Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Larve moarte pe urdinis

Mesajde aiudeanu » 01 Apr 2014, 22:56

In ultimele zile la un stup am observat ca albinele scot pe urdinis tot mai des larve moarte uscate, unele inegrite, altele albe. Rog un diagnostic si tratamentul eficient. Mentionez ca doar la un singur stup am observat acest lucru si vreau sa actionez la timp. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: Larve moarte pe urdinis

Mesajde Alexu » 02 Apr 2014, 17:03

hmmm http://www.stuparitul.com/puietul_varos.html . Fungisan, citesti prospectul sau schimbi fagurii si matca

Succes !
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: Larve moarte pe urdinis

Mesajde aiudeanu » 02 Apr 2014, 21:15

Alexu scrie:hmmm http://www.stuparitul.com/puietul_varos.html . Fungisan, citesti prospectul sau schimbi fagurii si matca

Succes !


Multumesc pentru informatie, sper sa gasesc produsul la Alba Iulia la magazinul Apicola sau la vreun cabinet veterinar.
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: Larve moarte pe urdinis

Mesajde thomas » 06 Apr 2014, 16:46

eu, pe langa larve albe moarte, am gasit si trantori morti sau amortiti. nu sunt multe, pana in 10.. tot la un singur stup am problema. unele larve au aripile nedezvoltate, iar cele de trantor par normale. Deocamdata le.am pus o banda de mavrirol, fiinca asta am mai avut. tot puiet varoos sa fie?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Larve moarte pe urdinis

Mesajde nae » 06 Apr 2014, 17:28

Cand ai PV larva nu mai seamana a ''larva ''; verifica si ramele = daca ai si in rame (chiar zornaie ) e PV ,daca nu = e PUTIN larg + varroa .
Il strangi la cate rame sunt ouate + sirop (fara alte minuni = au in polen TOT )50 mil-la interval- +1-2 benzi de mavrirol in fct de putere(vezi prospect)...
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Larve moarte pe urdinis

Mesajde jimm » 06 Apr 2014, 18:28

Cand ai largit cuibul? Adica ramele sunt bine ocupate de albina? Aunevoie poate de soare :)
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Larve moarte pe urdinis

Mesajde thomas » 06 Apr 2014, 19:29

n-am largit cuibul, si faza tare e ca asta e una din familiile puternice. problema cred ca a fost ventilatia proasta a stupului, pt ca am tot gasit mucegai in el..
cand se va incalzi, o sa-l mut in alta cutie. si-i fac si tratament pt puiet varos.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Larve moarte pe urdinis

Mesajde nae » 06 Apr 2014, 19:35

thomas scrie:n-am largit cuibul, si faza tare e ca asta e una din familiile puternice. problema cred ca a fost ventilatia proasta a stupului, pt ca am tot gasit mucegai in el..
cand se va incalzi, o sa-l mut in alta cutie. si-i fac si tratament pt puiet varos.

N-ai probleme cu PV sau cutia veche .
Cum tratezi PV ? :shock:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Larve moarte pe urdinis

Mesajde thomas » 06 Apr 2014, 20:10

nu stiu sigur. dar am gasit multi trantori proaspat eclozati, morti. scosi la urdinis de catre albine..
pai am inteles ca pt pv sunt niste prafuri care se dau peste rame. sa caut pe la magazine.. cu toate ca m-ar interesa mai mult tratamente bio.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Larve moarte pe urdinis

Mesajde nae » 06 Apr 2014, 21:49

thomas scrie:nu stiu sigur. dar am gasit multi trantori proaspat eclozati, morti. scosi la urdinis de catre albine..
pai am inteles ca pt pv sunt niste prafuri care se dau peste rame. sa caut pe la magazine.. cu toate ca m-ar interesa mai mult tratamente bio.

Praful respectiv se numea MICOCIDIN (zahar pudra + oxitetraciclina ) nu-l mai gasesti .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Larve moarte pe urdinis

Mesajde peterneamt » 06 Apr 2014, 21:53

nae scrie:
thomas scrie:nu stiu sigur. dar am gasit multi trantori proaspat eclozati, morti. scosi la urdinis de catre albine..
pai am inteles ca pt pv sunt niste prafuri care se dau peste rame. sa caut pe la magazine.. cu toate ca m-ar interesa mai mult tratamente bio.

Praful respectiv se numea MICOCIDIN (zahar pudra + oxitetraciclina ) nu-l mai gasesti .

zahar pudra + oxitetraciclina = locamicin ;)\
ps.http://www.mymed.ro/stamicin-nistatin-prospect.html :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Larve moarte pe urdinis

Mesajde nae » 06 Apr 2014, 22:04

Corect,sa traiesti nene Peterneamt .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Larve moarte pe urdinis

Mesajde nae » 07 Apr 2014, 21:53

peterneamt scrie:
nae scrie:Praful respectiv se numea MICOCIDIN (zahar pudra + oxitetraciclina ) nu-l mai gasesti .

zahar pudra + oxitetraciclina = locamicin ;)\
ps.http://www.mymed.ro/stamicin-nistatin-prospect.html :roll:

Un comprimat la cat zahar :? .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Larve moarte pe urdinis

Mesajde thomas » 14 Apr 2014, 23:08

Am gasit care este explicatia pentru larvele moarte de trantori, de la urdinis: nici varroua, nici puiet racit. Am verificat stupul cu pricina si nu prezinta simptomele celor 2 mari probleme. Se pare ca albinele au avut mult puiet si inclusiv multi trantori. Fiind vremea din ultimele zile rece si ploioasa, familia a decis sa elimine din cei care consuma multa hrana, la data aceasta nefiind mare nevoie de ei. Explicatia este gasita dupa ce am vizionat un filmulet pus pe net de un stupar pe care -l apreciez, de pe acest forum.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: Larve moarte pe urdinis

Mesajde vasilefi » 14 Apr 2014, 23:16

pai spune te rog unde e filmuletul sa-l apreciem si noi.
multumesc.
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Larve moarte pe urdinis

Mesajde Florin Dobre » 14 Apr 2014, 23:22

Cred ca despre asta-i vorba...
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori