Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde liviu1965 » 10 Aug 2011, 20:52

Si din cate am inteles, din 7 zile in 7 zile pana nu mai avem puiet capacit...
Daca gresesc, corectati
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cristi_vidican » 10 Aug 2011, 21:34

liviu1965 scrie:Si din cate am inteles, din 7 zile in 7 zile pana nu mai avem puiet capacit...
Daca gresesc, corectati

Nu e corect. Cel mai potrivit e sa citesti prospectul de la VF.
O schema care am inteles-o de la PAB (medic veterinar la ICDA) ar fi urmatoarea: 3 tratamente cu VF in august, la interval de 7-10 zile. Apoi 2 insept. Dupa 15 sept se pun benzile de Mavrirol, doar peste rame. Apoi se mai face un tratament cu VF in lipsa de puiet. Facand asa, nu vor fi probleme cu varroa.
Importante sunt cele 3 tratamente consecutive in august, ca sa nu avem probleme cu albina care intra in iarna.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde akmm » 23 Aug 2011, 08:07

cristi_vidican scrie:
liviu1965 scrie:Si din cate am inteles, din 7 zile in 7 zile pana nu mai avem puiet capacit...
Daca gresesc, corectati

Nu e corect. Cel mai potrivit e sa citesti prospectul de la VF.
O schema care am inteles-o de la PAB (medic veterinar la ICDA) ar fi urmatoarea: 3 tratamente cu VF in august, la interval de 7-10 zile. Apoi 2 insept. Dupa 15 sept se pun benzile de Mavrirol, doar peste rame. Apoi se mai face un tratament cu VF in lipsa de puiet. Facand asa, nu vor fi probleme cu varroa.
Importante sunt cele 3 tratamente consecutive in august, ca sa nu avem probleme cu albina care intra in iarna.


Schemele astea care sufoca matca sunt cele mai indicate.Oricat am afuma/stropi, tot raman acarieni.Doar nu avem pretentia ca eradicam noi, aici pe forum toti parazitii.Asta e o boala pe tot globul.
Raman cativa acolo, de pofta.Ce nu facem noi si ar trebui este sa tratam roii. atunci este cea mai sigura perioada;interesant este ca desi teoretic ar trebui sa fie expusi multi acarieni, de fapt cad foarte putini.
Eu am dat pe 14 august si drept sa spun au cazut foarte putini.Sa zicem pana in 50, la cei mai infestati, se pare.Acum pe 23 am dat iar si observ ca au cazut sensibil mai multi.Sa zicem dublu.Observatiile cu acarienii cazuti le-am facut cam dupa 20 min. dupa tratament, in ambele cazuri.
Stupii verificati sunt cu fund antivarroa perfect etans.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde proapis13 » 23 Aug 2011, 09:08

akmm scrie:Stupii verificati sunt cu fund antivarroa perfect etans.
????? :shock:
Nu intzeleg lum se face ca sunt cu fund antivaroa shi totodata perfect etanshi??
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Adi Hodis » 23 Aug 2011, 09:41

Pai a exagerat putin dar vrea sa intelegem ca inchide bine shubarul ( obturatorul ) :P
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde akmm » 23 Aug 2011, 12:36

proapis13 scrie:
akmm scrie:Stupii verificati sunt cu fund antivarroa perfect etans.
????? :shock:
Nu intzeleg lum se face ca sunt cu fund antivaroa shi totodata perfect etanshi??
salve :D


Exact cum am spus.Fund antivarroa, perfect etans.Si nu am exagerat deloc.
Si cand spun perfect etans ma gandesc etans ca un stup cu fund plin.Asta a fost si rostul pentru care am tot discutat de rolul fundului antivarroa.
Fundul colecteaza acarienii si nu aeriseste albina.O face daca e deschis suficient.O sa pun cateva poze cu fundul minune.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde liviu1965 » 23 Aug 2011, 12:41

Ar fi indicat ca m-ai bagat in ceata......

Cu multumiri,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde liviu1965 » 23 Aug 2011, 12:45

D-le akmm , nu participati si dvs. cu niste retete din zona dvs. la sectiunea:
viewtopic.php?f=38&t=595&p=9869#p9869

Mai ales cum se face pestele......
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde akmm » 23 Aug 2011, 12:48

O poza cu cativa stupi pe 12 rame, facuti in acest an.E si unul intors la care se vede cum e sibarul.O sa mai dau detalii constructive.Stupii ii am pe toti standardizati si am facut mai multe funduri antivarroa, asa ca la prima revizie schimb si fundul plin sau cel anterior facut prost, cu tabla.
Trag sibarul, pun hartia pe o tablita si inchid la loc.In prealabil inchid urdinisul.Fumul se ridica prin plasa la familie.Nu mai sunt in acest caz albine kamikaze care dau navala sa stinga focul....
Daca se intampla sa nu arda, repet operatiunea fara sa mai umblu la urdinis.Materialul de sibar l-am prezentat la topicul stupului pe 12 rame.
Fişiere ataşate
PIC_0001.jpg
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde gabi bee » 23 Aug 2011, 23:28

domnule akmm , dupa ce efectuati tratamentul cu varachet si trageti subarul sa constatati cati paduchi au cazut , il introduceti la loc si il lasati in continuare etans sau nu ? :?: :P
si eu sunt curios sa vad modelul de fund antivarooa !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde akmm » 24 Aug 2011, 07:30

gabi bee scrie:domnule akmm , dupa ce efectuati tratamentul cu varachet si trageti subarul sa constatati cati paduchi au cazut , il introduceti la loc si il lasati in continuare etans sau nu ? :?: :P
si eu sunt curios sa vad modelul de fund antivarooa !


Am adaptat acest model gasit pe un site american.
http://www.countryrubes.com/
L-am mai prezentat.Trec paginile si discutiile raman in urma.Plus ca nu tin evidenta stricta pe care topic postez.In fond discutam.
Ca principiu fundul antivarroa nu inseamna plasa de aerisire pe fundul stupului.Este o confuzie regretabila.
Fundul antivarroa colecteaza acarienii.Adica, este etans ca si la un stup fix numai ca are un etaj suplimentar intermediar din plasa, pe toata suprafata. Pentru a avea o observatie corecta, se monteaja si un sibar.Constructia acestuia trebuie sa etanseze bine.
Asa este, il tin inchis 2-3 zile pentru a vedea gradul de infestare, adica incerc sa colectez toti acarienii cazuti.Ei cad com o saptamana, zice cartea, dar nu am atins performanta sa adun cu farasul.Pun mare pret pe tratamentul cu varachet de toamna fara puiet.Cum prind o fereastara calda in nov-dec, cum dau cu varachet.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Adi Hodis » 24 Aug 2011, 09:08

akmm scrie:...
Asa este, il tin inchis 2-3 zile pentru a vedea gradul de infestare, adica incerc sa colectez toti acarienii cazuti.Ei cad com o saptamana, zice cartea, dar nu am atins performanta sa adun cu farasul...

Permiteti o precizare, va rog ... gradul de infestare se controleaza/observa prin moartea naturala a acarienilor in decursul a 24 de ore in functie de data controlului.
Daca in luna iunie si iulie cad peste 5 pina la 10 acarieni, s-a atins limita critica iar coloniile trebuie repede tratate.

Ceea ce relatati dumneavoastra este rezultatul tratamentului.
Va salut.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Bambucha » 25 Aug 2011, 08:04

Si eu am constatat ca efectul varachetului merge spre 2-3 zile.
Zilele trecute dupa ce am efectuat tratamentul eram surprins ca la roii facuti anul acesta nu prea au cazut paduchi, dupa 2 zile surpriza, paduchi peste tot.. si nu putini! Se pare ca moleculele de amitraz persista in habitatul stupului mai mult timp decat credeam paralizand si treptat sistemul locomotor al acarianului.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde akmm » 25 Aug 2011, 12:55

Adi Hodis scrie:
akmm scrie:...
Ceea ce relatati dumneavoastra este rezultatul tratamentului.
Va salut.


Corect este.Spuneam de fapt cam cati acarieni ar fi liberi pe albine, stiind ca eficienta merge spre 100%.Si asta ar fi 15%, restul sunt in celule.Nu am observatii personale, citez din carti.
Ma multumesc sa nu gasesc aproape deloc acarieni cazuti in afara tratamentului.Dau vina pe furnici care se strecoara pe ici pe colo.Adica prin acele locuri care fac sa nu fie ,,perfect etans''.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde balasbebe » 26 Aug 2011, 06:23

Amitrazul are o remanenta de 28 de zile.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde proapis13 » 27 Aug 2011, 08:28

Surpriza mare la mine a fost ca atunci cand mai aveam 12 fam de tratat s-a stricat varojetul
Surpriza placuta a fost cand la 4 ore de la tratament am gasit picati intre 1 si 7 indivizi
Controlul de azi v-a da verdictul
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori