Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Albine care nu pot zbura....

Mesajde varza » 15 Apr 2014, 08:47

Va rog mult o parere de la cei mai experimentati. Am un roi tratat cu toamna cu varachet insa am observat in ultimele 2 zile cateva albine ( in jur de 3) care incearca sa zboare dar nu reusesc) alte semne nu exista. M-am uitat atent la aripi si la ele dar nu par a avea malformatii sau altceva. Cine imi poate spune daca este varoua sau un inceput de alta boala spre exemplu boala de mai ?
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Albine care nu pot zbura....

Mesajde proapis13 » 15 Apr 2014, 08:56

Nu ne intereseaza,cel putin pe mine,cu ce l-ai tratat in toamna !!!
ai facut macar un tratament acum in primavara...l-ai repetat conf prospectului ???
daca ai tratat albinele nu trebuie sa-ti faci griji ; alea nu zboara ca .....sunt prea grase :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Albine care nu pot zbura....

Mesajde varza » 15 Apr 2014, 09:06

Spre rusinea mea acum in primavara nu le-am tratat. Nu am reusit sa ajung la ele iar acum cand am ajuns erau pomi fructiferi in plina floare si nu stiu cat e de indicat....?
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Albine care nu pot zbura....

Mesajde proapis13 » 15 Apr 2014, 10:22

Pina pui mana pe cartea aia pe care NU ai citit-o pina acum,da fuga si fa 2 tratamente,cu orice dar numai fa-le
Si la fumigatii si la tratamentul pe rama 48 de ore NU se administreaza sirop sau atimulente glucidice :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Albine care nu pot zbura....

Mesajde Dragos2006 » 15 Apr 2014, 15:42

varza scrie: am observat in ultimele 2 zile cateva albine ( in jur de 3) care incearca sa zboare



Dacă spuneai ”in jur de 1000” era o problemă . Dar in jur de 3 inseamă ori 2 ori 4 , asta nu este o problema . Sunt ori albine epuizate ori tineret neviabil . Nu e nimic extraordinar , la orice fiinta vie exista asa ceva, se numeste selectie naturala.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Albine care nu pot zbura....

Mesajde tiby visan » 15 Apr 2014, 21:25

Si la mine am vazut albine care nu pot zbura desi auaripi,iar la vro 2-3 familii am observat ca atunci cind scot puiet la recunoastere ratacesc 3-4-5 albine pe jos in fata stupului fara aripi crescute sau cu aripi dezvoltate dar parca sunt mototolite asta cred ca din cauza la varoua desi am facut un tratament cu varachet forte puteti sa ma lamuriti si pe mine , de ce?
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: Albine care nu pot zbura....

Mesajde laur80 » 15 Apr 2014, 21:32

Din pacate ai o Infestare masiva cu varroa...
laur80
 
Mesaje: 32
Membru din: 05 Dec 2011, 19:04
Localitate: ramnicu valcea

Re: Albine care nu pot zbura....

Mesajde Dragos2006 » 15 Apr 2014, 21:57

Am auzit ca sunt ”profesionisti” care fac tratament cu varachet in mijlocul zilei , total gresit . Dacă tratamentul antivarooa nu este efectuat CORECT nu are nici un efect doar va MINȚIȚI că ați facut tratament la albine.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Albine care nu pot zbura....

Mesajde tiby visan » 15 Apr 2014, 22:04

Eu tratamentul il fac dimineata pina nu iasa albinele la zbor.Izolez de cu seara podisorul etans cu folieiar dimineata pun 3 piaturi pe fitil il asez pe o sita si ilintroduc in urdinis inchid 20 de minute dupa care desfac si fac repetare la 7 zile iar.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: Albine care nu pot zbura....

Mesajde balu » 16 Apr 2014, 23:17

Am facut si eu vf la 3 stupi de control, n-am vazut nici-un varooa , cred ca mai amin tratamentul
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Albine care nu pot zbura....

Mesajde varza » 23 Apr 2014, 03:51

Am facut tratament cu varachet. Nu au cazut paduchi. Deci cred ca este o anomalie desi de atunci nu am mai vazut albine care nu pot zbura. Multumesc mult pentru sfaturile oferite. :D
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Albine care nu pot zbura....

Mesajde catalin_CJ » 20 Mai 2014, 10:59

Aproximativ de 2 ore miam erbicidat porumbul care este la 20 metri de stupina, o groaza de albine sint pe jos nu mai pot zbura .Leam tinut inchise pina la vreo 15 minute dupa erbicidare si tot le afectat foarte tare cine zice ca erbicidele nu sunt toxice pentru albine minte am folosit 2 produse Merlin Duo si Dicopur D nu imi dau seama de ce le afecteaza nu sunt plante de pe care sa culeaga in lan.CRED CA ASTA ESTE CAUZA SI IN CAZUL DUMNEAVOASTRA.
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: Albine care nu pot zbura....

Mesajde dicu.ion57 » 21 Mai 2014, 19:05

Catalin chiar daca nu au fost flori unde ai erbicidat albinele tot se duce dupa miros.Ideal ar fi fost sa le fi tinut inchise cel putin 2 ore ca sa se usuce solutia.Mai este o boala care se manifesta in felul acesta ,si se cheama BOALA LUNI MAI ,si din pacate din ce am citit pina acuma nu exista tratament.Aceasta boala tine un timp scurt ,dar destul de paguboasa.Daca ai posibilitatea dale sirop cu protofil ,s-au cu ceaiuri ,unde poti da dizolvi la 10 kg 5 pastile de vit C.Succes.
dicu.ion57
 
Mesaje: 517
Membru din: 02 Sep 2012, 15:39
Localitate: Urziceni ialomita

Re: Albine care nu pot zbura....

Mesajde csabio » 25 Mai 2014, 11:58

Este un subiect foarte important aceasta "boala" sau intoxicare ,de fapt ambele la un loc. Mare lucru oricum nu putem face de fapt nimic pentru oprirea acestui fenomen. Am citit pe un forum strain ingrijorarile stuparilor care au ajuns la depopulari masive si pierderi totale de familii din cauza intoxicatiilor cu pesticide. Unul descria cum ca albinele tinere neuzate cu aripile bune se plimbau in fata stupului pe jos si in imprejurimi cu miile si care se adunau in grupuri mici a cate 5-10 albine, care apoi mureau. Si toate astea s-au intamplat si la mine in stupina in plin cules de salcam. Si la alti stupari am auzit de acest fenomen in zona.Problema vine de la fermierii care trateaza culturile fara a anunta apicultorul sau care folosesc doze duble de insecticide. Probabil este vorba si de o acumulare in pastura al acestora,care isi fac efectul intarziat, asa este greu de depistat. Sunt curios daca acest fenomen apare si in zone muntoase sau cu o agricultura traditionala.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Albine asezate pe sol in numar masiv.

Mesajde paull7294 » 25 Mai 2014, 12:13

Buna ziua. O intrebare legata de acest subiect..Stie cineva de ce imi stau albinele inafara stupinei asezate pe sol ?Am gasit si cateva moarte. ..asta mi se intampla c-am de 3 zile..si in fiecare zi in numar din ce in ce mai mare..aceasta manifestatie duce la vreo boala? Rog raspuns. Multumesc frumos !
paull7294
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Mai 2014, 11:26

Re: Albine care nu pot zbura....

Mesajde paull7294 » 25 Mai 2014, 13:22

Eu am numarat si in jur de 50 de albine in grup...Insa aceasta problema o intalnesc in acest moment toti apicultorii din sat..Sunt din zona Vasluiului si inn zona mea, micii fermieri au folosit pt agricultura erbicid de tip proteus, aproximativ acum 3 saptamani..si mai recent cel de tip ''erbicid total''..se cauzeaza cumva de la acest aspect ?albinele sunt afectate din aceasta cauza??
paull7294
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Mai 2014, 11:26

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori