Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Albine care nu pot zbura....

Mesajde csabio » 25 Mai 2014, 13:53

Apicultorii nu stiu exact care este cauza, apare si daca ai noroc dispare, unii au zis ca-i nosemoza (care cred eu nu ar fii caracteristic in aceasta perioada) dar majoritatea au zis ca-i otravire.Pe forumul apicol din Ungaria,dau vina pe pesticide.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: Albine care nu pot zbura....

Mesajde stupar » 02 Iul 2014, 06:25

Sant cu stupii la munte si de o saptamana au aparut si la mine acest fenomen,Am strans un pum de albine,le duc la laborator.Am verificat puietul de trantor,dar cateva am gasit padughi,la unele deloc.Folosesc TAK.TIC de 10 ani,nu cred sa fi obisnuit cu amitrazul,sa nu aiba efect? Am stup si cu fund antivaroa,am facut tratament cu TAK.TIC nu a cazut nici una.Albine cu gramada in fata stupului,sem de otravire.
Dupa analize va scriu ce si cum.
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: Albine care nu pot zbura....

Mesajde stupar » 08 Iul 2014, 07:26

Laboratorul veterinar din Targu-Mures nu este acreditat pentru toxicologie.Este acreditat pt. parazitologie,varoa nu au,nozemoza foarte putina si asta datorita vremii racoroasa si ploioasa.Un medic veterinar din zona care si apicultor a spus ca otravire sigura.Aproximativ o rama de albine pe familie au murit.Prieteni albinelor mai sant si altii inafara de ursul!
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori