimic! Dar inainte folosisem deja herbastrips...Oricum fata de ce povestesc unii de prin Belgia care au trecut pe alternative...si care vorbesc de 1000-2000 paduchi..stam inca bine! Sa fie oare zona noastra prea temperata sau faptul ca tratamentele acestea clasice si conservatoare facute cum trebuie pana acum au avut rezultate?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde Sam » 05 Oct 2016, 12:32

Nu stiu cat de bine stam...

La mine, deocamdata, de la Scabatox au cazut destul de putini paduchi. Astept weekend-ul sa vad productia pe 1 saptamana si sa fac un varachet "regulamentar", sa vad atunci ce pica.
Colegul cu care am fost in pastoral anul asta, a facut 1 singur tratament cu varachet in August (ca si mine) si a incept sa faca seria de 3 tratamente de curand. Spune ca infestarea este destul de mare, pe alocuri critica (la un roi de anul asta, au cazut atatia paduchi incat era rosie tabla de sub fund av). A gasit si mai multi stupi in care matcile aveau cate 2 paduchi pe ele.
Nu am experienta cu asa ceva, i-am spus sa le noteze sa vada ce se intampla cu ele peste iarna. Ati patit, au iesit matcile din iarna? Au mai ouat :) ?
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde andrei_calinescu » 05 Oct 2016, 12:38

Sam scrie:Nu stiu cat de bine stam...

La mine, deocamdata, de la Scabatox au cazut destul de putini paduchi. Astept weekend-ul sa vad productia pe 1 saptamana si sa fac un varachet "regulamentar", sa vad atunci ce pica.
Colegul cu care am fost in pastoral anul asta, a facut 1 singur tratament cu varachet in August (ca si mine) si a incept sa faca seria de 3 tratamente de curand. Spune ca infestarea este destul de mare, pe alocuri critica (la un roi de anul asta, au cazut atatia paduchi incat era rosie tabla de sub fund av). A gasit si mai multi stupi in care matcile aveau cate 2 paduchi pe ele.
Nu am experienta cu asa ceva, i-am spus sa le noteze sa vada ce se intampla cu ele peste iarna. Ati patit, au iesit matcile din iarna? Au mai ouat :) ?



Pe prospectul Varachetului, sta scris sa se faca trei tratamente in luna august dupa ultimul cules de productie, adica FS.
Acuma stand si judecand, intre un tratament sau trei tratamente , sunt ceva diferente. Dar fiecare e liber sa faca cum doreste.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde Sam » 05 Oct 2016, 12:53

Pe prospectul Varachetului, sta scris sa se faca trei tratamente in luna august dupa ultimul cules de productie, adica FS.
Acuma stand si judecand, intre un tratament sau trei tratamente , sunt ceva diferente. Dar fiecare e liber sa faca cum doreste."

Äi dreptate, stiu asta.
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde pustu » 05 Oct 2016, 15:46

Nu stiu de unde scoateti retetele astea . Am vazut si eu ca bagi nustu cat ulei la nustu cat scabatox si apoi torni peste benzi , eventual bagi fitilele in solutie si apoi cu ele in stupi . Am intrebat de fiecare data : ma da cata substanta activa ai pus pe stup ? Raspuns : Dumnezeu cu mila . Expre am filmat cum faci pe fiecare tip de banda in parte si am specificat : 0,5 ml scabatox la 10 rame cu albine indiferent de cantitatea de ulei . Daca tu pui intai uleiul apoi scabatoxul , basca 1 ml la 6 rame , evaporandu-se in 2 ore e si normal sa crape stupul ;) Barem daca puneai intai scabatoxul si apoi uleiul sa-l acopere mai ziceam .
Repet :eu am facut 0,5 ml scabatox la 10 rame , 0,25 ml scabatox la 5 rame , in amestec cu ulei alimentar pentru o evaporare lenta . Nu sfatuiesc pe nimeni sa faca tratament cu scabatox sau cu orice altceva pe care nu scrie " pentru albine " .
Multa sanatate si numai bine .
PS:

[quote="mellis"].......pai la mine nu au picat păduchii ca la pustu' paduchiosul unde an de an ies păduchii "pa" urdinis....... [quote]
Nu mi-a mai zis nimeni asa de vreo 35 de ani :lol: M-ai facut sa rad :lol:
Ca tot te intrebasem ce parere ai despre mine :lol: :o
yahoomail : danpustu
facebook : pustu stuparul
youtube : http://www.youtube.com/pustustuparul
Avatar utilizator
pustu
 
Mesaje: 2010
Membru din: 12 Ian 2012, 03:59
Localitate: targoviste , stupina in cuza voda

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde mellis » 05 Oct 2016, 16:00

Salut Pustu'

Am facut o gluma si ma bucur ca nu te superi .. sa iei jucariile sa pleci acas' ca alti colegi.
Daca sarcasmul mai traieste este bine.
Imi cer scuze daca a sunat prea "copilareste", dar eu inca sunt copil..
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde andrei_calinescu » 05 Oct 2016, 17:06

Dupa ce prepar un lot de SCabatox, il testez pe 2-3 roiuri "de sacrificiu", dupa 1-2 zile distribui tratamentul la restul de stupi.
Astept sa vad consecintele la lotul martor, primele in cazul unei intoxicatii cad matcile.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde cristian bh » 05 Oct 2016, 23:54

asd5 scrie:Oferta de tratamente antivaroa e jalnica la noi. De ce credeti ca bagam in iarna majoritatea niste lesinaturi? Uita-te la ultimele filme ale lui Lelea Marin.

Ar fi cazul sa-ti iei un varojet si o sticluta de varachet,(cu prospect inclus)....dupa aia vezi daca mai indrugi verzi si uscate.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde Closcutz » 06 Oct 2016, 00:44

Dle Cristian eu nu sunt de parerea dvs si cred ca in privinta ofertei de medicamente ICDA colegul are dreptate. Pretul varachetului si al mavrirolului este super umflat! Acum iti trebuie si reteta, basca nu se mai gasesc la magazinele apicole ci doar la farmacii veterinare...brambureala si bataie de joc in stil mare!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde apivasmob » 06 Oct 2016, 06:07

Autorizativa si decontati prin PNA ce tratament vrea aia a matale si nu mai faceti despaduchiri dupe ureche.
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde asd5 » 06 Oct 2016, 07:47

Daca scoatem invataminte doar din propria experienta nu vom ajunge prea departe. Genul asta de tratament il faceau Americanii de mult timp; au inceput cand Coumaphos-ul a inceput sa dea rateuri. Zice ca si Takticul a inceput sa nu prea mai mearga.

http://scientificbeekeeping.com/the-lea ... miticides/

In the western U.S., Tactik in oil or grease quickly became the darling of commercial beekeepers when coumaphos failed. However, it was no surprise a couple of years ago when I started hearing reports that mites were showing resistance to the product, and by this year, beekeepers in some areas could no longer count on amitraz to consistently kill mites.


Deci astea sunt verzi si uscate? In acelasi articol mai spune ca la inceputuri mergea un singur tratament cu fluvalinat pe an. Deci e foarte clar ca acesti paduchi sunt foarte adaptabili si ca pierdem tot mai mult teren.

P.S. Pe langa ulei mai merge dizolvat in grasime.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde asd5 » 06 Oct 2016, 08:06

In orice caz doza de 1ml e cam mare, mai ales in perioada asta. Am pierdut 2 matci din 20 cati am tratat.
Nu pledez pentru acest tratament insa m-am documentat putin de nevoie. Daca am spus ceva eronat va rog sa corectati. In topicul "amitraz pe benzi" am sintetizat cate ceva ca sa fie mai clar.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde delorin I » 06 Oct 2016, 13:09

Nimic nu m-a enervat la acest tratament decat ca...nu fugeau albinele...parea atat de prietenos! :| Deja ma intreb daca nu or fi si doze de scabatox facaturi....
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde cristian bh » 06 Oct 2016, 13:43

Closcutz scrie:Dle Cristian eu nu sunt de parerea dvs si cred ca in privinta ofertei de medicamente ICDA colegul are dreptate. Pretul varachetului si al mavrirolului este super umflat! Acum iti trebuie si reteta, basca nu se mai gasesc la magazinele apicole ci doar la farmacii veterinare...brambureala si bataie de joc in stil mare!

Ieri mi-am cumparat un varachet cu 50 lei .De la o farmacie veterinara,fara nici o reteta.Intamplator,...administrez si o turma de capre,...deci nu dau cu varachet pe ele,...nici cu alte solutii de la capre sau gaste pt albine.
Ca colegul din dinastia asedeilor,poarta mai mult grija albinelor americanului decat de-ale lui proprii,....e alta mancare de peste.
Io,i-am dat un sfat simplu,.....si cel mai eficient din cate ar fi posibile la ora aceasta,...avand in vedere din spusele dumnealui ce tratamente a facut si ce albine i-au mai ramas.... ;)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde andrei_calinescu » 06 Oct 2016, 15:19

E foarte bun Scabatoxul.
Dupa o serie de 3 serii de benzi, azi am efectuat un tratament prin sondaj la 4 familii, cu VF.
Au picat 2-3 paduchi.
Inca o data, totusi ca masura de preventie la tratamentele astea neconventionale(printre care si SCabatox), de indicat e testarea pe 2-3 roiuri si dupa aceea generalizat(dupa 2-3 zile timp in care te-ai convins ca nu au murit matcile).
Apropos, azi la o fam controlata inainte de tratamentul cu VF, am vazut si cativa trantori, semn ca Scabatoxul aa vut toxicitate 0, altfel trantorii erau primii trimisi pe lumea cealalta.

PS Fiind totusi un tratament neconventional si eu nefiind farmacist, sunt foarte precaut cand fac maclavaisul respectiv. Imi aduc aminte de Michel: "Vigilenta, vigilenta, vigilenta", cand era vorba de boli.
Altfel, albina de ierna e frumoasa, nu am vazut una cu aripi roase sau tarata(cocosata) si pastura e destula in rame.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Scabatox - tratament AV

Mesajde tiih » 07 Oct 2016, 10:09

Sam scrie:Nu stiu cat de bine stam...

Astept weekend-ul sa vad productia pe 1 saptamana si sa fac un varachet "regulamentar", sa vad atunci ce pica.


Asteapta fereastra de caldura(ploua si e foarte frig in weekend-ul astal :idea: Varachetul actioneaza timp de 48 ore si are efect100% cand in acest interval temperatura nu scade sub 12...14 grade(deci 2 zile si 2 nopti)

PS.Pentru un efect de 50...80 % si crearea de imunitate rapida la aceasta substanta(datorita necesitatii de a aplica mult mai multe tratamente de-a lungul anilor) aplica-l oricand :lol:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 55 vizitatori