Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde mibu » 09 Noi 2011, 22:26

Alo ! E o vorba pe aici -alo colegu ' ! Ai citit ce s-a scris ieri pe aici, in totalitate ?
Ma intrebi daca erau in ghem ? Habar n-am !
Dar la ce a urmat si la ce am vazut timp de vreo 4 ore si ceva mai conteaza !
Sanatate!
P S : A trebuit sa astept pina mai spre seara pentru remontarea gratarelor contra soarecilor! Dar a meritat!
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde ciptheman » 09 Noi 2011, 22:31

mibu scrie:Alo ! E o vorba pe aici -alo colegu ' ! Ai citit ce s-a scris ieri pe aici, in totalitate ?
Ma intrebi daca erau in ghem ? Habar n-am !
Dar la ce a urmat si la ce am vazut timp de vreo 4 ore si ceva mai conteaza !
Sanatate!
P S : A trebuit sa astept pina mai spre seara pentru remontarea gratarelor contra soarecilor! Dar a meritat!

bravo felicitari pentru varojetul cu feon dar nu cred ca desface gemul in minutul in care arde fitilul.
Ultima oară modificat de ciptheman pe 09 Noi 2011, 22:35, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde mibu » 09 Noi 2011, 22:33

De acord ! Dar unde am" gresit" de a iesit asa de bine ?
Sanatate !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde mibu » 10 Noi 2011, 16:27

Poate ca ia dreptate ,tocmai de aceea iau in calcul toate posibilitatile ,toate parerile ,tot ce se poate !
Sanatate !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cristi arad » 22 Noi 2011, 21:25

cristi_vidican scrie:Pentru a nu crea confuzii, am schimbat titlul topicului din Varachet Forte - Apa de ploaie??? in Surprize la tratamentul cu Varachet Forte


Un prieten mi-a luat si mie prin PNA varachetul si mi-a dat o cutie. Ieri ma suna disperat ca a facut tratamentul la 40 de stupi cu VF si a cazut cel mult un paduche pe stup. Are fund AV si vede tot ce pica.
Aseara am facut si eu tratament la un stup care avea fundul plin si care l-am izolat sus cu folie. Am mers de dimineata (ora 7), trag ramele la o parte si nu vad nici un varroa cazut. Sa-i fi scos chiar asa repede din stup? Nici la urdinis nu era nici unul. In alti ani era plin de ei prin colturile stupilor pana-i scoteau.
Dar, ma bazez pe problema lui, la ora asta sa nu cada decat un varroa?
A mai fost problema acum cativa ani buni cu VF, cand le-a murit multora albinele peste iarna.
Daca a mai facut cineva tratament acum in august cu VF, va rog sa ne spuneti cum stati cu caderile de varroua. Mai ales cei cu fund antivarroa pot vedea mai bine. Poate vin cu info si altii care trateaza cu altceva, ca o cumparatie.

Cristi Vidican

P.S. Nu cred ca la ora asta nu este varroa in stupi. Dar, mama mea nu a vazut nici un colorado pe cartofi anul acesta si n-a stropit, nici n-a tratat cu nimic. Sa fie la fel si in stupi.

nu cred ca este varroa, nici la mine na fost si nici in vara pe trantori n-am vazut, eu am dat o doza mai mare de varachet dar nici asa n-au cazut
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Adi Hodis » 22 Noi 2011, 22:56

cristi arad scrie: nu cred ca este varroa, nici la mine na fost si nici in vara pe trantori n-am vazut, eu am dat o doza mai mare de varachet dar nici asa n-au cazut

:shock:
Aia da, stupina ! ... ma faci invidios ... n-am reusit performanta asta inca.
Ce pot sa zic :? ... nah, felicitari :)

Da´ esti amabil sa-mi zici si mie cum reusesti ... ce faci ca sa nu existe varroa in colonii ?.
Ti salut.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde proapis13 » 22 Noi 2011, 23:08

Adi Hodis scrie:Da´ esti amabil sa-mi zici si mie cum reusesti ... ce faci ca sa nu existe varroa in colonii ?.
Ti salut.

No ca-ti zic io, da ramane secret ashe intre noi;
O venit varoa din vest??...oa venit
Acum nu trebe sa plece tot pe unde o venit?...ba da
Fiind mai aproape de granitza,o si plecat :lol: :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Adi Hodis » 22 Noi 2011, 23:28

proapis13 scrie:...
No ca-ti zic io, da ramane secret ashe intre noi;

No ... ca nu cred.
Eu a´l cred pe dinsul ... ca nu a vazut.
Da´ ce si cum ? ... de n-a vazut !. :?
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde proapis13 » 22 Noi 2011, 23:30

Adi Hodis scrie:No ... ca nu cred.
Eu a´l cred pe dinsul ... ca nu a vazut.
Da´ ce si cum ? ... de n-a vazut !. :?

Cred ca n-o vazut ca nu l-o lasat...vecinu
Daca se uita in stupii lui sigur vedea ;)
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde akmm » 09 Ian 2012, 08:32

http://beenatural.wordpress.com/legacy- ... a-blaster/
La aceasta pagina este descrisa (in engleza) metoda utilizarii zaharului pudra.
Pe scurt: se alege un recipient din plastic si se gaureste capacul cu un cui folosit la rame, incalzit.
Se pune cantitatea de zahar pudra din poze.Se pufuie un pic.Ce iese trebuia sa fie un soi de ceata si nu ,,stropi''.
Daca ies stropi inseamna ca gaurile sunt prea mari sau sticla prea plina.
Se pulverizeaza pe albine rama cu rama.Eventual la interventii.
Albinele se afuma.Se afuma si urdinisul dupa ,,tratament''.Este necesara agitatia in familie.
In 24 de ore acarienii atinsi de ceata de zahar cad prin plasa.Asta inseamna 33% din total, restul raman in celule.
O metoda ieftina si simpla.Se poate aplica in orice perioada a anului, chiar si in cules.
Acarienii raman imobilizati si nu se pot misca.
Se apreciaza ca fiind o metoda mai bune decat cea a presararii zaharului pudra prin cernere.
Avem aici un dispozitiv de pulverizat mai sofisticat.
http://www.dheaf.plus.com/warrebeekeepi ... laster.jpg
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde peterneamt » 09 Ian 2012, 11:29

"Sa se faca lumina" . Daca in trecut au fost probleme la loturile cu varachel acum nu mai sunt . Ca la orice medicament nu conteaza numai dozajul ,conteaza si cit se asimileaza de organism , in cazul nostru conteaza enorm timpul de contact dintre varachet si albine . Chiar daca albinele sunt in ghem iar afara sunt peste 14 grade C , daca tinem stupul inchis 30 de minute , si stupul este etans, este sigur ca am facut tratamentul asa cum trebuie.
Deci daca este mare infestatia, mariti timpul de contact, nu numarul de picaturi . Teoretic ,daca ne raportam la ciclul de viata al varroozei, in sezonul activ ar trebui sa facem 5 tratamente la interval de 4-5 zile, dar asta ar duce la intoxicatii ....si atunci cind avem mult puiet este indicat tratament sistemic nu de contact. Deasemenea nu faceti tratament seara ci numai dimineata cind temperatura la stupi este peste 14 grade (nu la umbra ).
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde proapis13 » 09 Ian 2012, 19:56

peterneamt scrie:"in sezonul activ ar trebui sa facem 5 tratamente la interval de 4-5 zile,

:? :lol:
Sa rad sau sa ma intristez?nu stiu...
Dezvolta schema de tratament ca sigur se gasesc cativa incepatori sa o aplice
Se stie ca NU se fac nici 2 tratamente la interval de 7-8 zile,dar mai stii..... :D
salve
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde peterneamt » 09 Ian 2012, 23:02

Nu scote din context afirmatia ca se intelege altceva . DAR SE PARE CA DEJA TU AI INTELES GRESIT ! Idea era ca in perioada activa cu puiet, pentru a avea eficacitate tratamentul impotriva varrozei (daca am trata cu varachet,) tratamentele ar trebui facute mai des si astfel am intoxica albinele . Calculeaza dumneata perioada incepind cu o zi inainte de capacirea puietului si pina la ecluzionare in asa fel incit sa prinzi toate generatiile de varroa, pina nu intra iarasi in celulele ce vor fi capacite, unde isi va depune ponta si va fi protejata de tratamente. Sa vedem iti iese din 7 in 7 zile ?
Altfel spus tratamentul cu varachet e fum in vint cind este puiet, pe cind toamna cind nu mai este puiet isi mai face inca treaba asa batrin cum e el.
De accea am recomandat tratamente sistemice atit timp cit este puiet ( Mavrirol etc.).
ACUM IMI VINE MIE SA RID :lol: :lol:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde florinapi » 09 Ian 2012, 23:56

Domnule Peter,cred ca aici a-ti incarnito putin.Eu am vazut ca la tratamentele din August cu toate ca era puet capacit in famili cadea varooa.Si asta nu numai intr-un an.De ce ziceti ca ar fi fum in vant?
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde alt stupar » 10 Ian 2012, 00:02

Florine, cam are dreptate...
Garantat, trei fumigatii cu varachet la fix 7 zile intre ele, cadere de paduchi la toate 3, si totusi in a 24 zi la supracontrol cu byvarol inca mai cadeau.
din pacate, varachetul e letal doar pentru paduchii liberi. Iar pe schema 3x7 zile nu-i prinde liberi pe toti...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde peterneamt » 10 Ian 2012, 00:24

Asa este ai dreptate . Trebuie sa ne gindim ca peste 70 % din varroa se afla sub capaceala si dupa atitia ani de tratament cu varachet si paduchi se mai obisnuiesc ( se adapteaza ), deci nici efcacitatea lui nu mai e de 99%.Trebuie gasite si alte tratamente ca sa-i facem fata "paduchelui" in viitor.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori