Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde mibu » 08 Noi 2011, 22:27

Asa este ! cu un mic amendament : sa fie cel putin 2-3 zile 10-12 grade + !!!
Dar decit deloc ,e bine si asa !
Sanatate!
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde proapis13 » 08 Noi 2011, 23:17

mibu scrie:Asa este ! cu un mic amendament : sa fie cel putin 2-3 zile 10-12 grade + !!!
Dar decit deloc ,e bine si asa !
Sanatate!

Trebuie nopti cu cel putin 10-12 grade ,nu zile :!:
Daca in perioada asta temperatura diurna este 10-12grade
noaptea temperatura favorizata si de miscarile maselor de aer poate ajunge sub 0 grade :!:
Mai citeste inca o data prospectul de la varachet :shock:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde mibu » 08 Noi 2011, 23:21

O zi are 24 de ore !
Sanatate !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde CORNEL V. » 08 Noi 2011, 23:34

proapis13 scrie:
mibu scrie:Asa este ! cu un mic amendament : sa fie cel putin 2-3 zile 10-12 grade + !!!
Dar decit deloc ,e bine si asa !
Sanatate!

Trebuie nopti cu cel putin 10-12 grade ,nu zile :!:
Daca in perioada asta temperatura diurna este 10-12grade
noaptea temperatura favorizata si de miscarile maselor de aer poate ajunge sub 0 grade :!:
Mai citeste inca o data prospectul de la varachet :shock:
salve :D

adica asta PROSPECT VARACHET FORTE

VARACHET-FORTE este utilizat în combaterea varroozei la albine, prin fumigatii. Varrooza este o boala parazitara produsa de Varroa destructor (jacobsoni). Medicamentul poate fi folosit preventiv si curativ în caz de infestare cu alt acarian – Acarapis woodi – care produce acarapioza, boala deosebit de grava.

Compozitie:

Amitraz 200 gr/l , Taufluvalinat CE 240 g/l

Actiune :

În noua sa formula, bazata pe combinatia celor doua substante acaricide, VARACHET-FORTE actioneaza asupra parazitilor prin contact si inhalare, blocându-le functiile enzimatice si nervoase. Combinatia celor doua substante active din noua formula, previne instalarea rezistentei acarienilor la tratament pentru o perioada îndelungata. Moartea acarienilor liberi de pe albine se produce în câteva zeci de minute pâna la 3-4 zile în functie de cantitatea de substanta activa acumulata în corpul acestora. Pentru a obtine o eficienta sporita a tratamentului se recomanda închiderea etansa a stupului fapt ce împiedica pierderea substantelor active volatile.

Mod de aministrare:

VARACHET-FORTE se aplica prin fumigatii prin urdinis la toate familiile de albine din stupina. Banda de carton fumigena se va plia longitudinal pentru a asigura circulatia aerului si deci arderea completa a benzii. Medicamentul , sub forma lichida , se ia cu o pipeta cu care se picura pe banda de carton, cu distanta între picaturi. Se recomanda ca benzile sa fie aprinse la ambele capete. Imediat dupa introducerea benzii aprinse (fara flacara), urdinisul se închide timp de 15-20 minute. Atragem atentia ca temperatura dezvoltata în timpul arderii benzii de carton poate ajunge la 300 - 400º C. Tratamentul se face cu grija deosebita asezând benzile fumigene pe plase de sârma sau bucati de tabla pentru a evita aprinderea (incendierea) stupului sau a pavilionului. Datorita faptului ca se lucreaza cu foc, apicultorii posesori de pavilioane trebuie sa dispuna în timpul tratamentului de mijloace de stingere a incendiilor. Potentialele incendii nu pot aparea decât din greseala exclusiva a apicultorului. Posesorii de pavilioane mobile sau stationare nu vor intra în acestea decât dupa o atenta aerisire a acestora. Dupa tratament, apicultorul nu va dormi în pavilion, cel putin 24 de ore.

Dozarea numarului de picaturi:

- 2 picaturi pentru un corp de stup multietajat
- 3 picaturi pentru un corp de stup Dadant
- 5 picaturi pentru un corp de stup orizontal.

Numarul de picaturi recomandate se raporteaza la spatiul ocupat de familia de albine. In cazul în care, dupa ultimele 2 administrari, familiile au fost deja restrânse pentru iernat sau diafragmate cu diafragma total despartitoare, atunci cantitatea de VARACHET-FORTE se raporteaza la noul spatiu ocupat de familia de albine. Ex. 1 picatura pentru 1/2 multietajat, 2 picaturi pentru 2/3 corp Dadant si 3 picaturi pentru 1/2 de corp orizontal. Când într-un stup orizontal exista 2 familii, fiecareia i se vor administra câte 3 picaturi de VARACHET-FORTE. Tratamentele se vor aplica numai când temperatura exterioara este de peste 12º C si albinele nu sunt strânse în ghem. Tratamentele se aplica când majoritatea albinelor se afla în stup (dimineata sau în amurg).

Numar de tratamente:

VARACHET-FORTE poate fi aplicat în cursul întregului sezon activ. Totusi, cea mai buna perioada, când se obtine cea mai înalta eficacitate sunt cele de toamna când nu mai exista puiet capacit sau acesta a fost îndepartat din stup. Primul tratament se face primavara când albinele au început activitatea normala si va fi repetat dupa 7-10 zile. Se mai recomanda un tratament în luna august, dupa ultima extractie de miere. În functie de zona geografica si conditiile climatice, la începutul toamnei (septembrie si octombrie) se recomanda aplicarea a 2 tratamente succesive la interval de 7 – 10 zile. A doua administrare se face obligatoriu în absenta puietului capacit. Prezenta puietului capacit, pastreaza acarienii Varroa destructor, care rezista peste iarna reproducându-se în primavara odata cu eclozionarea primei generatii de albine. Aceasta este una din modalitatile prin care boala se perpetueaza, în ciuda oricaror metode de tratament aplicate. Marirea numarului de picaturi poate conduce la intoxicarea albinelor, si nu este de neglijat nici potentiala contaminare a anumitor produse ale stupului.

Atentie :

- Produsul este inflamabil.
- Substantele active sunt toxice.
- În tot cursul tratamentului, apicultorul trebuie sa evite inhalarea fumului.
- Dupa tratament mâinile si fata apicultorului sau a celui ce aplica tratamentul vor fi atent spalate cu apa si sapun.
- Dupa terminarea lichidului din sticla, ambalajul se va distruge pentru a nu fi refolosit.
- Pipeta se distruge la rândul sau, dupa utilizare.
- In cazul în care lichidul se varsa din sticla pe piele, regiunea afectata se va spala abundent cu apa si sapun. Daca substanta atinge ochii acestia vor fi spalati cel putin 15 minute cu apa si sapun.
- Îmbracamintea contaminata va fi imediat scoasa si spalata cu apa si sapun.
- Daca în lichidul din sticla s-au format cristale, continutul nu se mai foloseste, fiind concentrat prin evaporarea solventului din cauza neetansarii acesteia.
- Schimbarea culorii lichidului de la portocaliu la rosu nu afecteaza actiunea produsului.

AVERTISMENT :

Nu exista antidot la cele doua substante active din VARACHET-FORTE. În caz de intoxicare accidentala la om si animale, nu se foloseste atropina. O atentie deosebita trebuie acordata aparatului respirator si digestiv. Nu se induce voma ci se fac spalaturi gastrice cu multa apa, sub stricta supraveghere medicala.

Conservare si depozitare :

- Medicamentul se va pastra numai în ambalajul original închis etans;
- Daca accidental, eticheta se dezlipeste de pe flacon, aceasta a va fi imediat lipita la loc.
- VARACHET-FORTE nu va fi niciodata pastrat în locuinta. El va fi depozitat numai împreuna cu echipamentul si materialele apicole, ferit de lumina, într-un loc uscat si racoros, departe de surse deschise de foc sau surse de încalzire.
- A nu se lasa la îndemâna copiilor!
- Accesul la utilizarea medicamentului este permis numai apicultorului sau personalului sanitar-veterinar .
- VARACHET-FORTE se va folosi numai pentru tratamentul la albine în combaterea acarianilor Varroa destructor si Acarapis woodi!

Prezentare :

- ambalaj etichetat special cu simbolul “cap de mort” si mentiunea toxic!
- flacon din sticla bruna continând 6,5 ml substanta
- 60 benzi hârtie fumigena
- pipeta picator
- prospect cu instructiuni de folosire

Valabilitate: 12 luni.Orice reclamatie va fi însotita de numarul de serie înscris pe cutie sau eticheta
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde proapis13 » 08 Noi 2011, 23:50

CORNEL V. scrie:
proapis13 scrie:
mibu scrie:Asa este ! cu un mic amendament : sa fie cel putin 2-3 zile 10-12 grade + !!!
Dar decit deloc ,e bine si asa !
Sanatate!

Trebuie nopti cu cel putin 10-12 grade ,nu zile :!:
Daca in perioada asta temperatura diurna este 10-12grade
noaptea temperatura favorizata si de miscarile maselor de aer poate ajunge sub 0 grade :!:
Mai citeste inca o data prospectul de la varachet :shock:
salve :D

adica asta PROSPECT VARACHET FORTE

...VARACHET-FORTE este utilizat în combaterea varroozei la albine, prin fumigatii. Tratamentele se vor aplica numai când temperatura exterioara este de peste 12º C si albinele nu sunt strânse în ghem. Tratamentele se aplica când majoritatea albinelor se afla în stup (dimineata sau în amurg).....


Am scris eu ceva gresit??
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde CORNEL V. » 08 Noi 2011, 23:58

Am gresit cand am dat citatul pe acel post
O singura chestie:se poate ca temperatura de 12 grade sa fie ziua pentru cei care fac tratamentul seara,nu-i obligatoriu ca sa fie numai noaptea
salutare
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde proapis13 » 09 Noi 2011, 00:01

CORNEL V. scrie:Am gresit cand am dat citatul pe acel post
O singura chestie:se poate ca temperatura de 12 grade sa fie ziua pentru cei care fac tratamentul seara,nu-i obligatoriu ca sa fie numai noaptea
salutare

.....Dar e OBLIGATORIU ca albinele sa nu fie in ghem :!: :o
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde ciptheman » 09 Noi 2011, 09:06

aseara am inchis stupii astazi astept pana pe la ora12-13 ca albinele sa se desfaca din ghem si apoi fac tratamentul ,ce treaba am eu cu temperatura noaptea?acum 8zile am facut tratament in acelasi conditii si a fost ok au cazut paduchi la fiecare stup iar albinele nu erau in ghem
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde bogdannn » 09 Noi 2011, 10:11

va expun o experienta cel putin interesanta zic eu
Acum 4 ani am facut primul si singurul tratament cu Varachet Forte pe 28 Decembrie , afara au fost 16 grade ziua si -5 noptea anterioara, au cazut paduchii cu sutele :o ,tratamentul (concentratia) l-am aplicat conform prospectului la 9 stupi dintr-un lot de 22.
In anul respectiv stupii nu au fost tratati decat o data in luna Aprilie

Concluzia in primavara
- din cei 9 stupi tratati 8 au iesit in primavara majoritatea destul de slabuti
- din restul de 13 netratati a supravietuit doar o familie (pe care am cumparat-o si am tras din ea ceva matci interesante)

Mentionez ca stupii au avut hrana suficienta, cel putin 25 kg miere poliflora fiecare, cand o sa am timp o sa prezint toata intamplarea pe pagina personala
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde sdanut » 09 Noi 2011, 12:48

Salutare.
Daca in lunile august-septembrie am facut 2 tratamente cu Varachet Forte dupa care am pus banda de Mavrirol, mai este necesar sa mai fac un tratament cu Varachet zilele acestea?
sdanut
 
Mesaje: 33
Membru din: 26 Sep 2011, 14:18
Localitate: Vaslui

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde bogdannn » 09 Noi 2011, 12:54

sdanut scrie:Salutare.
Daca in lunile august-septembrie am facut 2 tratamente cu Varachet Forte dupa care am pus banda de Mavrirol, mai este necesar sa mai fac un tratament cu Varachet zilele acestea?


mai sus a pus un coleg prospectul la varachet forte, acolo zice asa :

În functie de zona geografica si conditiile climatice, la începutul toamnei (septembrie si octombrie) se recomanda aplicarea a 2 tratamente succesive la interval de 7 – 10 zile. A doua administrare se face obligatoriu în absenta puietului capacit. Prezenta puietului capacit, pastreaza acarienii Varroa destructor, care rezista peste iarna reproducându-se în primavara odata cu eclozionarea primei generatii de albine. Aceasta este una din modalitatile prin care boala se perpetueaza, în ciuda oricaror metode de tratament aplicate. Marirea numarului de picaturi poate conduce la intoxicarea albinelor, si nu este de neglijat nici potentiala contaminare a anumitor produse ale stupului

deci obligatoriu un tratament fara puiet capacit :D
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde panshe85 » 09 Noi 2011, 12:57

ideal este sa faci, pt ca in august septembrie sigur ai avut puiet capacit, eu azi dau ultimul fum :)
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde sdanut » 09 Noi 2011, 13:00

ok.. merci de raspunsuri.
Am sa merg diseara si am sa fac un tratament!
sdanut
 
Mesaje: 33
Membru din: 26 Sep 2011, 14:18
Localitate: Vaslui

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde mibu » 09 Noi 2011, 22:00

Azi de dimineata am facut tratament cu VF in sistem " turbo " ,cum se exprima pe aici un coleg, cu pasiuni intr-ale fizicii si am avut o mare surpriza !
Pe la ora 10,30 terminasem de desfacut urdinisurile(nu urdinisele ) si atunci am avut surpriza : am fost martorul unui zbor la fel ca in zilele bune, ba mai mult am vazut culegatoare cu polen, de culoare portocaliu inchis ,destul de multe !
Pe amsamblu pot sa zic ca in toti anii astia ,si sint destui, nu am mai intilnit chiar asa !
Sanatate !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde popageorgian » 09 Noi 2011, 22:04

cu paduchii cum a fost? astazi a fost cald !
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde ciptheman » 09 Noi 2011, 22:07

mibu scrie:Azi de dimineata am facut tratament cu VF in sistem " turbo " ,cum se exprima pe aici un coleg, cu pasiuni intr-ale fizicii si am avut o mare surpriza !
Pe la ora 10,30 terminasem de desfacut urdinisurile(nu urdinisele ) si atunci am avut surpriza : am fost martorul unui zbor la fel ca in zilele bune, ba mai mult am vazut culegatoare cu polen, de culoare portocaliu inchis ,destul de multe !
Pe amsamblu pot sa zic ca in toti anii astia ,si sint destui, nu am mai intilnit chiar asa !
Sanatate !

intrebare:azi dimineata la dumneata albinele nu erau in ghem?la mine abia pe la 12.30 am inceput sa fac tratamentul in sistem turbo-manual, cred ca nu ai facut mare branza la cateva grade albinele sunt in ghem sau poate le ai incalzit cu feonul cum zicea cineva pe aici.
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori