Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Dauneaza ierbicidul?

Mesajde Nicologo » 07 Mai 2014, 14:00

Buna ziua. am si eu o intrebare, va rog... daca dau cu ierbicid total ,strict ,pe iarba din curte ,poate afecta albinele??? multumesc
Nicologo
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Mai 2014, 13:50

Re: Dauneaza ierbicidul?

Mesajde liviutzbogos » 10 Mai 2014, 11:08

Nicologo scrie:Buna ziua. am si eu o intrebare, va rog... daca dau cu ierbicid total ,strict ,pe iarba din curte ,poate afecta albinele??? multumesc

Fa o saramura (apa cu sare) puternica si da cu aia, are acelasi efect asupra ierbii dar nu si asupra albinei...
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Dauneaza ierbicidul?

Mesajde stefanmadalin » 10 Mai 2014, 11:34

Si solul? Nu se saratureaza? Teoretic ar mai fi uleiul horticol care aplicat in vegetatie face o pelicula uleioasa pe frunze , ceea ce duce la uscarea lor. Teoretic. Asta nu cred ca afecteaza albina.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Dauneaza ierbicidul?

Mesajde liviutzbogos » 10 Mai 2014, 11:50

stefanmadalin scrie:Si solul? Nu se saratureaza? Teoretic ar mai fi uleiul horticol care aplicat in vegetatie face o pelicula uleioasa pe frunze , ceea ce duce la uscarea lor. Teoretic. Asta nu cred ca afecteaza albina.

Pai si ce daca se saratureaza solul? Nu mai creste iarba o buna bucata de vreme. Dupa cateva ploi bune garantez ca rasare din nou iarba.
Nihil Sine Deo!

Munţii noştri aur poartă,
Noi cerşim din poartă-n poartă. (Octavian Goga)

Ce folos, viaţă fără de Hristos?
Avatar utilizator
liviutzbogos
 
Mesaje: 1312
Membru din: 29 Iun 2012, 17:20
Localitate: Peciu Nou,Timis

Re: Dauneaza ierbicidul?

Mesajde IonutMioveni » 11 Mai 2014, 10:39

Cel mai sigur si pentru sol,si pentru albine,cumpara.ti sau daca ai da drumu la niste gaini(eu uras chestia asta din toata inima).De unii vor iarba in curte (eu) si nu au si altii care o au si ar putea sa se bucure de ea vara stand la umbra unui pom ,nu si-o doresc,dar gusturile nu se discuta.
Deci daca ai niste gainuse sau curci,orice oratanii de genu da.le drumu si in 2 sapt maxim vei scapa si de mama ierbii,dar cu timpul vei vedea ca fara mult urata iarba(de catre tine) vei beneficia de niste namoale(mult urate de mine).
Deci ,fa cum iti dicteaza inima! :)
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Dauneaza ierbicidul?

Mesajde B.K » 16 Mai 2014, 15:23

Poti da linistit cu erbicid , cel mai bine este sa dai seara cand aproape se intuneca , nu afecteaza albina. Majoritatea erbicidelor nu afecteaza albina , scrie si pe ambalaj.
Cat despre "gaini in stupina" .......nu te sfatuiesc.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Dauneaza ierbicidul?

Mesajde catalin_CJ » 20 Mai 2014, 10:54

Aproximativ de 2 ore miam erbicidat porumbul care este la 20 metri de stupina, o groaza de albine sint pe jos nu mai pot zbura .Leam tinut inchise pina la vreo 15 minute dupa erbicidare si tot le afectat foarte tare cine zice ca erbicidele nu sunt toxice pentru albine minte am folosit 2 produse Merlin Duo si Dicopur D nu imi dau seama de ce le afecteaza nu sunt plante de pe care sa culeaga in lan.
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: Dauneaza ierbicidul?

Mesajde B.K » 20 Mai 2014, 11:49

catalin_CJ scrie:Aproximativ de 2 ore miam erbicidat porumbul care este la 20 metri de stupina, o groaza de albine sint pe jos nu mai pot zbura .Leam tinut inchise pina la vreo 15 minute dupa erbicidare si tot le afectat foarte tare cine zice ca erbicidele nu sunt toxice pentru albine minte am folosit 2 produse Merlin Duo si Dicopur D nu imi dau seama de ce le afecteaza nu sunt plante de pe care sa culeaga in lan.

Pai...producatorul zice.......inseamna ca minte???.........nu cred , eu dau si pe sub stupi cu erbicid care nu dauneaza la albine , asa scrie pe ambalaj si nu minte. :).
Cum am spus si mai sus , cel mai bine este sa dai seara cu orice fel de stropiri si in plus de asta , dupa o stropire se tin minim 2 ore albinele inchise , dar sa nu le mai inchizi stropesti seara.
Chiar daca nu sunt plante melifere in tarlaua ta , ele se duc dupa apa pe plante , respectiv roua care cade pe plante.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Dauneaza ierbicidul?

Mesajde catalin_CJ » 20 Mai 2014, 13:41

Pai albinele alea multe pe jos ce cautau? Or veni prea obosite cu galetile de nectar si plictisite de zbor or luato pe jos))) :lol: Nu prea imi vine sa rid , credema ca mor nu se mai ridica .Erbicidu le dauneaza tare , :cry: aia cel fac mint am observat acelasi lucru acu 2 saptamini cind cineva aerbicidat linga mine la circa 100 de m deci atentie mare la erbicide :!: !!! Mergeau albinele pe jos pe drumul care il am prin fata stupilor e zici ca erau furnici plecate in recunoastere.Am adunat circa 30 de albine moarte de pe 1 m2.
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: Dauneaza ierbicidul?

Mesajde B.K » 20 Mai 2014, 15:11

Nu te contrazic , eu nu am probleme cu erbicidul pe care - l folosesc , doar ca eu nu am stropit niciodata ziua , poate fi si asta .
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: Dauneaza ierbicidul?

Mesajde stefanmadalin » 20 Mai 2014, 17:53

Isi face efectul erbicidul daca-l dai pe inserat? ce erbicid folosesti?
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Dauneaza ierbicidul?

Mesajde catalin_CJ » 21 Mai 2014, 08:40

Azi se repeta episodu de ieri albine pe jos cu abdomenele pline care nu pot zbura.Cred ca le afecteaza erbicidul mai multe zile pina il spala ploia.
catalin_CJ
 
Mesaje: 84
Membru din: 13 Mar 2013, 21:34

Re: Dauneaza ierbicidul?

Mesajde Adrian Galofteanu » 21 Mai 2014, 11:26

Acum 2 ani am avut un lan de grau intre vatra stupinei si lanul de rapita. Cand era rapita in toi au bagat pompele cu ierbicid in grau. Am avut noroc ca am vazut fermierul la timp si a oprit ierbicidarea pana a doua zi cand am luat stupii de acolo. Cu toate astea am avut 2 saptamani in care zilnic aveam mortalitate in fata stupilor pana cand a inceput secretia la salcam.

Acum cativa ani aveam stupii la salcam si vantul a adus vapori de ierbicid pe o poala de padure. Rezultatul a fost dezastros pentru cateva familii care culegeau acolo.

Sfatul meu: NU UTILIZATI SUBSTANTE CHIMICE IN PREAJMA ALBINELOR! Este aproape imposibil de imaginat ca o substanta care omoara plante sau alte insecte poate trece pe langa albina fara sa o afecteze. Mai devreme sau mai tarziu.....
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Dauneaza ierbicidul?

Mesajde State » 22 Mai 2014, 23:00

O vorba din batrani spune ca , frunzele de nuc te scapa de buruieni. Asta pentru ca au in compozitie mult iod. Cum se folosesc , nu e greu de imaginat.
Sau se poate face un decoct din coji de nuci, lasat minim 6luni. Imprastiat prin gradina....usuca cam tot. :lol:
100% natural. ;)
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Dauneaza ierbicidul?

Mesajde stefanmadalin » 22 Mai 2014, 23:18

Zeama de pir...contine substante alelopatice ce inhiba cresterea altor plante, dar ....parca=s mai frumosi stupii printre balarii decat pe teren steri.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori