Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde tiih » 28 Iun 2017, 07:44

cristi_vidican scrie:@tiih,
Sa ai o stupina care n-are contact cu stupine migratoare... E visul oricărui apicultor stationar
Unde este asa ceva?


Strict secret!
intr-un satuc cu nu mai mult de 10 case..pe un deal si niste drumuri de pe timpul lui Stefan cel Mare,de nu poti inainta pe timp de ploaie sau zapada nici cu cel mai performant 4x4 si musai trebuie sa ai in portbagajul masini niste tigari si tarie pentru a fi tras la nevoie de vreo caruta sau tractor....etc..un loc chinuitor pentru om...ideal pentru albine...etc
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Arhivistu » 06 Aug 2017, 21:32

Buna seara stimati apicultori,azi dimineata am facut primul tratament cu varachet...cine a mai inceput xu varachetul?...im zona voastra se gaseste?.eu abia am gasit o cutie in bistrita
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde irina » 06 Aug 2017, 22:08

Buna seara,
Nu prea se mai gaseste varachet.La ACA nu am mai gasit si mi-au zis ca pana in septembrie nu mai primesc, dar mi-au recomandat o farmacie.Cumparase un domn doctor muuuult de la ei si erau sanse sa mai gasesc la el.Si am gasit.Mai scump si la pachet cu mavrirol si altele .Adica ori cumpar ori nu ;) .N-am mai cumparat.Cu o saptamana in urma am vrut sa cumpar de la ICDA Bucuresti.N-a fost nicio problema sa-l achizitionez, pana cand am solicitat si factura.Nu se putea,ca nu aveam recomandare de la medicul veterinar ;) .
Eu am facut deja trei tratamente cu varachet.
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Bambucha » 06 Aug 2017, 22:25

3 tratamente am facut si eu. Concluzie: per total media de paraziti cazuti mai mica decat in alti ani, cu exceptii (circa 10 %) unde au cazut buluc. Acestia vor fi si primii verificati la sedinta de toamna!
Urmeaza sa pun bezi si mai vedem ce si cum in octombrie. Pot sa zic ca sunt multumit cum am inceput '18.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Arhivistu » 06 Aug 2017, 23:55

Varachetul e baza,pe ce treceti daca nu ma gasiti?..fara sublimatoare,acidul lu peste si altele...
Benzi de ce?Bambucha?
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde teinegru64 » 07 Aug 2017, 12:19

Ca varachetul dispare in aceasta perioada o stim de vreo 20 de ani.
Dar sunt semnale ca a disparut si varachetul saracului...Varatraz.
Aloo....Filipestii voi puteti sa va adunati mai repede oamenii de prin concedii.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde namzeb » 07 Aug 2017, 14:32

Nu stiu unii cum fac dar parerea mea este ca voi omoriti cu mina voastra albinele cu atitea tratamente.Unu la mina este ultimul tratament de toamna cind nu mai exist zare de puiet sau cel mult inca unul pentru siguranta.Eu fac 2-3 tratamente octombrie -noiembrie si nici unul pina in anul urmator numai cu varachet dar am grija ca incepind caldurile sa-i protejez de razele solare cu placi de poliester pe capace si aerisire pe laterale si de fund.Avind toate acestea in regula rar albinele someaza sa faca aerisirea.Umbra la stupina face mai mult decit o intxicare cu un tratament in plus.Faceti ca mine si va veti convinge singuri indiferent unde veti fi stationari sau in pastoral.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Bambucha » 07 Aug 2017, 23:09

Arhivistu scrie:Benzi de ce?


Cu substanta activa flumetrin. Este subventionata prin Pna.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde tiih » 08 Aug 2017, 08:06

namzeb scrie:Nu stiu unii cum fac dar parerea mea este ca voi omoriti cu mina voastra albinele cu atitea tratamente.Unu la mina este ultimul tratament de toamna cind nu mai exista zare de puiet
.o intxicare cu un tratament in plus ---------[b][u]sansa unei matci in minus(moarta sau stearpa)[/u][/b]
Faceti ca mine si va veti convinge singuri indiferent unde veti fi stationari sau in pastoral.......
nu indiferent...ca dvs in stationar cand santeti inconjurati de oameni competenti, care procedeaza la fel....
in pastoral,inconjurat de fel si fel de stupi,de fel si fel de oameni [b]-ar trebui mai multe[/b]


PS.Valabil cand se fac doar tratamente "clasice" numai cu varachet
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde lucky5strike » 09 Aug 2017, 23:51

teinegru64 scrie:Ca varachetul dispare in aceasta perioada o stim de vreo 20 de ani.
Dar sunt semnale ca a disparut si varachetul saracului...Varatraz.


Nici la Craiova, actualmente e criza de medicamente a-v...
Nu mai gasesti un flacon sau o banda... vf si mavri au disparut... de parca erau ceva de lux la supraoferta.

:shock:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde peterneamt » 10 Aug 2017, 07:59

Pentru tratamentele din August, sunt variante mai bune si mult mai ieftine.....! ( .....particule fine de amitraz si ulei de parafina se depun pe albine si rame si eficacitatea tratamentului se tripleaza fata de administrarea clasica .......70% din acarieni sunt sub capaceala....) ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cristi_vidican » 10 Aug 2017, 09:16

Varachetul va reveni pe piață. La început de septembrie.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Relu s » 20 Aug 2017, 15:16

Nu am mai gasit varachet si am luat varatraz,inca nu l-am folosit .Ma intereseaza daca a folosit cineva si daca are accelasi efecte ca si varachetul.Am citit pe forum ca la cineva iar fi murit familiile de albine de la varatraz.Sa risc sa-l folosesc?
Avatar utilizator
Relu s
 
Mesaje: 74
Membru din: 06 Mai 2017, 16:22

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cristi_vidican » 20 Aug 2017, 16:15

Relu s scrie:Nu am mai gasit varachet si am luat varatraz,inca nu l-am folosit .Ma intereseaza daca a folosit cineva si daca are accelasi efecte ca si varachetul.Am citit pe forum ca la cineva iar fi murit familiile de albine de la varatraz.Sa risc sa-l folosesc?

Au fost ceva probleme în trecut cu varatrazul.
Anul trecut am dat și eu odată cu el.
Anul acesta a fost cel mai bun an al meu :lol:
Nu e de la varatraz, dar nici nu m-a încurcat.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Arhivistu » 20 Aug 2017, 22:32

Relu s scrie:Nu am mai gasit varachet si am luat varatraz,inca nu l-am folosit .Ma intereseaza daca a folosit cineva si daca are accelasi efecte ca si varachetul.Am citit pe forum ca la cineva iar fi murit familiile de albine de la varatraz.Sa risc sa-l folosesc?

Am dat eu la 7 stupi si n.au murit albinele,iar paduchi au picat ceva la un stup verificat.
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Hunbee » 15 Sep 2017, 09:20

"Surpriza".
Investare mai mare in zona decat anul trecut.
Dupa 3fumigatii cu amitraz inca sunt paduchi.
Colegii din zona dau al 5 lea tratament si inca pica paduchi.
In ritmul asta in curand o sa apara rezistenta la amitraz.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori